Sir Robert Chiltern, úspěšný politik a dokonalý gentleman má vše, co si mohl přát. Spolu s milující manželkou představují dokonalý pár. Potíže však nastanou, když se v Londýně objeví paní Chieveley, která by mohla odhalit nebezpečné tajemství z jeho minulosti a tak ohrozit jeho kariéru i manželství. Nezbývá mu nic jiného než se obrátit na dlouholetého přítele lorda Goringa - sukničkáře a svůdce žen. Ten je tím však zatažen do pavučiny lží a je vážně ohrožen jeho rajský staromládenecký život... (oficiální text distributora)

Gemini

Brilantně natočená kostýmní komedie podle jednoho z pro existenci správného mladého muže zcela zásadních děl:) Výrazová dokonalost Ruperta Everetta spojená s úchvatnými morálními rozpaky Cate Blanchett a ďábelskými intrikami Julianne Mooreové převádí navýsost zdařilým způsobem z papíru na stříbrné plátno více či méně sarkastický humor a společenskou satiru, jež byly na Wildeovi tak obdivovány i zatracovány. Ideální komedie, jejímž největším moudrem je, že žádný manžel není ideální. A ta pátá hvězdička je v mém případě za Minnie Driver, od které bych po Povodni a Willu Huntingovi tak roztomilý komediální výkon ani v nejmenším nečekal. ()

NinadeL

Krátce po sobě vyšly tři zajímavé záležitosti podle Wildea. Po Manželovi ještě Jak je důležité míti Filipa (2002) a Vějíř lady Windermerové (2004). Je příjemné mít po ruce tyto zdařilé adaptace, lépe se pak pracuje s předlohami, protože ne vždy je možné dojít si do divadla a pouze si číst divadelní hry bývá dosti ošidné. Snad jen to téma Suezského průplavu Manžela dostatečně zpřítomňuje i pro dnešního diváka. Nicméně co naplat, když tato generace nabízí alespoň Julianne Moore jako Cheveleyovou, zatímco rok 1935 měl v téže roli Brigitte Helm a to je věru nesmrtelný top. Jářku herectví nelze nikdy podceňovat. ()

Jara.Cimrman.jr

Netuším, zda je na vině má neomluvitelně dlouhá divadelní absence či se jedná o příznaky propukající senility, ale já jsem se u tohoto snímku královsky bavil. Hlavním podezřelým z mé skvělé nálady je Rupert Everett, jehož noblesní povaleč disponoval úchvatně cynickým pohledem na aristokratickou etiketu, ale měl kolem sebe i několik dalších podezřelých, kteří si své role rozhodně užili. ()

monolog

Dobrá satira plná toho nejlepšího britskýho humoru, ale mně se mnohem víc líbila česká verze divadla ABC v Praze v hlavní roli s Otakarem Brouskem ml. jako Chilternem a Simonou Stašovou jako paní Chiveleyovou. Ten její hlas jako když medu ukrajuje cirkulárkou je jako stvořenej pro vydírání. Divadelní verze byla taky mnohem zábavnější (vtipnější), přestože samozřejmě kulisy se s prostředím tohoto filmu nedaly vůbec srovnat. Oscar Wilde prostě uměl a je škoda, že je to jeho poslední divadelní dílo. V roce 1895, kdy měla tato hra světovou premiéru, žil s lordem Douglasem (jinej Douglas, než kterýho tu znáte ;), jehož otce žaloval pro urážku na cti. Jenže soud nakonec žalobu obrátil zpátky proti němu a odsoudil ho na dva roky nucených prácí. Pak Wilde odešel do Francie, kde 1900 umřel. Tady si můžete o jeho životě přečíst víc. Jinak k filmu. Samozřejmě jde o zábavný snímek, to už je zapříčiněno předlohou a taky režií Olie Parkera, kterej se doslova specializuje na divadelní adaptace. Možná, kdyby hlavní herci nebyli všichni z hollywoodské "smetánky", ale třeba jen nějací neznámí lidé, dali by tomu punc větší hloubky a realističnosti. Ale možná tomuto pocitu u mě přispívá i to, že nemusím ani jednu z hereček. Rupert byl ale fajn. ()

Nathalie

Contradictio in adiecto? :-) Britská herecká smetánka, konverzační humor a ironie ve službách Oscara Wildea. Countess: Aren't you going to congratulate me? Lord Arthur Goring: Congratulations. Countess: Aren't you going to ask what for? Lord Arthur Goring: What for? Countess: I've made a great decision. I've decided to get married. Lord Arthur Goring: My God! Who to? Countess: That part is yet to be decided. ()

• Manželé Chilternovi sledují představení „Jak je důležité míti Filipa“, které je stejně jako „Ideální manžel“ od Oscara Wilda. Obě tyto hry zfilmoval Oliver Parker a v obou hrál Rupert Everett. (sluppka)