Snila jsem o Africe

I Dreamed of Africa

Snívala som o Afrike

Drama / Dobrodružný / Životopisný

USA, 2000, 110 min

Možno trochu rozvláčny film a príliš zidealizovaná skutočnosť, v ktorej sa drsnosť Afriky, života a všetkého rozmelňuje v romantickom opare. Akoby okrem samotnej lásky k Afrike už neexistovalo nič iné a všetky ostatné emócie ostanú nenaznačené, o výpovedi ani nevraviac. A to je práve to čo ochudobňuje tento príbeh. Škoda. Napriek tomu to ostáva stále pozerateľné.(31.1.2006)

Docela obstojný snímek, tak trošičku asociující se s filmem Vzpomínky na Afriku, jemuž ale kvalitativně nesahá ani po pás. Kim Basinger je sice snaživá, ale role milující matky mi k ní prostě nějak nesedí. Ale asi si budu muset zvykat, přece jen s padesátkou na krku už Kim asi nebude hrát žádné sex-symboly, byť vypadá pořád docela dobře. Vincent Perez ve srovnání s jinými jeho rolemi není ani zdaleka tak přesvědčivý, ale jemu to asi scénář ani víc neumožnil.(24.8.2002)

Tenhle film má v mém srdci své místo a nikdo mi nenamluví, že je špatný. Rozhodně bych nesouhlasil s tím, že tento snímek nemá žádnou uměleckou kvalitu, ale jako názor to nikomu neberu. Už jen za tu krásnou africkou přírodu dávám 2 *, 2 * za krásnou a skvěle hrající Kim a 1 * za skutečnou Kuki. Myslím, že Kim Basinger nedala v jiném filmu do role tolik citu jako právě tady, sedlo jí to dobře, Kuki může být spokojená. Nechápu její nominaci na malinu, za Dotek zla budiž, ale za tohle...nevim nevim, ale ničemný hraní ještě poznám. A to jak tragicky příběh dopadne není viny scenáristy, ale Kuki Gallmannové, která to tak bohužel všechno prožila. Když jsem tenhle film viděl poprvé, tak mi prostě učaroval a když potřebuju jednou za čas vidět, že je na tom někdo mnohem hůř než já, tak si ho pustím a depku mám ještě větší:-). A ještě něco - neustálé srovnávání se Vzpomínkami na Afriku jsem ještě nepochopil. Možná si tvůrci takovou kritiku a srovnávání se Vzpomínkami zavinili sami, vzpomínám si jak lákali na film:"...zažijete dobrodružství a romanci větší než ve Vzpomínkách na Afriku". Kdyby si raději tenkrát hleděli svýho. Ale mě je to fuk, já vím svoje... A nižší hodnocení nedám i kdyby čert na koze jezdil!(6.9.2007)

• Indiana

Nudný film o Africe s nudnou Kim Basingerovou.(30.9.2005)

• Kaka

Umělecká hodnota zde není praktický žádná. Snímek těží jen z tématické podobnosti s legendárními Vzpomínkami na Afriku. Opět zde máme drsnou divočinu centrální Afriky, silnou ženu a duševní/fyzickou sílu zdolat těžké životní překážky na její strastiplné cestě. Proč se však bez váhání vydala do neznáma a v podstatě si podkopala vlastní štěstí se samozřejmě nedozvíme. Příjezd do Afriky a zabydlování se je bohužel typicky povrchní a plné klišé. Vše jde jako po másle, sem tam nějaký ten vítr, napadení zvířaty, déšť, několik pytláku a tak podobně. Jedině snad menší množství silnějších scén stojí za to. A to především kvůli výtečnému výkonu Kim Basinger. Bohužel celý projekt působí jaksi lacině a bez myšlenky. Vše zabijí i relativně brutální stopáž. Ke konci si člověk připadá jako když hledí na dno vyschlého jezera. Prázdno.(26.12.2006)

• - Kim Basinger byla v době natáčení o 17 starší než postava, kterou ve filmu hrála. Skutečná Kuki Gallmann se narodila v roce 1943 a do Afriky se přestěhovala v roce 1972 ve věku 29 let. Kim Basinger se narodila v roce 1953 a v roce 1999, kdy se film natáčel jí bylo 46 let. (Agatha)

• - Internetové stránky "The Gallmann Memorial Foundation" (GMF): http://www.gallmannkenya.org/index.php (Agatha)

• - Natáčení v Africe trvalo přesně 74 dnů. (Agatha)