Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Film, který roku 2005 s přehledem rozechvíval divácká srdce zrající pro indie dramata. Přestože jsem cítil, jak mnou Schreiber dost šikovně manipuluje a po zábavné první polovině, kdy dialogy srší humorem a nápady, posléze utne a přejde do smutné osvětlovací pasáže. Ve výsledku skutečně nepředvídatelná, ale jedinečná cesta za sebepoznáním plná skvělých herců, kterým překvapivě nevévodí Wood, ale ruská dvojice vnuk-dědeček.(17.3.2006)

Stejnojmenný román mám už pár měsíců ve své knihovně, ale zatím jsem se k němu bohužel, jak je u mě obvyklé, nedostal, takže nemůžu porovnat předlohu s filmovou verzí. Přesto nebo možná proto mě snímek dostal a nezvyklá kombinace žánrů, kde film postupně přechází od úsměvné road movie k vážnému dramatu, v tomhle případě výborně fungovala. Dění na plátně podkresluje hudba, která je variací na židovský klezmer. Židovský mladík z dobře situované americké rodiny pátrá po kořenech svého rodu na Ukrajině a postupně odkrývá temné tajemství zániku velké židovské osady v době 2. světové války. Ty emočně vypjatější scény mě přivedly téměř k slzám, což je u mě známka toho, že ve filmu nezněly falešné tóny a laciný sentiment, ale skutečné city. Na snímku je znát, že Liev Schreiber se ve filmové branži pohybuje dlouho a i když nemá režijní zkušenosti, aspoň ve filmovém světě ne, hodně toho odkoukal a má talent. Elijah Wood je spolehlivý a talentovaný herec, který hlavní roli v pohodě utáhne a český divák může být navíc spokojený s přítomností některých vedlejších postav hraných českými herci a může poznat české reálie, protože tenhle kousek byl natáčený u nás. Pátá hvězdička unikla jen těsně, když např. nechápu, jak mohl zakladatel americké větve odcestovat z okupované Ukrajiny do USA v březnu 1942 nebo proč ukrajinská pamětnice nikdy až do pozdních 90. let nevstoupila do automobilu. Párkrát to zkrátka ve scénáři a dialozích trošku zaskřípe a taky je znát, že to natáčeli Američani neznalí východoevropské mentality. Majitel cestovní kanceláře by těžko vozil své americké klienty rozhrkaným trabantíkem po perfektních dálnicích. Tady je značka vozu znakem příslušnosti k určité společenské vrstvě a bohatství, takže by to bylo spíš naopak. Celkový dojem: 85 %.(18.4.2011)

• Renton

Scénář: Liev Schreiber .. Elijah Frodo Wood si zcela logicky vybírá různorodé a nyní nenápadné role. Jeho židovský sběratel a cestovatel za minulostí své rodiny je ovšem tak nenápadný, že pokud se děj odehrával v trabantu a kolem cesty v něm, což je více než polovina filmu, byl zcela zastíněn a až na třetí koleji. Samotný úvod filmu je sled více či méně jímavých obrazů, pro diváka zatím postrádajících jakýkoliv smysl a působících bizardně, křečovitě a nevtipně, byť měl být efekt jistě opačný. Zhruba po půl hodině je konečně nastíněno, o co se bude jednat a kam hlavní postava míří. Ve druhé polovině je nefunkční humor zcela odstaven a snímek dostává dramatičtější nádech a konečně nějaký (přesto mělký) rozměr. Na vytáhnutí z podprůměru to ovšem už nestačilo, iluminace bylo hlavně ze začátku zbytečně málo.. 45%.(30.3.2006)

Poměrně dost předvídatelné, ale ani mi to nevadilo, protože to byl hezký příběh, kde zážitkem není cíl, ale cesta k němu, tedy ne nějaká překvapující pointa, ale samotný film, které se nese v příjemně melancholicko smutné a občas i veselé náladě...Rozhodně to ale neznamená, že ve filmu nečekají žádná překvapení. Hlavně se celý ubírá úplně jinačím směrem, než jak to vypadalo zezačátku.(25.7.2008)

Vynikající filmový snímek formálně představený jako pestrá směsice žánrů (začíná jako klasický nezávislý artový snímek, náhle se prudce zvrtne do obdoby akčních komedií alá Guy Ritchey, poté se z něho vyklube ukrajinská road-movie srovnatelná s naším Výletem od Alice Nellis a končí nestandardně nehollywoodsky katarzí a etickým vyzněním...) Tenhle film mnou velmi rezonoval a bylo to dáno nejenom tím, že jsem na Ukrajině minulý rok asi měsíc pobýval (mj. i v té Oděse) a ač silnice a mnohé scenérie byly vizuálně české (film se skutečně natáčel u nás), tak duch a tamní atmosféra byly zachyceny docela přesně (týká se to i jazyka), ale také tím, že mix humoru a vážných etických poselství byl namixován vyváženě, výběr herců se nadmíru povedl a všichni hráli skvěle (hlavně ukrajinská osa děda - vnuk), výběr filmové hudby byl neskutečně cool a vizuálně působil snímek čistě a prosvětleně. Navíc střed západní a východní civilizace (i když tady šlo spíše o rozdílnost pohledů naší amerikanizované kultury a zbytku světa, kam zatím dorazila jen povrchní módní vlna hip-hopu a amerikanizovaného oblékání) je relevantní téma, o genocidě Židů nejenom během holocaustu nemluvě (viz např. Rudá jízda od Isaaka Babela, kde se dočtete, že židovské pogromy byly v Oděse něco normálního už dávno před druhou světovou válkou...)(13.9.2007)

• - Slunečnicové pole vyrostlo a vykvetlo ve Staňkovicích na Žatecku. (alpeew)

• - Samotný autor předlohy, J. S. Foer, se jakožto uklízeč listí mihne v cameo roličce při záběru Jonathana (E. Wood) na hřbitově. (alpeew)

• - Film se téměř celý natáčel v Praze a okolí (Beroun, povodí Berounky-Týřovice, Kladno). (alpeew)