Být či nebýt

• slovenský

Byť, či nebyť

Komedie / Válečný / Drama

USA, 1983, 103 min

"Moje nejlepsi predstaveni a nikdo ho nevidel" pronese Brooks ke konci filmu. Jak priznacne, jako herec si nikdy nedal tolik prilezitosti, bohuzel tento film neni prilis znamy (coz je videt i na poctu hodnoceni). Brooks hraje herce, ktery hraje doslova o zivot (a to nejen svuj). Nejdriv musi hrat plukovnika Erhardta pred zlotrilym profesorem Siletskim a pote naopak profesora Siletskiho pred plukovnikem Erhardtem. Nakonec ale musi hrat samotneho Hitlera. A to opravdu stoji za videni, hlavne kdyz na konci vtrhne do anglicke hospody. Nevim, do jake miry Brooks okopiroval original od Lubitsche, pravdepodobne velmi mnoho. Nic to ale nezmeni na tom, ze tohle je jeden z nejlepsich Brooksovych filmu co do produkce a urcite nejlepsi co do herectvi. Lepsi "Shylockuv monolog" co tu je jsem nikdy neslysel. Kazdopadne nejvyssi absolutorium zaslouzi Anne Bancroft a to zenske herecke vykony ocenuji malokdy. Mala ochutnavka : http://www.youtube.com/watch?v=yu2NqfISm9k(30.10.2009)

Ze zacatku to buhvijaka sranda neni. Takova trochu komedialni verze Garderobiera, zamestnanci divadla se staraj, aby vse fungovalo a hrajou hry pro vcelku pocetny publikum. Obcas padne nejaka hlaska a treba predstaveni Zlobivy nacisti je brutalni. Ale nic z ceho by se clovek zesral smichy. Pak ale zacne valka a jelikoz se dej odehrava v Polsku, jsou najednou vsude nacisti. To je nekdy po pulhodine filmu a po kratkym cernobilym dokumentarnim shrnuti, co se vlastne deje, se rozjede spickova komedie ve stylu Halo, halo, kdy se particka z divadla spolu s anglickym letcem snazi zastavit spiona, pouzivaj k tomu vsemozny prevleky, prudi nacky a delaj bordel. Ne vzdy to je sice zas tak smesny, precejen porad se dej odehrava za valky, takze dojde i na par dramatictejsich momentu, ale vetsina skonci nejakou srandou a zaverecnej utek je ultimatni. Navic se film muze oprit o paradni herce, Brooks se tentokrat vyprdnul na rezii a soustredil se tak jen na hrani a ve vsech tech prevlecich se vylozene vyziva. Zdarne mu sekunduje Bancroft a z tech mensich roli rozhodne zaujme Gaynes a Lloyd. I pres slabsi rozjezd a obcas nejaky to hluchy misto se jedna o perfektni a bohuzel skoro neznamou komedii.(30.7.2009)

Mel Brooks tentokrát pouze jako herec v zábavné komedii o divadelním herci, který se zaplete do boje proti nacistickým okupantům. Kdyby tvůrci přidali více absurdních a bláznivých situací (nechybí převleky apod.) mohla tu být hvězda navíc. Přesto zábavné a v rámci možností i překvapivě inteligentní.(1.5.2012)

Naprosto výborná komedie, vtipná, pořád se dějově rozvíjející, nezabředá do štěpení na části mezi dramatem a komedií, zvraty mezi happy endem a tragédií. Moc se mi líbilo zaměření se na detaily ve všem, tj. dialogy, mimika, kostýmy až třeba po zvládnutí závěrečných titulků, jo i ty byly dobře rozehrané -).(9.7.2016)

Bravurně rozehraná záležitost, vyprávěná s jiskrou, lehkostí a nezbytným nadhledem. S blížícím se závěrem bohužel maličko přežene snahu o co nejvtipnější momenty, zahltí diváka možná až přemrštěným množstvím překvapivých zvratů a přitom nad sebou na chvíli ztratí kontrolu. Naštěstí se záhy vzpamatuje, dokáže vybalancovat několik drobných zaškobrtnutí a s jistotou dovede své hrdiny k uspokojivému závěru.(6.6.2011)

• - Ve filmu je vyobrazeno označení pro homosexuály v pohodě růžového trojúhelníku, jenž za války nosilo 5-15 tisíc mužů. (Lucas87)