Naprosto osvětleno

Všetko je osvetlené

Everything Is Illuminated

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Velmi příjemný zážitek, na první pohled dosti osobitý autorský projekt, u kterého mě ale doslova iritovaly české lokace nahrazující ty ukrajinské. I totální ignorant přibližně ví a dokáže si představit rozdíl mezi architekturou českou a tou ukrajinskou. A že záběrů na krajinu, kde se to hemží typickými českými stavbami, není zrovna pomálu. Chápu, že pro západní americké diváky je to prostě jen "tam na východě", nicméně v zájmu autenticity si na tomhle mohl Liev Schreiber dát více záležet.(9.3.2010)

• Radko

Humorný cestovný príbeh z Ukrajiny sa postupne mení na ťaživú drámu plnú tragického osudu tamojších Židov počas II. svetovej. Do toho všetkého kopec páčivých záberov ako z nejakej výstavy o super možnostiach úpravy obrazu. Takéto nadmieru ľúbivé, úmyselne plačlivé a zároveň groteskne vtipné filmy pospolu ma väčšinou skôr odpudzovali. Podobné diela dýchajú skôr atramentom či tlačiarenskou čerňou scénaristu ako autentickým zážitkom. 50% - ale len preto, že je to z mojej obľúbenej Ukrajiny a pár miestnych záberov ukazujúcich tamojšie žitie stojí za to. Napríklad tepláky ako univerzálne oblečenie na ulicu, do auta i na diskotéku (nám napríklad pani domáca v Odese vravela, že kľudne môžeme ísť do miestnej opery aj do divadla v teplákoch, že je to bežné: a naozaj).(1.4.2015)

V poslední době narážím často na témata spojená s židy a jejich vírou a tak mám na ně mírnou averzi, což se odrazí i v tomto díle. Tato roadmovie, kde hlavní hrdina pátrá po jednom důležitém předku z jeho rodu, dobře ukazuje kontrast mezi východním a západním vnímaním. Humor i nadsázka byla přiměřeně podávaná a ve spojením s příjemnou vizuální stránkou a lidského teplu z něho číšícímu musím hodnotit vysoko, ale jak jsem psal na začátku 5* nedám. A jak se tu často zmiňuje natáčení v Čechách, tak to jsem téměř nepoznal. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](7.1.2013)

Zvláštní a pozoruhodný je to snímek. V průběhu sledování jsem balancoval mezi průměrem a 5*. Velmi zlehka mi taky díky hudbě Everything Is Illuminated připomínal Kosturicu, ale k tomu mi zase chyběla větší živelnost. Elijah Wood mi v roli Jonathana nesedl, spíše bych tam uvítal nějakého neznámého herce. Jinak celou dobu jsem si říkal, že už i na Ukraině mají kvalitnější cesty než u nás a pak jsem se dočetl že točili v Čechách. A ještě jedna zajímavost: autor knihy Jonathan Safran Foer na jehož motivy byl tento film natočen se také ve filmu mihnul. Je to ten chlápek co zametá listí na hřbitově. 3,5*(3.7.2006)

Docetla jsem knihu a hned stahla film a ted zjistuju, ze to neni adaptace knihy. Z knihy je tam asi tak 10% a celý to vyznivá vlastne uplne jinak, takze cist nejdrive knihu je uplne zavadejici. Uz s knihou jsem mela problem a s filmem mam jeste vetsi. Film je hrozne umely a jediny, co me na ne nem bavilo, bylo rozeznavani mist v Praze a okoli. Ozvlaste Milovice me pobavili... ale jinak... prazdny.(1.6.2011)

• - Film se téměř celý natáčel v Praze a okolí (Beroun, povodí Berounky-Týřovice, Kladno). (alpeew)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)

• - Slunečnicové pole vyrostlo a vykvetlo ve Staňkovicích na Žatecku. (alpeew)