Volha, Volha

Волга, Волга

(Sovětský svaz)

Komedie / Muzikál

Sovětský svaz, 1938, 108 min

Prý Stalinův nejoblíbenější, což je dost dobře možné - Stalin vždy volil své činy tak, aby jednak pozvedly jeho obraz v očích obyvatel SSSR, jednak aby byly v zájmu státu, tedy podle jeho mínění... Slavný je případ dramatu Dny Turbinový od Bulgakova, které měl osobně zhlédnout snad více jak desetkrát, a přesto Bulgakova z osobní iniciativy nechat perzekvovat. Bulgakov mohl takřka svobodně pracovat v letech 20tých, ale ne už v 30tých, v letech zrodu Stalinovy sorely, prostě proto, že Bulgakovova tvorba s ní nebyla v souladu, čímž nemohla být ani v souladu se zájmy státu. To Volha, Volha je již v duchu sorely, a proto ani Stalin nemohl než nemilovat něco, co bylo odrazem jeho ducha. Navíc příběh o hloupém namyšleném byrokratovi, který je lidu spíše na obtíž než aby mu pomáhal (natož sloužil), byl ideální objekt, od kterého se mohl Stalin distancovat, pochopitelně přesně v době, kdy jím spoluvytvořený byrokraticko-autoritářský režim dosáhl jednoho ze svých "vrcholů"...(6.9.2014)

• celuloid

Velice infantilní děj,ale pěkné melodie I.Dunajevského.(23.1.2011)

Nejoblíbenější film Stalina jsem si nakonec ujít nenechal :) pustil jsem si to ve 2ráno na Youtube a nějak jsem se od toho nemohl odtrhnout. Ljubov Orlova suprová!(7.5.2014)

Děj je možná takový jednoduchý a postavy místy hrají tak, že to je lehce protivné v tom, jak je to dětinské, na druhou stranu se ale primárně jedná o muzikál a jako muzikál snímek funguje. Jsou zde zábavná čísla, ale především je zde povedená hudba, která se dovede vrýt do paměti a celý snímek posouvá výš.(3.10.2017)

Vyborna komedialny muzikal, isty Stalin ho mal strasne rad, vraj aj po stranickych schodzach siel pozerat tento film : 85 %(6.4.2019)

• - Oblíbený Stalinův film. Viděl ho mnohokrát a stávalo se, že po schůzi se na něj chtěl dívat. Dokonce ho zaslal jako dárek americkému prezidentovi, jehož poradci se dohadovali, zda film neobsahuje tajnou šifru. (blitzer)