Lady Jane

Lady Jane

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1986, 142 min

Historická dramata to je moje. Když jsou navíc šmrncnuté trochou romantiky a politiky, dosahuje moje spokojenost většinou maximální hodnoty. Čímž nechci říct, že by to byl film bez chyb - mimo jisté zdlouhavosti mě hodně vadilo například odfláknuté sblížení hlavní dvojice. Nicméně, krásná Helena a sympatický Cary Elwes jsou natolik jistý pár, že všechny neduhy hravě přebijí.(30.5.2011)

Pěkný historicko-romantický kousek, který i přes to, že režíroval jeden z nejslavnějších divadelních režisérů současnosti (se slabstí pro Shakespeara), nevypadá jako divadlo. Často se mi vybavoval podobně laděný oscarový film A Man for All Seasons, který ovšem jako politické drama na pozadí střetu dvou teologických systémů funguje mnohem lépe, problematiku nástupu protestantství v Anglii rozebírá do větší hloubky a ač končí velice podobně, spoléhá se na sílu myšlenek víc než na sladkobolný patos. Jistě, Lady Jane je především příběh dvou mladých, zamilovaných lidí a ne politiků, ale jako love-story mě ničím vyloženě neohromil. Bonham-Carter byla dobrá, ale svoje velké triumfy měla v té době teprve před sebou a z herců mě jako jediný opravdu zaujal jen John Wood jako renesanční Sir Humphrey Appleby, John Dudley. Od Trevora Nunna jsem po svých zážitcích s jeho ztelevizněnými inscenacemi čekal víc – ve filmu jako by mu zatím scházela ona osobitost, která je cítit z jeho divadelních produkcí.(28.7.2009)

Intriky a podrazy byly a budou. Anglické dějiny za vlády Tudorovců jimi byly plné, sledujeme události směřující k usednutí mladičké a nevinné lady Jane Grey na trůn. Režisér Trevor Nunn a Shakespeare k sobě tak nějak patří, po celou kariéry měl četné divadelní aktivity, často spolupracoval s Ianem McKellenem, hvězdou shakespearovské divadelní scény. I jeho Lady Jane má k podobným látkám blízko, mašinérie moci a intrik ji semele velmi nemilosrdně, ačkoliv o trůn vůbec nestála. Mladičká Helena Bonham Carter už tehdy velmi zajímavá. Přesto dám tři hvězdy, zřejmě kvůli mému aktuálnímu rozpoložení, pár minut bych mohl postrádat, chyběla mi větší osobitost, místy zbytečně převládal chlad a černobílé podání.(9.12.2018)

66% ... Tak tohle bylo opravdové překvapení, v negativním slova smyslu. Vzhledem k místnímu hodnocení a přítomnosti Heleny Bonham Carter jsem čekala mnohem víc. Helena sice nezklamala, ale film působil neskutečně uboze, nejspíš i vzhledem k rozpočtu. Nemůžu si pomoct, u historických filmů (obzvlášť odehrávajících se u dvora) mě chudá výprava vysloveně rozčiluje. Snad bych ji i byla schopná ignorovat, kdyby nebyl scénář tak prázdný (téměř dvě a půl hodiny ničeho). Přerod Caryho Elwese byl až pohádkový a scéna "plnění přání" shazováním sklenic ze stolu variovaná po převratu Krvavé Mary nepatřičná (pseudoumělecký žvást). Postavy jsou všechny černobílé - hlavní hrdinové nevinné děti, co se "jen mají rádi", rodiče zloduši, mladý nemocný král oběť, i ta Krvavá Mary vlastně za nic nemůže - jen se chtěla vdávat :). Možná je příběh v rozsahu dvou hodin o vládě, co trvala přesně 9 dní tragickým přeceněním jeho potenciálu. Zklamalo.(1.3.2011)

Jak tak v poslední době sleduju filmy inspirované britskou historií, říkám si, že libido Jindřicha VIII. Angličánkům pořádně zavařilo. Lady Jane je love story, jejíž poslední kapitolu tradičně napíšou zlí katolíci, kteří jsou v podobných příbězích něco jako Utahové ve Vinnetouovi nebo komančové v Hřebejkovi. Helena Bonham Carter mi něčím připomínala Libušku Šafránkovou v Popelce. Pokud byla skutečná Lady Jane alespoň z poloviny tak odhodlaná a statečná, čest její památce. Ať už věřila v cokoli.(5.5.2014)

• - Ve filmu má Jane (Helena Bonham Carter) tmavé oči i vlasy. Její skutečný předobraz je však blondýna s modrýma očima. Další odlišnost oproti realitě lze najít i u Guilforda (Cary Elwes), který je ve skutečnosti pátým synem, nikoliv třetím. (Terva)