Proti zdi

Proti múru

Head-On

Romantický / Drama

Německo / Turecko, 2004, 121 min

Dosti syrové manželské a společenské drama tureckého Němce - alkoholika a sexuchtivé mladé německé Turkyně zatím spoutané přísnými pravidly rodičů. Ti dva se po svých pokusech o sebevraždu rozhodli vzít netušíce, že volné manželství jim přinese další utrpení i horu emocí. "Láska je kolotoč. Vrazíš tam prachy a ono se to točí." Film ověnčený 23 prestižními cenami a 11 nominacemi a přesto film dosti těžko stravitelný a první hodinu i nudný. Biják o volnosti i o závazcích, o drogách i násilí. Film o tom, co dokáže ze 40-tiletého muže udělat krásná mladá žena. Film o nepochopitelnosti ženského způsobu myšlení a jednání. Snímek plný kontrastů západní a turecké kultury. Trailer: http://www.sms.cz/film/proti_zdi/ukazka(21.8.2009)

Tak silný príbeh som naposledy videl vo filme Leaving Las Vegas. Gegen die Wand je nádherný film s výborným obsadením. Prvých 80 minút je geniálnych, ale potom prichádza "presun" postav do Istanbulu a kvalita filmu ide dole. Zachraňuje to už len samotný zaver. Hodnotenie 90%. Music by: Alexander Hacke, Maceo Parker(27.5.2008)

Velmi dobré sociální drama o dvou lidech, kteří si to mezi sebou vždycky představovali jinak, než jak to zrovna bylo... Hned několik zvláštních osudových zvratů a drsných souher náhod zde působí až neuvěřitelně realistickým dojmem a není divu, že když se k tomu přidají povedené herecké výkony obou hlavních protagonistů, zanechá ve vás Proti zdi opravdu hluboký zážitek.(1.12.2006)

Sibel, jejíž zhýralý život je okázalou rebelií vůči pravidlům její konzervativní, rodiny potká Džahida (už jsem zaslechl i pár zkomolenin, tak jsem to edukativně napsal foneticky :)), jehož zhýralý život je následkem kruté rány osudu, a oba si mezi sebou, navzdory osobní mindrákům a excesům, začnou budovat určitý vztah.. Nejsilnější Akinovou zbraní je jednoznačně schopnost udělat film, který není ani přikrášlený, ani uměle depresivní. Problém integrace národnostních menšin či náboženských záležitostí je tu ponechán stranou (teda IMHO, až mne zaráží, kolik komentátorů si myslí opak) a hlavním tématem se stává vyrovnání se s vlastní osobností a životem (včetně vztahů s lidmi s nimiž ten život chceme nebo musíme sdílet), před nímž by se nemělo utíkat. K Sibel Kekilli bych dodal, že je nejen dobrá herečka, ale také moc hezká ženská a prostě jsem si (samozřejmě z čistě studijních důvodů!) musel projít její, ehm, řekněme ranou filmografii. Té bych dal taky čtyři hvězdičky. Minimálně :)(30.1.2010)

Birol Ünel v roli zničeného povaleče, na kterém se jeho vnitřní pocity odráží i vzhledem... zanedbaný, byt jeden velký svinčík a stejně je na něm cosi neodolatelného! Jeho herecký um! Působí na diváka tolik přirozeně, že jsem opravdu věřila, že takhle žije, takhle se chová. Sibel Kekilli. Na první pohled velmi obyčejná, avšak přišel okamžik, kdy jsem nad její krásou ani nedutala... o té vnitřní ani nemluvím. Šílená, ale přeci tolik stále normálnější jak ostatní... Tihle dva protipóli se setkají na psychiatrické klinice, on čelně narazil autem do zdi, ona si podřezala žíli. Ani jeden ale nechtěl umřít, byl to určitý boj proti tomu, jakými jsou či musí být osobnostmi... Sibel za Cahilem stále chodí ať si ji vezme, až svolí, začne se divákům před očima odehrávat herecký koncert hodný nejvyšších ocenění...(28.8.2009)

• - V době, kdy film začal sbírat ceny na mezinárodních filmových festivalech, označil německý bulvární tisk (Bild, Kölner Express) hlavní herečku Sibel Kekilli za bývalou pornohvězdu. Sibel kontrovala během děkovné řeči na Bambi Awards (2004), kde tisk obvinila z "mediálního znásilnění". (džanik)

• - Režisér Fatih Akin měl pro roli, již nakonec dostala Sibel Kekilli, na mušce přes 350 hereček. (džanik)

• - První německý film po sedmnácti letech, který na Berlínském filmovém festivale získal Zlatého medvěda. (džanik)