Hněv duší

Hnev duší

Horšie ako smrť

Horor / Thriller / Western

USA, 2004, 87 min

Začiatok je hustý, naturalistický, možno až samoúčelný. Ostatné je depresívne, atmosferické a napínavé. Veľmi zvláštne natočený horor, ktorý je zaujímavý tým, že je zasadený do nezvyklého obdobia a hlavní hrdinovia majú od klasických hrdinov poriadne ďaleko. Kamera je veľmi sugestívna a réžia je nápaditá, celkový dojem umocňuje aj mrazivo-strhujúca hudba. Monštrá sú odpudzujúce, hlavne keď sa ukazujú len v sekundových ľakačkách, ktoré doslova chytia za "srdce". No v niektorých scénach sú príliš počítačové. Veľmi dobrý horor, ktorý sa v mojom hodnotení pohybuje medzi **** a *****. Ale za tú inteligentnú záverečnú pointu mu pridám tú polhviezdičku navyše.(4.4.2005)

Je to dosť dobrý horor z westernového prostredia. Má zaujímavý príbeh o skupine zločincov, ktorí počas americkej občianskej vojny vylúpia banku a na ich ceste do Mexika sa rozhodnú prenocovať v starom opustenom dome, no zistia, že s ním nie je všetko v poriadku. Spracovanie sa mi páči, po úvodnej krvavej lúpeži netrvá dlho a už sa všetky dôležité postavy dostanú k opustenému domu, kde celý čas skvelo funguje pocit tajomnosti, takže film bez problémov zaujme, aj keď sa dlhší čas nič dejovo dôležité nedeje, potom sa už začne postupne odhaľovať celé tajomstvo domu a slušná záverečná fáza, takže film si celý čas drží dobrú úroveň. Čo sa týka samotných hororových scén, tak v tomto filme o ne až tak moc nejde, prvoradý je neustály pocit neistoty, ktorý plnohodnotne funguje po celú dobu, inak sa skôr len občas niekto stratí a poteší niekoľko slušných ľakačiek. Atmosféra je asi hlavným kladom filmu, je výborná a podobne je na tom aj napätie, takže po týchto stránkach film chválim. S hereckým obsadením som spokojný, viac priestoru má len skupina zločincov, kde je každý člen celkom zaujímavý a aj dobre zahraný a poteší hlavne Isaiah Washington. Réžia a technická stránka je na tom veľmi dobre, tu nemám čo vytknúť. A poteší aj vzhľad zvláštnych tvorov, len škoda, že nemajú viac priestoru. Som nadmieru spokojný, Hnev duší je kvalitný horor s výborným scenárom, zaujímavými postavami a slušnou atmosférou, ktorý rozhodne stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 76%, film sa páči mne na 73%.(14.7.2007)

Pole kukuřice mě děsí od dob, kdy jsem si přečetl Kingovy Kukuřičné děti. Pak následovala jejich filmová ztvárnění a celá řada dalších horrorů si tu více či tu méně kukuřičnou kulisu vypůjčila. Když začal atmosféra slušně houstnout a gradovat, tak místo vyvrcholení se rozplizla do ztracena. Vše se do rychlého konce několikrát zopakovalo. Líbila se mi kamera a hudba, jež po většinu filmu byla nahrazena spíše rozličnými temnými pazvuky, vrzáním, hučením a sténáním. Očekávané lekačky nakonec příliš nevylekaly. Co nechápu - a nejedná se o první horror s takovou scénou - je, jak skupina přijede za světla k domu, spěchají ke schodům, střih, stoupají po schodech a je tma jak v pytli. Bleskové stmívání jsem zažil jen v srdci Norska, zde k němu určitě dojít nemohlo. Že se vybaví kopice filmů o domech člověk očekává, připomínka asijských horrorů typu Nenávist mě ale příliš nenadchla.(8.5.2011)

Nejvíc mě na Hněvu duší zaujala kombinace duchařiny s westernem a ve výsledku to je skutečně ta největší přednost.Většina filmu se odehrává v jednom starém domě a právě ony westernové kulisy,postavy a charaktery v kontrastu s obvyklými duchařskými ingrediencemi vytváří nejsilnější momenty filmu.Začátek je rychlý a poměrně krvavý,prostřední,většinová část filmu odehrávající se právě v onom domě je pak zajímavou atmosférickou podívanou,aby se pak závěr změnil v totální paskvilní sra*ku.Právě prostředek filmu je skutečně docela slušnou nervydrásající jízdou,ikdyž i zde se autoři hodně opakovali a celé napětí a atmosféra je postavena pořád na tom samém,ale prostě to na mě fungovalo a já byl nefalšovaně napnutý.Pointa v závěru byla ale tak neskutečně idiotská,plytká a zmatená,že sebralo předešlému ději veškeré kouzlo a vlastně mě i nadšení z něj.Hněv duší je zkrátka dost nevyrovnanou podívanou,která ale fanouška duchařin myslím že slušně pobaví.(16.6.2010)

• -bad-mad-wolf-

Skupina lidí, jejichž osudy ve filmu sledujeme, na začátku vykrade banku a drasticky vyvraždí všechny přítomné. Nejde tudíž o sympatické bandity ve stylu Butche Cassidyho a Sundance Kida, nýbrž o prachobyčejné vrahy, kterým pravděpodobně fandit nebudete (ačkoliv jsou nám později prezentovaní jako parta obyčejných lidí v tísni). Nakonec se dozvíte, že si tím tvůrci patrně chtěli ospravedlnit ---SPOILER--- smrt jich všech, aby snad nedejbože nemuseli zabíjet kladné postavy. ---KONEC SPOILERU--- Zbytek nezaujme prakticky ničím. Kamera je sice šikovná a občas se snaží vykřesat trochu napětí, avšak snaží se marně, jelikož s vyjímkou hudby už se nikdo jiný o totéž nepokouší. Všechny postavy mají halucinace, některé se občas ztrácejí a znovu objevují, některé se jenom ztrácejí. Spolu s nimi vidíme duchy kdysi zabitých, kteří sem tam dělají okatě digitální ksichty. Ke konci se objeví i něco málo šťavňatého gore, jehož smysl mi trochu unikl a vůbec nejzajímavější jsou zvláštní monstra, která však vidíme pouze pár sekund na začátku a na konci. Pointa se nedá označit za překvapující, byť jí na základě ničeho očekávat nemůžete. Prostě tam je a má štěstí, že není úplně pitomá. Přítomnost Marka Boona Juniora a Michaela Shannona potěšila.(21.5.2011)