Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Velmi příjemný zážitek, na první pohled dosti osobitý autorský projekt, u kterého mě ale doslova iritovaly české lokace nahrazující ty ukrajinské. I totální ignorant přibližně ví a dokáže si představit rozdíl mezi architekturou českou a tou ukrajinskou. A že záběrů na krajinu, kde se to hemží typickými českými stavbami, není zrovna pomálu. Chápu, že pro západní americké diváky je to prostě jen "tam na východě", nicméně v zájmu autenticity si na tomhle mohl Liev Schreiber dát více záležet.(9.3.2010)

V první řade je třeba říci, že se nejedná o žádný hollywoodský blockbuster, Elijah Wood zde totiž hraje nesmělého žida s podivným koníčkem. Jednoho dne mu umře babička a díky tomu se k němu do sbírky dostane pár nových zajímavých věcí a hlavně fotografie, která umožní rozjetí příběhu starého desítky let. Tento film se v lecčems vymyká současné filmové produkci (taky je z roku 2005, ale to zde nehraje roli), protože jaksi ironizuje standartní filmařské konvence. Hudba zde skvěle podbarvuje tradiční road-movie film, herci jsou zde hlavně k účelu posunutí děje dopředu. Hlavní roli zde tedy hraje příběh, a to už se v moc filmech dnes nevidí.(20.2.2011)

Člověk tak nějak cítí, že tento film byl pro režiséra velmi osobní záležitostí. Jakoby si jeho natočením dělal pořádek ve vlastních pocitech...Film je ve výsledku takový nijaký. Snaží se přes svou ponurost působit svěže a komediálně ale moc se mu to nedaří. Toto zvládá jen málo režiséru (Kusturica)...Veletržák jako vlakové nádraží na věrohodnosti taky moc nepřidá:-) Navíc celá zápletka s proměnou vulgárního dědka na krotkého beránka, který dojde ke smíření s tím kým je a odkud pochází. Na mne to působilo příliš lacině, neuvěřitelně a ke konci už i zdlouhavě. Film se ke konci vyžívá v táhlých "ruských" záběrech, které ale postrádají skutečnou hloubku. Přes zjevnou snahu na mne film - bohužel - působil prázdně a nevýrazně. Stejně jako Elijah Wood v hl. roli.(7.4.2010)

Na tenhle film jsem se hodne tesil a nastesti moje ocekavani nezklamal. Vzhledem k tomu, ze je Schreiber mezi rezisery novacek, to zvlad na vybornou, ale jediny co mi prislo, ze nezvlad, jsou navaznosti scen - tim myslim to psani kapitola 1, 2, atd., ale zase na druhou stranu, je to celkem originalni. Film je takovej mix mezi smutnym dramatem a originalni komedii, udelanej ve stylu road-movie a jak ty smutny sceny, tak ty vtipny, se dost povedly. Zaver s Alexovo dedeckem byl sice trosku zamotanej, ale celkove byl zaver udelanej docela slusne. I kdyz je vsude prezentovan Elijah Wood (btw. pekne divnej, ale hrajici slusne), me prisel jako hlavni hvezda Eugene Hutz, jeho hlasky a nektery preklady nemeli chybu (tvoje babicka ulitla s dedeckem). Co se tyce hudby, tak ta byla dost divna, jako celej film, ale prekvapive se mi libila. Vystrihat z filmu nekolik zbytecnejch zdlouhavejch scen a naopak tam zaradit ty vystrizene, co se nachazi na dvd, bylo by to na 5*, takle jen hodne dobry 4*.(29.5.2006)

• Radko

Humorný cestovný príbeh z Ukrajiny sa postupne mení na ťaživú drámu plnú tragického osudu tamojších Židov počas II. svetovej. Do toho všetkého kopec páčivých záberov ako z nejakej výstavy o super možnostiach úpravy obrazu. Takéto nadmieru ľúbivé, úmyselne plačlivé a zároveň groteskne vtipné filmy pospolu ma väčšinou skôr odpudzovali. Podobné diela dýchajú skôr atramentom či tlačiarenskou čerňou scénaristu ako autentickým zážitkom. 50% - ale len preto, že je to z mojej obľúbenej Ukrajiny a pár miestnych záberov ukazujúcich tamojšie žitie stojí za to. Napríklad tepláky ako univerzálne oblečenie na ulicu, do auta i na diskotéku (nám napríklad pani domáca v Odese vravela, že kľudne môžeme ísť do miestnej opery aj do divadla v teplákoch, že je to bežné: a naozaj).(1.4.2015)

• - Film není adaptací knihy, kterou napsal J. S. Foer, ale pouze článku, který o této knize, se stručným obsahem vyšel v novinách. Knihu i článěk napsal Foer v Praze. (alpeew)

• - Samotný autor předlohy, J. S. Foer, se jakožto uklízeč listí mihne v cameo roličce při záběru Jonathana (E. Wood) na hřbitově. (alpeew)

• - Snímka súťažila na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave v roku 2005 v sekcii prvých a druhých hraných filmov debutujúcich režisérov. Piati zástupcovia Svetovej federácie filmovej kritiky sa zhodli na tom, že režijný debut amerického herca Lieva Schreibera odmenia Cenou FIPRESCI. Na slávnostnom ceremoniáli bola vyhlásená aj Divácka cena Zlatý Bažant za najúspešnejší film festivalu podľa hlasovania návštevníkov MFF Bratislava. Diváci zvolili za najlepšiu snímku film Lieva Schreibera. Ocenenie generálneho partnera festivalu – sošku v tvare bažanta – a cenu FIPRESCI si Liev Schreiber prišiel v decembri 2005 prevziať do Bratislavy osobne. (ash99)