Naprosto osvětleno

Všetko je osvetlené

Everything Is Illuminated

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Velmi příjemný zážitek, na první pohled dosti osobitý autorský projekt, u kterého mě ale doslova iritovaly české lokace nahrazující ty ukrajinské. I totální ignorant přibližně ví a dokáže si představit rozdíl mezi architekturou českou a tou ukrajinskou. A že záběrů na krajinu, kde se to hemží typickými českými stavbami, není zrovna pomálu. Chápu, že pro západní americké diváky je to prostě jen "tam na východě", nicméně v zájmu autenticity si na tomhle mohl Liev Schreiber dát více záležet.(9.3.2010)

pri dobrych knihach a ich dobrych filmovych prepisoch je az zarazajuce zistit, ako malo narocny slovensky ci cesky cinefil cita. hadky okolo pana prstenov ci nocnej hliadky su neustavajuce, ale malokedy sa stane, zeby som si vsimol diskusie okolo inych dobrych filmov natocenych podla dobrych (ci niekedy vynijakunjucich knih). Vsetko je osvetlene je trocha zdlhavy fiim, ale treba podotknut, ze sa mu podarilo vcitit do predlohy a podat ju - sice inac, ved ide o film a nie knihu, o iny druh umenia - ale predsa asi tak nejako, ako to J S Foer myslel, ved si vo filme struhol aj vedlajsiu ulohu. Slovna bravura alexovho argotu z predlohy sice nie je vyvazena vizualnou bravurou filmu, skor je tlmene a az modne profi svetelno studiova, ale ono to vlastne nevadi. tak ako korejsky dongmagkol narabal podobne s veselym svetlom, podobne osvetleny je aj tu sarkasticko nevesely pribeh jedneho putovania, ktore, napodiv, opat vyvolal jeden prsten, tentoraz umyselne, strateny nedaleko malej rieky nikede v ukrajine. uz len cakat, nakolko sa ukrajincom nebude pacit americke spracovanie ukrajinskosti a natacanie v cechach. :)(20.2.2006)

• rt12

Je to ,,paráda", když oficiání text distributora prozradí 80% filmu. To se pak máte na co těšit. Zbylých 20% filmu, pro které to bylo vlastně celé natočeno bylo sice o vous zajímavějších než předchozích 80% , ale viděla jsem na toto téma daleko lepší a zdařilejší filmy. Takový Simon Konianski u mne vede o tři délky. Dost mě po celou dobu vytáčely České exteriéry vydávané za Ukrajinu, docela mě stačí, že mi jí připomínají moje jízdy jakoukoliv městskou dopravou.(18.3.2018)

Kolosální Eugene Hutz se svou premium english! Prvotřídní je hudba a prakticky všechny epizody téhle trochu neobvyklé rigid roadmovie. Nejsilnější můj pocit z tohohle filmu je lítost, lítost se všemi lidmi, kterým válka (anebo cokoliv jiného) neumožnila prožít a naplnit život. A paměť, vzpomínání a zapomínání. Jinak se dají vytknout snad jen ty buď očividné nebo aspoň tušené české reálie namísto ukrajinských. Ukrajinská krajina hraje v atmosféře filmu dost podstatnou roli a bohužel to vlastně vůbec není ukrajinská krajina, jak napovídají třeba škodovky, namísto pravděpodobnějších žigulíků. A jakostní pražské výstaviště jakožto lvovské nádraží působí trochu komicky. Ale jinak fantaskní zážitek!(18.3.2010)

Pro mě je tohle podceňovanej film. Já jsem si ho užil a až na pár věcí se mi líbil. Herecký obsazení mi sedlo (hlavně Eguene Hütz, kterýho ale můžete znát spíš jako frontmana skupiny Gogol Bordello). Obecně to mělo takovej Kusturicovskej nádech a to mam rád. Wood sice hrál trošku pošuka, ale zvyknul jsem si. Mohl bych se ohradit, že většina Ukrajiny byla natočená v ČR. Proč to sakra nenatočili přímo na Ukrajině? Zase tak daleko to odtud není. No nic, je to příjemná komediálně-dramatická road movie s dobrym hereckym obsazením. Zasloužila by si víc pozornosti. Akorát jsem nepochopil tu babku sběratelku. Jak tam 60 let žila?(1.2.2013)

• - Snímka súťažila na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave v roku 2005 v sekcii prvých a druhých hraných filmov debutujúcich režisérov. Piati zástupcovia Svetovej federácie filmovej kritiky sa zhodli na tom, že režijný debut amerického herca Lieva Schreibera odmenia Cenou FIPRESCI. Na slávnostnom ceremoniáli bola vyhlásená aj Divácka cena Zlatý Bažant za najúspešnejší film festivalu podľa hlasovania návštevníkov MFF Bratislava. Diváci zvolili za najlepšiu snímku film Lieva Schreibera. Ocenenie generálneho partnera festivalu – sošku v tvare bažanta – a cenu FIPRESCI si Liev Schreiber prišiel v decembri 2005 prevziať do Bratislavy osobne. (ash99)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)

• - Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)