Naprosto osvětleno

Všetko je osvetlené

Everything Is Illuminated

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Hodně zajímavý, tak trochu nevyvážený. Po první půlce jsem myslel, jak tu budu chválit výbornou komedii, tak trochu ála Borat, i když ten je novější, ale pak se to úplně změnilo a po humoru ani stopy. Nezměnilo se to k horšímu, ale prostě jakoby začal úplně jinej film. Jářku ,zvláštní kousek. Officious Seeing Eye Bitch!(26.10.2007)

TV/// Obsazení 4/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// +Elijah Wood neurazil, netradiční prostředí pro americký film, film má zvláštní kouzlo -u toho slova "zvláštní" to zůstane./// Hodně zvláštní a jiný snímek, který mě ovšem nenudil a přesnější by bylo řict, že mě určitým způsobem pohltil nebo alespoň zaujal. Není to film, na kterých bych se podíval dvakrát, ani to není ten film, který dlouho napjatě očekáváte, ale o to víc dokáže takový snímek překvapit./// Celkem 67%///(21.10.2009)

V první řade je třeba říci, že se nejedná o žádný hollywoodský blockbuster, Elijah Wood zde totiž hraje nesmělého žida s podivným koníčkem. Jednoho dne mu umře babička a díky tomu se k němu do sbírky dostane pár nových zajímavých věcí a hlavně fotografie, která umožní rozjetí příběhu starého desítky let. Tento film se v lecčems vymyká současné filmové produkci (taky je z roku 2005, ale to zde nehraje roli), protože jaksi ironizuje standartní filmařské konvence. Hudba zde skvěle podbarvuje tradiční road-movie film, herci jsou zde hlavně k účelu posunutí děje dopředu. Hlavní roli zde tedy hraje příběh, a to už se v moc filmech dnes nevidí.(20.2.2011)

Opět jsem se přesvědčil o tom, že se někdy vyplatí dodívat i na ten nejbeznadějnější film. První polovina "Naprosto osvětleno" je křečovitá, diletantská, místy téměř nekoukatelná směska stylů - pak to ale všechno začne tak nějak organicky srůstat a zjemňovat, až dospěje k nebanálně sentimentálnímu závěru. Takže vyděržaj, pioněr, ten film může stát za to.(8.8.2015)

Keď som si prečítal Obsah / Info o filme, predstavil som si film ako vážnu, prinajmenšom trpkú drámu. Tú trpkosť je tam trošku cítiť, ale vážnosť prevalcoval satirický a čierny humor s pekelne pozitívnym nadhľadom. V závere sa to trošku zmení, ale celý film je veľmi zručne (Liev!) natočená road strelená vynaliezavačka naprieč Ukrajinou v štýle Kosturicu. Keby však trošku šliapli na plyn, nič by sa nestalo. A koľko málo stačí, aby človek vyzeral ako totálny debilko. Bríle rulez! 80%.(1.12.2007)

• - Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)

• - Film není adaptací knihy, kterou napsal J. S. Foer, ale pouze článku, který o této knize, se stručným obsahem vyšel v novinách. Knihu i článěk napsal Foer v Praze. (alpeew)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)