Kumo no mukó, jakusoku no bašo

• Japonsko

雲のむこう, 約束の場所

• Japonsko

Kumo no mukō, yakusoku no basho

The Place Promised in Our Early Days

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 91 min

Makoto Šinkai

Tenmon

Beyond the Clouds, The Place Promised in Our Early Days je dalším dílkem japonského všeuměla jménem Makoto Shinkai, který je známý tím, že své filmy (do té doby krátké) dělá skoro sám. Toto je jeho první celovečerák (a má délku cca 90 minut, ne 70). Odehrává se v budoucnosti v Japonsku, které je rozděleno na část severní, patřící k Union, a jižní, která je pod vlivem USA a UN. Na severu na ostrově Ezo (dříve Hokkaido) se tyčí obrovská věž (lze ji vidět až z Tokia), jejíž princip a funkci se jižní strana snaží odhalit. Kromě toho tato věž láká dva chlapce (Hiroki, Takuya) a jednu dívku (Sayuri) - moc rádi by se k ní podívali na vlastnoručně sestrojeném letadlu. Ovšem jednoho dne Sayuri záhadně zmizí a cesty chlapců se rozejdou. Avšak za tři roky... ____ Už u Hoshi no Koe - Voice of a Distant Star jsem si o Makoto Shinkaiovi udělal pár postřehů: rád kombinuje romantiku a sci-fi. Je to tak trochu kýčař, v obou se docela často vyskytuje efektní, avšak bezúčelná hra barev, světel a stínů (často se opakující scéna, kdy mezi hlavami dvou lidí zapadá slunce). I hudba je taková sentimentální, mírně podbízívá. Prostě bych spíš uvítal, kdyby se zaměřil trochu více na obsah, promyslel pozadí příběhu, funkčnost celého principu věže... (o obojím bych se rád dozvěděl více). ___ Ale i tak to je moc krásný zážitek. Lepší 4*(17.4.2005)

Hezké anime s poměrně smysluplným příběhem, který sice nepřinese nic překvapivého, ale určité detaily jsou hezké a funguje jako páteř po transcendentálním příběhu o dvou blízkých duší, jejichž pouto přesahuje samotnou naši realitu. Sympatický vývoj postav v průběhu jejich věku, vizuálně velmi povedené a sem tam i dialog k zamyšlení. Bohužel žádný větší dojmový efekt se u mě nedostavil, takže se celý film pomalu vyplachuje. To ale neznamená, že se nenajde někdo, koho to nadchne mnohem více. Vždyť samo o sobě je to minimálně velmi dobré, chvalitebné anime :-)(7.10.2015)

Typický Makoto Shinkai. Nádherná animace, stále stejný nostalgický styl, který se však (vzhledem k tomu, že v něm Makoto natočil zatím jen tři filmy) nepřejí. Romantika, sci-fi, anime. Originální pozadí, na kterém je příběh vystavěn. Alternativní svět, ve kterém je Japonsko rozděleno na severní a jižní, tajemná věž, která stojí na Hokkaidó, sny, které pro někoho mohou být realita.(5.6.2012)

První opravdový celovečerní anime film Makoto Shinkaie nese všechny jeho režisérské a scénaristické poznávací znaky. Opět je tématem přátelství, láska a zdánlivě nepřekonatelná vzdálenost mezi nimi. Trošku mi vadila větší délka filmu, ale čert to vem, když je tak mistrovsky natočený. Tímto se Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho stává mým druhým nejoblíbenějším filmem od tohoto úžasného režiséra. 9/10(29.10.2007)

Příběh není až zas tak nějak moc zajímavý. Je to nejsalbší stránka filmu a tím ho trochu sráží. Co ovšem film neuvěřitelně vyzdvihuje je krásné zpracování. Ve filmu je obrovské množství detailně prokreslených a nádherných obrázků a je to právě ono zpracování, které mě donutilo dát 4*. Jinak se film pohybuje na hranici kýče.(27.11.2005)

• - Operační systém Velociela, který napsali Hiroki a Takuya pro ovládání jejich stejnojmenného letadla, je systémem typu UNIX. (Xeelee)

• - Film získal cenu Seiun v kategorii umění na 44. ročníku japonské SF Convention, cenu Special Distincion v kategorii Celovečerní film na Festivalu komiksů a animace v Soulu v roce 2005, cenu Silver Prize v kategorii Nejlepší animovaný film v diváckém hlasování na kanadském Filmovém festivalu fantazie a také ocenění v kategorii Nejlepší animovaný film na Mainichi Film Awards v roce 2004. (Shley)