Naprosto osvětleno

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

• rikitiki

Nízké hodnocení dávám převážně za faleš. Pokud je nějaký film na závažné téma a vypráví dejme tomu neotřelými prostředky, má skoro jisté, že bude "umělecký". Tenhle snímek na takovou nálepku ale nemá oprávnění. Schéma o hledání a nalezení je plné nesmyslů, nelogičností a skrytě i dost otevřeně zobrazených rasistických narážek (zlí, hloupí, špinaví Ukrajinci a ti samí herci, ale coby upravení, usměvaví a dokonale zubně ošetření Ameríčani). /15. 2. 2011/(15.2.2011)

Opět jsem se přesvědčil o tom, že se někdy vyplatí dodívat i na ten nejbeznadějnější film. První polovina "Naprosto osvětleno" je křečovitá, diletantská, místy téměř nekoukatelná směska stylů - pak to ale všechno začne tak nějak organicky srůstat a zjemňovat, až dospěje k nebanálně sentimentálnímu závěru. Takže vyděržaj, pioněr, ten film může stát za to.(8.8.2015)

Na tenhle film jsem se hodne tesil a nastesti moje ocekavani nezklamal. Vzhledem k tomu, ze je Schreiber mezi rezisery novacek, to zvlad na vybornou, ale jediny co mi prislo, ze nezvlad, jsou navaznosti scen - tim myslim to psani kapitola 1, 2, atd., ale zase na druhou stranu, je to celkem originalni. Film je takovej mix mezi smutnym dramatem a originalni komedii, udelanej ve stylu road-movie a jak ty smutny sceny, tak ty vtipny, se dost povedly. Zaver s Alexovo dedeckem byl sice trosku zamotanej, ale celkove byl zaver udelanej docela slusne. I kdyz je vsude prezentovan Elijah Wood (btw. pekne divnej, ale hrajici slusne), me prisel jako hlavni hvezda Eugene Hutz, jeho hlasky a nektery preklady nemeli chybu (tvoje babicka ulitla s dedeckem). Co se tyce hudby, tak ta byla dost divna, jako celej film, ale prekvapive se mi libila. Vystrihat z filmu nekolik zbytecnejch zdlouhavejch scen a naopak tam zaradit ty vystrizene, co se nachazi na dvd, bylo by to na 5*, takle jen hodne dobry 4*.(29.5.2006)

Když mladý židovský mimoň opustí USA a zamíří do Oděsy pátrat po svých kořenech, netuší jaké svérazné postavičky a události se nabalí do jeho podivínského života. Průvodcem a ne zcela přesným tlumočníkem při jeho putování mu bude ukrajinský vrstevník Alex, ve kterém se krásně mísí snaha být "cool" s okouzlující prostotou. Řidičem je Alexův prdlý děda, co si hraje na slepce a trvá na tom, že v trabantu musí mít svou "slepeckou" fenu - ta je mimochodem taky bláznivá a jmenuje se Sammy Davis Junior Junior. Ani v případě dědečka však nejde o vyloženě legrační postavu, skrývá v sobě spoustu bolesti. Humor z první poloviny filmu se mi kupodivu trefil do vkusu, rozchechtala mě zvláště konfrontace Ukrajinců s faktem, že jejich klient je vegetarián. Postupně se film překlápí do vážnější až tragické roviny a oceňuji, jak není úplně polopatický a nechá diváka trochu vstřebávat dojmy, přemýšlet. Když k tomu připočtu nádherné exteriéry, povědomý vozový park ála ČSSR a výborné herecké výkony (Frodo byl dokonalý nerd, ale jeho ukrajinští souputníci jej zastínili, ba dokonce i některé zcela vedlejší postavy byly výraznější), vychází mi příjemná, úsměvná i dojemná road movie. Liev Schreiber se na režisérské sesli pochlapil. Ubrat pár hluchých míst, dala bych čtvrtou zvjezdičku bez váhání. Takhle radši počkám, až se dojmy uloží, nebo na druhé sledování. 69%(15.2.2011)

Musím říct, že jsem od toho filmu nic moc nečekal a překvapivě jsem dostal hodně. Liev Schreiber jako režisér a scénárista rozhodně nezklamal, dokonce ani sám sebe nevnutil do nějaké z rolí. Velmi melancholické, sentimentální, a tak podivně poeticky drsné. Příběhy z druhé světové války se musejí natáčet s citem a v tomhle případě se to rozhodně povedlo. Navíc ty postavičky jsou prostě výborné. Ty nejzajímavější příběhy prostě píše život. Bohužel.(23.2.2014)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)

• - Snímka súťažila na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave v roku 2005 v sekcii prvých a druhých hraných filmov debutujúcich režisérov. Piati zástupcovia Svetovej federácie filmovej kritiky sa zhodli na tom, že režijný debut amerického herca Lieva Schreibera odmenia Cenou FIPRESCI. Na slávnostnom ceremoniáli bola vyhlásená aj Divácka cena Zlatý Bažant za najúspešnejší film festivalu podľa hlasovania návštevníkov MFF Bratislava. Diváci zvolili za najlepšiu snímku film Lieva Schreibera. Ocenenie generálneho partnera festivalu – sošku v tvare bažanta – a cenu FIPRESCI si Liev Schreiber prišiel v decembri 2005 prevziať do Bratislavy osobne. (ash99)

• - Film není adaptací knihy, kterou napsal J. S. Foer, ale pouze článku, který o této knize, se stručným obsahem vyšel v novinách. Knihu i článěk napsal Foer v Praze. (alpeew)