Být či nebýt

• slovenský

Byť, či nebyť

Komedie / Válečný / Drama

USA, 1983, 103 min

Tenhle film mám doopravdy rád. Přitom by mě ani ve snu nenapadlo, že se nějaká komedie z 2. světové dokáže vyrovnat legendárnímu "Velkému flámu", a už vůbec ne, že ji spáchají Američané. Ovšem tenhle krásně sehraný ansámbl kolem tvůrce parodií proměnlivých kvalit Mela Brookse ho minimálně v jedné věci i trumfnul. Zatímco Francouzi, jak známo, mají sklony Němce pouze zesměšňovat, v "Být či nebýt" je i několik málo míst, ze kterých regulerně mrazí. Zábava ale naštěstí zůstává na prvním místě. Kdybych si měl vybrat nejoblíbenější postavu, byla by to těžká volba, ale možná bych skončil u kpt. Schultze v podání Christophera Lloyda, který válí s pouhými dvěma větami. I když... Ba ne, tady byli skvělí úplně všichni.(1.8.2012)

Ze zacatku to buhvijaka sranda neni. Takova trochu komedialni verze Garderobiera, zamestnanci divadla se staraj, aby vse fungovalo a hrajou hry pro vcelku pocetny publikum. Obcas padne nejaka hlaska a treba predstaveni Zlobivy nacisti je brutalni. Ale nic z ceho by se clovek zesral smichy. Pak ale zacne valka a jelikoz se dej odehrava v Polsku, jsou najednou vsude nacisti. To je nekdy po pulhodine filmu a po kratkym cernobilym dokumentarnim shrnuti, co se vlastne deje, se rozjede spickova komedie ve stylu Halo, halo, kdy se particka z divadla spolu s anglickym letcem snazi zastavit spiona, pouzivaj k tomu vsemozny prevleky, prudi nacky a delaj bordel. Ne vzdy to je sice zas tak smesny, precejen porad se dej odehrava za valky, takze dojde i na par dramatictejsich momentu, ale vetsina skonci nejakou srandou a zaverecnej utek je ultimatni. Navic se film muze oprit o paradni herce, Brooks se tentokrat vyprdnul na rezii a soustredil se tak jen na hrani a ve vsech tech prevlecich se vylozene vyziva. Zdarne mu sekunduje Bancroft a z tech mensich roli rozhodne zaujme Gaynes a Lloyd. I pres slabsi rozjezd a obcas nejaky to hluchy misto se jedna o perfektni a bohuzel skoro neznamou komedii.(30.7.2009)

Mel Brooks tentokrát pouze jako herec v zábavné komedii o divadelním herci, který se zaplete do boje proti nacistickým okupantům. Kdyby tvůrci přidali více absurdních a bláznivých situací (nechybí převleky apod.) mohla tu být hvězda navíc. Přesto zábavné a v rámci možností i překvapivě inteligentní.(1.5.2012)

Milé překvapení v podobě třicet let staré komedie, která se tvářila jako padesátiletá, což nebylo na škodu, spíše naopak. První třetina vypadala jako typická konverzačka ze zákulisním humorem kabaretního stylu, což nijak nevyhledávám, ovšem příchod profesora Siletského s sebou přinesl nevysychající proud skečů a vtipných replik, bezvadně podaných všemi zúčastněnými, obvzlášť pak právem vychvalovaným M. Brooksem. A ještě něco - prostředím, stylizací i dějem mně snímek v mnohém připomněl Tarantinovy Hanebné pancharty, nejspíš z něho bylo hodně čerpáno, čemuž se tedy rozhodně nedivím.(4.6.2011)

Bravurně rozehraná záležitost, vyprávěná s jiskrou, lehkostí a nezbytným nadhledem. S blížícím se závěrem bohužel maličko přežene snahu o co nejvtipnější momenty, zahltí diváka možná až přemrštěným množstvím překvapivých zvratů a přitom nad sebou na chvíli ztratí kontrolu. Naštěstí se záhy vzpamatuje, dokáže vybalancovat několik drobných zaškobrtnutí a s jistotou dovede své hrdiny k uspokojivému závěru.(6.6.2011)

• Mel Brooks

• - Ve filmu je vyobrazeno označení pro homosexuály v pohodě růžového trojúhelníku, jenž za války nosilo 5-15 tisíc mužů. (Lucas87)