Po dobrodružství Poseidonu

Dobrodružství Poseidonu II

Beyond the Poseidon Adventure

Katastrofický / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1979, 117 min

Osobně jsem na tohle pokračování nahlížel vždy spíš jako nadšenec Poseidon Adventure, jinými slovy, byl jsem rád za pokračování i za tu cenu, že to bude už něco úplně jiného. Ten film se mi ve finále líbí (proč, rozvedu níže). Samožřejmě uznávám názory, že pokračování je v mnoha směrech zoufalství, některé dění postráda logiku, někde je velká souhra náhod a vůbec celý námět je trochu na hlavu postavený. Nicméně... - při posuzování tohodle filmu si nemůžu pomoct, každý ho posuzuje ve srovnání s DP (PA). Když se na to osobně podívám jako na individuální snímek, zas "tak" strašné to není a svým způsobem je to i koukatelné. Nebudu vyzdvihovat něco, co se dá těžko vyzdvihnout, film jako takovej, špatnej sám o sobě není. Jak tu už padlo, podle názvu má každý obrovská očekávání a logicky těžko může někdo čekat nějakou filmovou podívanou, ze kterou by si asi sedl na zadek. Co se mě osobně na filmu líbí - Irwin Allen - jeho smysl pro katastrofičnost, ten člověk mě dokáže přesvědčit, že se tam něco děje a umí navodit atmosféru, která mě do děje vtáhne bez ohledu na to, jak už je děj (ne)zajímavej. Teď uvedu pár příkladů, který pro mě osobně byli příjemným překvapením - věrné zrekonstruování obráceného trupu lodi, i když se ve filmu objeví jen na pár chvil. Co dále zahřeje u srdce - staré známé dobré záběry na momentové "výbuchy" lodi. Kdo má pořádně nakoukáno PA, určitě pozná pár záběrů, které byly použité z prvního dílu při vlezu do strojovny (je tam jeden, jak je pohled na místo, odkud vycházejí, přičemž zrcadlově převráceně a se zavřenými dveřmi) že by filmaři spoléhali na divákovu něvědomost? Jinak - je tam spousta zajímavých scén, ale také bohužel spousta nudných scén, kdy oproti původnímu filmu se může stát, že se chvílema divák prostě nudí. Některé pasáže jsou možná zbytečně dlouhé, taky bych vytknul "jednotvárnost" interiérů. Člověku může opravdu připadat, že to celé natáčeli v malém ateliéru, kde akorát podle potřeby přemísťovali zdi a vytvářeli otvory do stropu nebo do země. Velkým plus ale pro film znamená hudba (až nečekaně). Jerry Fielding dokáže navodit přesně takové hudební podbarvení, které dokonale přilne krizovým atmosférám Irwina Allena, což vskutku tvoří hodně silnou kombinaci (možná proto jsem jedním z těch, kdo tenhle film neodsuzuje). Herecké výkony jsou spíš průměr, Telly Savalas je bravurní a žeru každej jeho úšklebek :o) Námět - bohužel, to nejduležitější, to, o čem film je, je bohužel špatný. Už samotná myšlenka, že by něco takového mělo být réalný, banda, která převáží náklad vidí záchranný vrtulník, vydá se na místo činu a fanatickej kapitán chce za každou cenu vlízt do plovoucího pekla, přičemž si je plně vědom toho, že každou vteřinou může být po nich. Nevím, tohle mi přijde úplně out of mind, ale to jen tak osobní zhodnocení. Pokud je tenhle filmec nečím dobrej, tak je to atmosféra. Mě osobně stačí na to, abych si ho čas od času pustil a klidně budu ignorovat jeho nelogičnost :) Jinak ještě, tenhle díl vůbec původně neměl ve hvězdách, že vznikne. Podle původního scénáře k jedničce měla jednička skončit tak, že se Poseidon potopí. Že by to Irwin Allen věděl a zasloužil se o to, že jednička tak neskončila? Zajímavé komentáře: golfista, Douglas(17.7.2008)

• woody

Tři hvězdy by byly za samostatný katastrofický film.Ale protože je to míněno jako pokračování něceho tak geniálního jako je Poseidon musím dát 2*.Odpad! nedám jen za tu povedenou výpravu a za několik povedených scén které puvodnímu Poseidonu ostudu neudělají.Naopak ostuda je to pro ty herce( mimo Savalase, který si svého záporáka užívá) a bohužel i pro Irwina Allena, který si takový konec kariéry nezasloužil.(28.7.2003)

• nash.

Sotva převráceny Poseidon opustili filmaři i přeživší postavy, vrhli se na něj supi, aby z něj vykuchali vše co by ještě šlo zpeněžit. Ať je řeč o filmařích nebo o smečce postav, které vypustili do nepříliš originálního příběhu. Zatímco některé z postav bloudění troskami přežily, film šel ke dnu. Bez ohledu na to, že se ho nad hladinou snažliy udržet takové hvězdy jako Caine, Savalas a Fieldová.(14.9.2010)

„Jediný rozdiel je v tom, že tá opica sa neospravedlňovala.“ Veľmi voľné pokračovanie klasiky katastrofického žánru: len zopár hodín po strašnej nehode, kedy obrovská vlna prevrátila dole hlavou luxusnú zaoceánsku loď, sa do jej smrteľne nebezpečného vnútra vnára drsný kapitán so srdcom na správnom mieste (vlasatý Michael Caine) so svojou posádkou, aby si čo-to pokradli, pretože morálka im moc nehovorí. Plus je tu holohlavý filozofický a plešatý doktor alias Kojak alias Telly Savalas. Snímka pôsobí od úvodných titulkov zastaralo, ale ani čas jej nevzal pôsobivú atmosféru. Akčná scéna strieda akčnú scénu, sem-tam pokus o psychologické budovanie vzťahov... Priemer.(14.12.2008)

Neřekl bych, že se jedná o vyloženě špatný film. Bohužel se však přeci jenom člověk nemůžu ubránit dojmu z jisté zbytečnosti tohoto filmu. Obzvlášť když se jedná o pokračování takové klasiky jako je Dobrodružství poseidonu. Prostě je tu cítit pokus vymlátit ze slavné značky ještě nějaký ty chechtáky. Naštěstí je aspoň Allen zručný režisér a když tu navrch hrají taková esa jako Caine a Savalas, tak to nemohlo dopadnou úplně špatně nicméně to nic nemění na tom, že na geniální první díl se to prostě nechytá.50%(22.4.2014)

• - Záběry ze strojovny lodi jsou kombinací nových záběrů s herci a záběrů z původního Dobrodružství Poseidonu (bez herců). Všímavější diváci si všimnou, že některé části strojovny vypadají úplně jinak než v původním filmu, a není divu - pokračování vzniklo až o 7 let později. (FIBO)

• - Jakmile kapitán Turner v úvodu jako první proleze dvířky do strojovny, tak naváže střih na záběr z prvního filmu (s červeným kolem). Paradoxně tento záběr je zrcadlově převrácený pohled právě na místo, odkud kapitán Turner vykukuje. Jinými slovy, u diváka má být vzbuzen dojem na vzdálené místo, kam kapitán hledí a podstatě je to záběr na místo, kde sám stojí. (FIBO)

• - Vzniku tohoto filmu přálo štěší. Podle storyboardů původního scénáře z původního Dobrodružství Poseidonu (1972) se měla loď po ukončení hlavní dějové linie (záchrana a odlet pasažérů) potopit. Z nějakého důvodu tato scéna nebyla nikdy dotočena a pokud by dotočena byla, tak by tento film z principu nejspíš nikdy nevznikl. (FIBO)