Vlci a ovce

• Československo

Vlci a ovce

Drama / Komedie

Sovětský svaz, 1952, 183 min

Alexander Nikolajevič Ostrovskij (divadelní hra)

• ripo

Po zfilmovaném divadelním představení hry „I chytrák se spálí" má náš filmový divák příležitost poznat další dílo největšího ruského dramatika A. N. Ostrovského, komedii „Vlci a ovce", rovněž v podání souboru moskevského Státního akademického Malého divadla. Ostrovskij, všestranný znalec ruského života v druhé polovině minulého století, který jedinečným způsobem zobrazil ve svých dílech především svět městských a venkovských kupců, dává nám nahlédnout v této hře do života statkářů a zchudlých šlechticů, jejichž jediným denním zaměstnáním je opatřit si nutnou částku peněz k prodloužení svého lenošného a mnohdy přepyšného způsobu života; ukazuje, že za tímto cílem jdou bezohledně, neštítíce se podvody a intrikami zničit třeba nejlepší přátele, jestliže se tito ukáží pro svou neprůbojnost snadnou kořistí, jakou jsou ovce pro vlky. Ostrovskij však nelíčí tyto intriky nijak schematicky — jako zápolení pouze mezi statkářskými „vlky a ovcemi"; dá svým postavám v rušném a spletitém ději rozehrát celou škálu rafinovaných podvodů i menších intrik a úskoků, z nichž nakonec vycházejí jako vítězové ti nejrafinovanější, v daném případě vychytralá Glafira a energický podnikavec Berkutov, oba chladně podřizující vlastní city a tužby svým plánům na pohodlný, hmotnými statky oplývající život. — Zfilmované představení komedie „Vlci a ovce", u nás téměř neznámé, je novým důkazem uměleckého mistrovství jak autorova, tak jeho zasvěcených interpretů — režiséra a herců Malého divadla. Filmový přehled 40/1953(6.12.2008)