Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sir Robert Chiltern, úspěšný politik a dokonalý gentleman má vše, co si mohl přát. Spolu s milující manželkou představují dokonalý pár. Potíže však nastanou, když se v Londýně objeví paní Chieveley, která by mohla odhalit nebezpečné tajemství z jeho minulosti a tak ohrozit jeho kariéru i manželství. Nezbývá mu nic jiného než se obrátit na dlouholetého přítele lorda Goringa - sukničkáře a svůdce žen. Ten je tím však zatažen do pavučiny lží a je vážně ohrožen jeho rajský staromládenecký život... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (82)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Můj drahý otče, když jde člověk na návštěvu, je to proto, aby marnil čas druhých, ne svůj vlastní." Netuším, zda je na vině má neomluvitelně dlouhá divadelní absence či se jedná o příznaky propukající senility, ale já jsem se u tohoto snímku královsky bavil. Hlavním podezřelým z mý skvělý nálady je lord Arthur Goring, kterej jako noblesní povaleč disponoval úchvatně cynickým pohledem na aristokratickou etiketu, ale měl kolem sebe i několik dalších podezřelejch, kteří si svý role rozhodně užili. ()

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Contradictio in adiecto? :-) Britská herecká smetánka, konverzační humor a ironie ve službách Oscara Wildea. Countess: Aren't you going to congratulate me? Lord Arthur Goring: Congratulations. Countess: Aren't you going to ask what for? Lord Arthur Goring: What for? Countess: I've made a great decision. I've decided to get married. Lord Arthur Goring: My God! Who to? Countess: That part is yet to be decided. ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Krátce po sobě vyšly tři zajímavé záležitosti podle Wildea. Po Manželovi ještě Jak je důležité míti Filipa (2002) a Vějíř lady Windermerové (2004). Je příjemné mít po ruce tyto zdařilé adaptace, lépe se pak pracuje s předlohami, protože ne vždy je možné dojít si do divadla a pouze si číst divadelní hry bývá dosti ošidné. Snad jen to téma Suezského průplavu Manžela dostatečně zpřítomňuje i pro dnešního diváka. Nicméně co naplat, když tato generace nabízí alespoň Julianne Moore jako Cheveleyovou, zatímco rok 1935 měl v téže roli Brigitte Helm a to je věru nesmrtelný top. Jářku herectví nelze nikdy podceňovat. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Brilantně natočená kostýmní komedie podle jednoho z pro existenci správného mladého muže zcela zásadních děl:) Výrazová dokonalost Ruperta Everetta spojená s úchvatnými morálními rozpaky Cate Blanchett a ďábelskými intrikami Julianne Mooreové převádí navýsost zdařilým způsobem z papíru na stříbrné plátno více či méně sarkastický humor a společenskou satiru, jež byly na Wildeovi tak obdivovány i zatracovány. Ideální komedie, jejímž největším moudrem je, že žádný manžel není ideální. A ta pátá hvězdička je v mém případě za Minnie Driver, od které bych po Povodni a Willu Huntingovi tak roztomilý komediální výkon ani v nejmenším nečekal. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Dobrá satira plná toho nejlepšího britskýho humoru, ale mně se mnohem víc líbila česká verze divadla ABC v Praze v hlavní roli s Otakarem Brouskem ml. jako Chilternem a Simonou Stašovou jako paní Chiveleyovou. Ten její hlas jako když medu ukrajuje cirkulárkou je jako stvořenej pro vydírání. Divadelní verze byla taky mnohem zábavnější (vtipnější), přestože samozřejmě kulisy se s prostředím tohoto filmu nedaly vůbec srovnat. Oscar Wilde prostě uměl a je škoda, že je to jeho poslední divadelní dílo. V roce 1895, kdy měla tato hra světovou premiéru, žil s lordem Douglasem (jinej Douglas, než kterýho tu znáte ;), jehož otce žaloval pro urážku na cti. Jenže soud nakonec žalobu obrátil zpátky proti němu a odsoudil ho na dva roky nucených prácí. Pak Wilde odešel do Francie, kde 1900 umřel. Tady si můžete o jeho životě přečíst víc. Jinak k filmu. Samozřejmě jde o zábavný snímek, to už je zapříčiněno předlohou a taky režií Olie Parkera, kterej se doslova specializuje na divadelní adaptace. Možná, kdyby hlavní herci nebyli všichni z hollywoodské "smetánky", ale třeba jen nějací neznámí lidé, dali by tomu punc větší hloubky a realističnosti. Ale možná tomuto pocitu u mě přispívá i to, že nemusím ani jednu z hereček. Rupert byl ale fajn. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (2)

  • Manželé Chilternovi sledují představení „Jak je důležité míti Filipa“, které je stejně jako „Ideální manžel“ od Oscara Wilda. Obě tyto hry zfilmoval Oliver Parker a v obou hrál Rupert Everett. (sluppka)

Reklama

Reklama