Lady Jane

Lady Jane

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1986, 142 min

Tolik přát dvěma lidem naplno prožít svoji zamilovanost - podobný pocit jsem mě naposledy ze zeffirelliho Romea a Julie. Tento pár si to také zasloužil a pouze politika mocných způsobila, že se to nemohlo stát. Úžasně kostýmově natočený historický film, kterému vévodí herecký výkon tehdy velmi mladé Helen Bonham Carter a chemie vzájemné lásky k Carymu Elwesovi. Historicky přesný příběh Jane Grayové, která se v červenci 1553 na devět dní stala královnou, Anglie, Irska a Francie. ■ Po třetím vidění mě napadá, že Helen Bonham Carter snad nikdy ve filmu nebyla roztomilejší, než při scéně ve vysokých kožených botách v jídelně.(16.9.2011)

Krásné, milé, romantické × smutné, nenaplněné. A to není chybou filmu. Líbilo se mi to. Helen Bohman Carter hrála tak nádherně, tak opravdově, až to chytalo za srdce. Netuším, zda to tak v minulosti opravdu bylo, ale příběh to byl opravdu krásný. Příběh lásky a společných útěků do posmrtných rájů. Středověk byl bláznivý a v něm i období několika vír, která je ta správná? Je to tak nespravedlivé. Tento snímek by rozhodně měli vidět všichni romantici, na konci si zapláčete.(13.3.2009)

Pěkný historicko-romantický kousek, který i přes to, že režíroval jeden z nejslavnějších divadelních režisérů současnosti (se slabstí pro Shakespeara), nevypadá jako divadlo. Často se mi vybavoval podobně laděný oscarový film A Man for All Seasons, který ovšem jako politické drama na pozadí střetu dvou teologických systémů funguje mnohem lépe, problematiku nástupu protestantství v Anglii rozebírá do větší hloubky a ač končí velice podobně, spoléhá se na sílu myšlenek víc než na sladkobolný patos. Jistě, Lady Jane je především příběh dvou mladých, zamilovaných lidí a ne politiků, ale jako love-story mě ničím vyloženě neohromil. Bonham-Carter byla dobrá, ale svoje velké triumfy měla v té době teprve před sebou a z herců mě jako jediný opravdu zaujal jen John Wood jako renesanční Sir Humphrey Appleby, John Dudley. Od Trevora Nunna jsem po svých zážitcích s jeho ztelevizněnými inscenacemi čekal víc – ve filmu jako by mu zatím scházela ona osobitost, která je cítit z jeho divadelních produkcí.(28.7.2009)

Neveľký záujem o históriu vrátane jej stvárnení vo filme som už prezentoval mnohokrát. Rovnako často som zdôrazňoval, že romantický film ma musí chytiť za srdce, inak nemá šancu, aj keby tam hrali tí najlepší herci. Je pravda, že som mal pri vysokom hodnotení primerane vysoké očakávania. Tie sa nenaplnili. Z príbehu o deväťdňovej kráľovnej ma zaujalo najmä to, ako za väčšinou dejinných svinstiev stoja záujmy cirkvi a necítim ani potrebu ju špecifikovať, pretože v ťahu na moc sú takmer na nerozoznanie.(3.8.2016)

Tak Helena Bonham Carter bola kedysi celkom pekná (naozaj sa podobá na Šafránkovú) a podobne ako v Hazarde sŕdc filmári stavili na romantickú líniu a história je tu len tvorcom deja. Film nie je životopisom, ani nie je dokonale presný. Hlavne poprava Jane Grey sa nestala vôbec tak, ako to tu natočili.(25.12.2017)

• - Ve filmu má Jane (Helena Bonham Carter) tmavé oči i vlasy. Její skutečný předobraz je však blondýna s modrýma očima. Další odlišnost oproti realitě lze najít i u Guilforda (Cary Elwes), který je ve skutečnosti pátým synem, nikoliv třetím. (Terva)