Janghwa, hongryeon

Jižní Korea, 2003, 115 min

Jee-woon Kim

Jee-woon Kim

Mo-gae Lee

Film stavia na perfektnej, postupne budovanej tajomnej atmosfére veľkého domu a nevyriešenej záhady ohľadom smrti matky oboch dievčat. Má i pár napínavých hororových momentov. Dejová linka, ako som si už u ázijských hororov navykol, nie je zlá, len v tomto prípade sa mi už zdala niečo málo prekombinovaná, hlavne v závere snímku. Dosť mi to pripomínalo Príbeh dvoch sestier (2009), takže kto videl tento film, malo by to pomôcť v ľahšej orientácii. Inak celkom spokojnosť. 70/100(1.8.2014)

Tak už jsem viděl "Zmeškaný hovor", "Nenávist" a jejich pokračování od Japonců, "Shutter" od Thajvanců a teď jihokorejský "Janghwa, Hongryeon" a už můžu s klidným srdcem říci, že Asiaté vytváří skvělé horory. Takovou koulervoucí atmosféru, která byla v tomto filmu, dokáže vytvořit jen málo amerických a ostatních hororů. Navíc pointa tohoto temného hororu je vskutku prvotřídní. Navíc film není až tak složitý, jak se někteří zde domnívají, takže při druhém zhlédnutí si už naplno užíváte promyšlený příběh. Před tímto filmem jsem viděl remake "Nezvaná", ale vůbec to nevadilo. Sice jsem tušil o co zde asi půjde, ale tady je ta pointa ještě mnohem lepší a vymakanější. Lekačky jsou taky velmi slušný. Možná je film moc dlouhý, ale to se dá vzhledem k zajímavému příběhu a husté atmosféře odpustit. 75%(27.7.2010)

• J*A*S*M

Tak tohle byla obrovská zatěžkávací zkouška pro můj zvyk nevypínat (prý) dobré snímky kvůli irelevantnímu pocitu nudy. Někdy se to vyplatí, někdy ne. Tentokrát jsem bohužel zalitoval, neboť mě Janghwa, Hongryeon neuspokojil v žádném ohledu. Mně nevadí spletité filmy, pokud je spletitý i jejich děj, ale opravdu nemám rád prosté blbosti, které se snaží udělat sami sebe zajímavými pomocí netradičních a téměř nerozluštitelných narativních postupů. To pak totiž není genialita, ale póza. Zklamání, to se mi ten jednoduchý prostinký americký remake líbil víc.(24.8.2009)

Dokonalá kamera, ktorej čočka nám servíruje strašidelné scény ( nieje ich zas tak mnoho ) s obrovskou dávkou pohrávania sa s vylučovacími otvormi. To tradičné ázijské šrubovanie a naťahovanie tu došlo k dokonalosti. Problém vidím jedine v zbytočne dlhej minutáži, ktorá občas spomaľuje tempo filmu až takmer smerom k nude.(16.1.2018)

Úžasně natočený mix rodinného dramatu a hororu je přesvědčivý jak v psychologickém prokreslení jednotlivých postav, tak ve strašení diváka. Velmi intenzivní zážitek, na který hned tak nezapomenete. Snad jen ten poněkud překombinovaný dvojitý konec mi úplně neseděl, ale ani to není důvod pro horší hodnocení...(7.10.2006)

• - V původním příběhu se hlavní postavy jmenovaly Janghwa a Hongryeon, jenž lze přeložit jako růžová květina a červený lotus. Jména jim však byla změněna na Su-mi a Su-yeon, což znamená pouze růže a lotus. (Othello)

• - Su-jeong Lim, která ztvárnila postavu Su-mi, se původně účastnila konkurzu na roli Su-yeon. (Othello)

• - Režisér Ji-un Kim původně chtěl, aby postavu Su-mi ztvárnila Gianna Jun. Ta ale roli odmítla, protože se jí snímek zdál příliš děsivý. Paradoxně byl však dalším filmem, ve kterém hrála, 4 Inyong shiktak (2003). Ten byl přeložen do angličtiny jako Uninvited, tedy stejně, jako se jmenuje americký remake tohoto snímku. (Othello)