Ideální manžel

Ideálny manžel

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1999, 97 min

• Kingjiri

Filmy na motivy historickejch divadelních inscenací asi nebudou nikdy muj šálek čaje a nejspíš si příště budu hodně rozmejšlet, jestli si takovej biják pustim jen na základě pozitivních hodnocení. Kritizovat minimální výpravu nebo až otravný množství dialogů by asi vzhledem k námětu nebylo fér. Naopak se ale nezdráhám označit námět za nepříliš zábavnej nebo dokonce humornej. Tenhle styl humoru holt neni nic pro mě. Za mě velká nuda, který však musim k dobru příčíst dobovou atmosféru a solidní casting.(30.7.2018)

Úžasná, konverzační komedie, kde jeden břitký dialog střídá další a tak vůbec nevadí lehce divadelní zpracování. Nejdokonalejší byly scény, když Minnie Driver koulela očima jak ni Rupert Everett házel balící pohledy. Ale ono celé obsazení je de luxe. Tento film ve mě navodil pohodový, velmi příjemný pocit a skvěle jsem se bavil.(11.5.2010)

Klasický Oscar Wilde adaptovaný nie len s úctou, ale tiež evidentným nadšením. Radosť sledovať, na konci mi prišlo ľúto, že sa s týmito postavami a ich bezchybnými hereckými predstaviteľmi (bez jedinej výnimky!) musím rozlúčiť. Nenáročná, ale inteligentná a stále aktuálna zábava na tej najvyššej úrovni!(11.8.2007)

Mám opravdu slabost pro anglický filmy a zvlášť z tohohle období. Taky mám ráda Minnie Driver, Cate Blanchett, Ruperta Everetta a Jeremy Northama a myslím, že Julianne Moore musí milovat každý, zvlášť když hraje potvoru. Bohužel mi to nedalo a musel jsem srovnávat s Jak je důležité míti Filipa a to vyhrává na plný čáře. I tak je ale Ideální manžel milá podívaná!(15.10.2010)

Spíše nadprůměrnou adaptaci dělá z tohoto filmu umění členů ensemblu. Oproti české televizní verzi jsem se mnohem méně bavil, snímek je možná až příliš oděn do filmového roucha, přičemž předloha se (jako obvykle u divadla) soustředí na dialogy a kouzlo situace, které je hodně oslabeno bohatými interiéry. Tato verze má své přednosti, nicméně spád bych mezi ně nezařadil, celkové ladění mi připadalo příliš melancholické a moralistní. Výborný Everett, také Blanchett, Moore slabší.(22.1.2007)

• - Manželé Chilternovi sledují představení „Jak je důležité míti Filipa“, které je stejně jako „Ideální manžel“ od Oscara Wilda. Obě tyto hry zfilmoval Oliver Parker a v obou hrál Rupert Everett. (sluppka)