Nazítří (festivalový název)

After the Day Before

Mysteriózní / Drama / Krimi / Thriller

Maďarsko, 2004, 120 min

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(10.5.2007)

Film, jenž jsem hledal několik let, byl konečně objeven! Mimochodem, hodnocení zde je doslova kacířské.(15.7.2010)

Na tomto snímku bolo vidieť najmä veľké chcenie pána Janischa o vytvorenie dokonalého mysteriozného prostredia. O atmosfére to však neni ani reči, opraty do rúk mali brať dialógy no najmä tiché scény. Taktiež sa snažil o to aby jeho príbeh vyznel veľmi tajomne, snažil sa vytvoriť zápletku a logicky poskaldať neposkladatelné. Ešte viac chcel tajomnosť príbehu podfarbiť akýmsi negatívnym vyžarovaním všetkých vedlajších postáv, čo sa mu i dokonale podarilo, herci sa však s ich postavami nestotožnili zrovna ideálne. Mimo iného sa snažil zachytiť i maďarské pusty s ktorých bol cítíť silný rešpekt a samotným bonboníkom mal byť istoiste pokus o umelecké spracovanie celého príbehu, rozdelil si svoje rozprávanie do epizód ktoré mali určite každá svoju hodnotu i význam, avšak štýlom akým film natočil bol amatérsky. Jednotvarnosť deja opakovaná v každej sekci, miernym oživením bol pokus o rozšírenie radov vedlajších postáv, avšak Attila Janisch nemal príbeh nejak extra bohatý a i preto by bol v skutočnosti velmi krátky, no svoj nápad zúžitkoval tým že film rozdelí medzi dni v ktorých tápa hlavný hrdina, bol to však len lacný trik bez ktorého by bol film dosť holý a zúžil by sa len na okruh dráma/thriller. Mrzí ma však len to že som nezistil čo bolo skutočným odkazom tohto filmu, i keď to bol film v prvom rade veľmi premyslený , mal určite i svoju hodnotu a práve na tú som neprišiel. Škoda, ak by som tam niečo našiel hodnotenie a môj pocit by boli určite lepšie.(14.9.2007)

Film jsem videl v kine v atmosfere Karlovych Varu a musim rict, ze na me zanechal dojem a obcas si na jeho pusobivou atmosferu, ktera hranici s umenim, vzpomenu i po tolika letech. Pribeh i atmosfera ma logiku a pokud nekdo tvrdi, ze film nema, tak ho jednoduse nepochopil. Pokud ale nejste priznivci snimku, kde se moc nemluvi, tak si ho radeji nepoustejte.(29.4.2012)

• Kapybara

Totální hrůza bez hlavy a paty, bez jakéhokoliv smyslu, bez jakékoliv myšlenky, tvářící se jako "umění". Hrozná nuda, nuda, nuda.(29.5.2006)