Yeopgijeogin geunyeo

• Jižní Korea

엽기적인 그녀

My Sassy Girl

Drama / Komedie / Romantický

Jižní Korea, 2001, 124 min (Director's cut: 138 min)

Jae-yong Kwak

Předloha:

Ho-sik Kim (kniha)

Jae-yong Kwak

Sung-bok Kim

Proč chce být on s ní chápu, je to zjevení z jiného světa. Ale proč chce ona být s takovou nulou? To nemá logiku. Tedy čert vem logiku, to nemá úroveň. Zajímavé je... natrefil jsem na několik korejských věcí z období zlatého boomu komedií, ale podle ohlasů žádné superpecky, a skvěle jsem se bavil... A pak jsem si dal natěšený už druhý vyhypovaný film za sebou, a jsem zklamán... Ale je možné, že se mi to jen přejedlo. Mám ty Korejce docela rád - tam, kde jsou Japonci a Číňani vyvolená rasa povolaná bohem k nadřazenosti a jsou patetičtí, dovedou si ze sebe tito dělat bezuzdnou legraci...(21.12.2011)

My Sassy Girl jsem viděl v režisérské verzi a nedokážu si představit, že bych z filmu vystřihl byť jen jedinou minutu... _____ Většinu svého života jsem k romantickým filmům neměl kladný vztah. Přišly mi až moc vykonstruované, záměrně slzopudné.. no prostě se mi moc nelíbily :-) Jedinými výjimkami z dřívějších dob pro mě jsou Titanic a těch pár svěžích britských romantických komedií. Ale poslední rok mám dojem, že mám štěstí na dobré romantické filmy, co dobré, vynikající... Láska nebeská, Ztraceno v překladu, Věčný svit neposkvrněné mysli, Před soumrakem..... A nyní konečně My sassy girl. _____ On je 25letý student, jemný frajírek, na kterém se velmi projevila výchova v dětství, má naušnici a nosí svetry pastelových barev. Často posedává s kamarády v baru, popíjí a doufá, že potká ženu svých snů. Ona je 24letá studentka, impulsivní, nevypočitatelná, "střelená", občas dětinská. Potkají se v metru, kde on ji nejprve na nástupišti zachrání před přijíždějícím vlakem, ona poté ve vagónu pozvrací starého pána a je na Gyeon-wooovi, aby se o ni postaral... A tak se stane, že se tito dva lidé, odlišní jako voda a oheň, začínají postupně sbližovat. Nebo spíše "sbližovat", protože on ji nejprve považuje za bláznivou holku a nejradši by se jí vyhýbal.... ___ První hodina a půl je mnohem více komická a vtipná než romantická, sice jsem neměl záchvaty smíchu, ale úsměv od ucha k uchu ano, téměř pořád. Pak ale dojde na "romantickou část" a ta je... prostě neuvěřitelná.. Krásná, plná emocí, ale ne sentimentální, protože je stále vyvažována milým humorem (např. scéna s růží)... Ale to se již film nezadržitelně blíží ke svému konci (bylo "kruté" zjistit, že už jen 15 minut a bude po všem)... A potom, potom jsem jen seděl a brečel a brečel a brečel, jako u romantického filmu ještě nikdy.(13.8.2004)

Kdo nemá příliš zkušeností s korejským filmem, třeba tak jako já, pro kterého kdysi byla My Sassy Girl vůbec prvním zážitkem podobného zeměpisného rázu, ten bude asi překvapený, co si právě Jae-young Kwak představuje jako romantickou komedii. Docela zmatený, ale upřímně krásný příběh, solidní várku gagů a nějakou tu malinkou nechutnost, ať to má říz. Spokojenost by byla ještě vyšší, kdyby ve filmu nebyla přítomná pro mě naprosto nepochopitelná pasáž v parku, která působí jako pěst na oko a hlavně nedává naprosto žádný smysl. A ano - závěr má pořádnou sílu, ale ani ne tak ten úplný jako spíš volání z hory na kopec a odjezd vlaku. 75%(11.2.2006)

Tak tenhle film mi přesně v pravý čas kápnul do noty. Pro někoho možná trochu moc dlouhý, ale přes drobné nedostatky (mnohokrát zmiňovaná scéna v zábavním parku) rozhodně krásný příběh, který je po všech těch hollywoodských nablýskaných a poněkud umělých romantických komediích neuvěřitelně osvěžující.(3.6.2008)

Tento snímek si vydobyl svou pozornost u evropského a (snad) i amerického publika právem (Aby ne, když v Asii film zlomil všechny rekordy). Tradiční stereotypní romantické komedie typu kluk s holkou jsou tak rozdílní, až své štěstí najdou, tu vzala za své, ačkoli námět je stejný. V čem je tedy tento snímek tolik odlišný od mnoha co známe? Jistě je to forma a citlivé budování charakterů obou postav a jejich vztahu. Až neúměrně dlouho. V evropském kontextu se to jeví nereálné a film by nejspíš propadl. V konfrontaci s asijskou kulturou a způsoby to ale divák přijme a ještě s nadšením. Příjemná je celá řada komických situací a dialogů. Scénář nešetří nápady a děj se daří držet v tempu. Bohužel v některých scénkách se autoři nechali unést až příliš, což je moje jediná výtka. Situace, kdy divák neví, zda to bylo myšleno vážně nebo jako legrace, není příjemná. Toto balancování na hraně působí místy trapné rozpaky a sráží moje celkové hodnocení. Samotné zakončení filmu je velmi příjemné a dojemné. Nikoli lacině. Tolik očekávané polibky a obětí si režisér odpustil i v tuto chvíli. Třeba též kvitovat dobře zvolený hudební doprovod pro klíčové scény (Pachelbel – canon in D, My Girl, Hands of Time). Tahle hra na osud a osudová setkání mě prostě bavila. V rámci žánru vysoký nadprůměr. 81%(19.7.2011)