Strašení

• Česko Zámek hrůzy (více)

Mladý důstojník z neapolské armády pronásleduje záhadnou ženu do zámku starého Barona, kde odhalí, že ona dáma je členkou starého čarodějnického klanu a snaží se Barona dohnat k sebevraždě. (oficiální text distributora)

Pohrobek

Pětice režisérů se na snímku nijak zvlášť nepodepsala, těžko rozlišíme, co kdo kdy točil, i když hlavní slovo měl zřejmě Roger Corman. V každém případě řemeslnicky se jedná o celkem stylovou podívanou; scénáristé ale nevědí, co to vlastně píší - jeden dějový zvrat za druhým, bez vnitřní logiky, jenom pro efekt. Konec je vyloženě přepísknutý. Herecky se jedná o zajímavé setkání, Boris Karloff dostal krásnou roli, kterou si náležitě vychutnal, mladý Jack Nicholson je ve své nezvyklé úloze taktéž přesvědčivý. ()

movie

Scény z nočního sílda Barona Von Leppa (Boris Carloff) jsou celkem strašidelné, ale snímek ztrácí atmosféru tam kde několikrát přechází do denních scén. Závěr je pak znamenitý. Celý film je protkaný jako vždy geniální hudbou Roberta Steina, kromě asistence čtyř dalších režisérů po boku génia Rogera Cormana tu pak exceluje mladičký Jack Nicholson jaku plukovník Andre Duvalier. Škoda že snímek není natočen spíše jako "celonoční" děsivá jízda, to by pak byla jiná. ()

B!shop

Tenhle starej horor zrovna moc strasidelnej neni, ale nijak zvlast sem se u nej nenudil. Nevim jesli filmu ucast peti reziseru prospela, nicmene mi neprislo, ze by se u rezie dohadovali a celej film pusobil kompaktne. Samotna zapletka je sice krapet naivni, ale zase uplne nejhorsi neni a v zaveru film umi prekvapit. Co se tyce hercu, tak Karloffa sem fakt nemoh poznat a Nicholson tu je jeste mladickej a ani jeden z nich nepredvadi nic moc. Co se tyce hudby, tak hrala prakticky porad a furt to samy, az mi lezla na nervy. Ale tech 80 minut jsem se u filmu docela bavil. ()

tron

Mladučký vojak (Jack Nicholson) blúdi z posledných síl pochmúrne vyľudnenou krajinou a stretáva krásku, s ktorou však nie je všetko OK. Odpovede (alebo smrť?) nachádza v strašidelnom zámku na úpätí burácajúceho mora a pod podozrivým dohľadom legendárneho Borisa Karloffa. To všetko podčiarknuté nepokojnou hudbou, neustále nás držiacou v strehu, pôsobivou výpravou a poeovskou atmosférou, ktorá ma úplne pohltila, preto dávam až 80%. ()

Bloody13

Pěkný gotický horror z dílny Rogera Cormana, na němž se kromě něj podílel i Francis Ford Coppola, který téhož roku natočil i svůj debut Dementia 13. Kromě skvělého Borise Karloffa a Dicka Millera se zde objevil i mladý, v té době teprve šestadvacetiletý Jack Nicholson. Druhou důležitou stránku filmu tvoří výprava. Obrovský zámek na mořském útesu, skryté chodby uvnitř sídla, bouřivé deštivé noci, rozplétání rodinných tajemství, lesy, hřbitov, stará věštkyně a tajemná dívka. Do toho působivá hudba, která díky houslovému doprovodu, připomínající silný vítr za okny, dokáže vyvolat pocit příjemného mrazení v zádech. Zábava zaručena. ()

• Při natačení filmu se potkali Jack Nicholson a Monte Hellman, kteří společně posléze natočili další 4 po sobě jdoucí filmy. (J.A.K.)
  • Impulsem ke vzniku filmu bylo dokončení předchozího režisérova titulu Havran (1963) o 2 dny dříve, než bylo oficiálně v plánu. Na snímku se tak začalo pracovat bez přípravy. Během oněch 2 dnů byly nafilmovány scény s Borisem Karloffem, zbytek byl poté dotáčen později včetně následného dopisování scénáře. (zorz)
  • Jack Nicholson si ve filmu zahrál se svou tehdejší ženou Sandrou Knight. (zorz)