Historky hrůzy

Tales of Terror

Komedie / Horor / Mysteriózní / Thriller / Povídkový

USA, 1962, 89 min

První povídka je slabá, dívka, která se po 26 letech vrací k svému otci. Ponurý zámek a Vincent Price, ale nic víc. *** To druhá povídka je jasně nejlepší. Peter Lorre zde hraje alkoholika, jemuž díky jedné ochutnávce vína začal chodit za manželkou Vincent Price. Lorre je zde skutečně kouzelný a exceluje. Jasných a neoddiskutovatelných ***** Poslední povídka je tak někde uprostřed. O muži, který se nechá zhypnotizovat "v okamžiku smrti". Solidní ****(20.8.2009)

Další z klasik Rogera Cormana s Vincentem Pricem v hlavních rolích, na motivy povídek Edgara Allana Poea. Morella .. o matce, která konečně naplní svá slova ze smrtelné postele, a pomstí se své dceři, Lenoře (příznačné to jméno pro Poea..). Vincent Price zde hraje otce/manžela..opět tak dramaticky a teatrálně přehrává, že mu nelze než odolat. :) The Black cat .. naprosto elegantně opilý Peter Lorre, který vyzve na souboj v testování vína Fortunata Luchresiho, opět v podání Vincenta Price. Jeho degustace je naprosto neodolatelná.. The Case of Mr. Valdemar .. Vincent Price v roli muže, který se rozhodl podrobit v okamžiku své smrti hypnóze. Ze všech tří příběhů asi nejnudnější, ale ta atmosféra je zkrátka neodepsatelná. :)(25.7.2008)

Ha, tak už je mi jasné, jakým tvůrcem se - alespoň co do podoby mizanscény - nechal inspirovat Mario Bava (viz jeho Prokletí smrti). Na rozdíl od průkopníka italského hororu se ovšem Corman mohl opírat nejen o skvostné dekorace a vzácný vizuální cit, ale také o vynikající herce, jejichž rozšafně přepjaté výkony jsou zde jedním z hlavních zdrojů diváckého potěšení. Povídky Případ pana Valdemara a Černá kočka (zde šalamounsky spojená se Sudem vína amontilladského) mi sice přijdou zajímavější a myšlenkově podnětnější ve zpracování Romera a Argenta, ale i v této Cormanově lehkonohé a černohumorné verzi jsem si je dostatečně užil.(23.4.2013)

Narozdiel od väčšiny som sa najviac bavil pri prvej poviedke, ktorá je husto atmosferickou gotickou peckou so všetkým, čo k tomu patrí. Zvyšným poviedkam chýba atmosféra a tá druhá je trochu pridlhá. A Peter Lorre je otravný. Ako fanúšik poviedky o sude Amontillada som si v tej role predstavoval niekoho pekelnejšieho.(31.12.2015)

Rogerovi Cormanovi přicházím na chuť. Jeho zpracování E.A. Poea je opravdu skvostné. Jáma a kyvadlo či Zánik domu Usherů nemají v jeho zpracování téměř chybu a tyto tři povídky se také povedli. Prostřední The Black Cat je určitě na 5*, skvěle skloubená Poeova předloha s výborným herectvím a vizuálním zpracováním. Asi nejlepší zpracování známé povídky, jaké jsem viděl. Zbývající dvě už jsou trochu slabší, přesto dobré.(3.8.2009)

• - Natočit tyto tři příběhy trvalo tři týdny. (Chatterer)

• - K vytvoření dojmu rozplývajícího se obličeje byla Vincentu Priceovi na obličej vylita rozehřátá směs lepidla, glycerinu, obilného škrobu a maskérské barvy. Směs byla tak horká, že to Price vydržel vždy jen několik vteřin. (liquido26)

• - Film je také znám pod názvy Edgar Allan Poe's Tales of Terror nebo Poe's Tales of Terror. (Chatterer)