Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Viděno, bohužel ne celé, úplně náhodou, aniž bych tušila o co jde. Výborný film, výborné téma. Kdybych žila uprostřed slunečnicového pole, asi se brzo zblázním. Elijah dokazuje, že není jen Frodo a já jsem si dokázala, že nejsem úplně blbá, když jsem si říkala, že to Rusko vypadá jako Lounsko a pak si tady ověřila, že česká krajina zkrátka vypadá, jako česká krajina.(5.6.2011)

• rikitiki

Nízké hodnocení dávám převážně za faleš. Pokud je nějaký film na závažné téma a vypráví dejme tomu neotřelými prostředky, má skoro jisté, že bude "umělecký". Tenhle snímek na takovou nálepku ale nemá oprávnění. Schéma o hledání a nalezení je plné nesmyslů, nelogičností a skrytě i dost otevřeně zobrazených rasistických narážek (zlí, hloupí, špinaví Ukrajinci a ti samí herci, ale coby upravení, usměvaví a dokonale zubně ošetření Ameríčani). /15. 2. 2011/(15.2.2011)

Verdikt: První polovina filmu do příjezdu na Ukrajinu byla výborná: 'slepý' děda s vyšinutou čubkou v 'obleku', úžasný Eugene Hutz (mimojiné frontman neméně výtečné kapely Gogol Bordello, kteří obstarali veškerou hudební stránku filmu) jako jeho vnuk překladatel, fanoušek všeho amerického a hlavně afroameričanů (skvělá scéna v autě na toto téma) a jejich modrý trabant HERITAGE VIEWS prostě neměli chybu. Ovšem samotné poznávání minulosti v druhé půli působilo docela nudně a unyle. Škoda.(10.8.2007)

Kromě nezbytnosti si během filmu sehnat české titulky kvůli rusky (ukrajinsky?) mluveným pasážím (můj ročník ve škole výuku bratrského jazyka nestihl, byť těsně) mi v tomhle filmu vadily jen ty příliš dobře udržované silnice (na Ukrajině jsem byl před několika lety, v oblasti Užhorodu). Což zní velmi paradoxně, protože ve filmu jsou to silnice české, ale tak to opravdu je - Češi nadávají na silnice české, ale rádi na ně vzpomínají na Slovensku, Slováci jsou na tom stejně na silnicích ukrajinských, taky se těší domů. Elijah tady nevypadá jako pulec, ale jako Harry Potter.(25.7.2009)

Velká škoda, že si Liev Schreiber ukousl obří sousto, do kterého smíchal motiv paměti, identity osobní i národní, dvě časové roviny, východně ujetou komickou notu atd. Motiv paměti je asi základním kamenem filmu, ale skutečně naplno zafunguje až v jeho závěru díky Alexově dopisu. Paralelně běžící rovina vzpomínek Alexova dědečka je jeden velký přesvícený guláš beze slov a bohužel i bez emocí. Komické parametry téhle "ukrajinské" road movie fungují spíše díky hudbě než díky gagům, nicméně hudební kulisa (složená z tradicionálů, ukrajinského popu a fragmentů GOGOL BORDELLO) opravdu stojí za to. Herecky bych určitě vyzdvihl svérázného Alexova dědečka i samotného Eugena Hutze, který si mladého ukrajinského hejska užívá a dokáže ho i dostatečně procítit. Elijah Wood působí hodně mimoňsky, dokonce tak, že místy jakoby stál i mimo film. Liev Schreiber se moc a moc snažil a vytvořil sympatický film, který ale selhává co se soudržnosti a výpovědní hodnoty týká. Trochu mi vadí i všudypřítomná umělá Ukrajina točená v ČR. Čtyři hvězdičky proto, že mi je Naprosto osvětleno opravdu sympatické a rád jsem ho sledoval dvakrát. Ty chyby se ale nedají pominout, neboť film poznamenávají víc než jen decentně. Chce to být o všem, ale místy to má trochu problém být alespoň o něčem. Škoda.(4.1.2008)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)

• - Slunečnicové pole vyrostlo a vykvetlo ve Staňkovicích na Žatecku. (alpeew)

• - Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)