Naprosto osvětleno

Všetko je osvetlené

Everything Is Illuminated

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Velmi příjemný zážitek, na první pohled dosti osobitý autorský projekt, u kterého mě ale doslova iritovaly české lokace nahrazující ty ukrajinské. I totální ignorant přibližně ví a dokáže si představit rozdíl mezi architekturou českou a tou ukrajinskou. A že záběrů na krajinu, kde se to hemží typickými českými stavbami, není zrovna pomálu. Chápu, že pro západní americké diváky je to prostě jen "tam na východě", nicméně v zájmu autenticity si na tomhle mohl Liev Schreiber dát více záležet.(9.3.2010)

Ze začátku taková decentní komedie, ale konec mě úplně dojmul a myslel jsem pak ještě dlouho na válku a na to jak lidem všemi možnými způsoby rozházela životy. Vizuální stránka je perfektní, krásně se na to kouká. Elijah je zaprdlej ale Eugene Hutz je husťák a dává tomu šťávu. Taky se mi líbil děda.(10.7.2009)

Zvláštní a pozoruhodný je to snímek. V průběhu sledování jsem balancoval mezi průměrem a 5*. Velmi zlehka mi taky díky hudbě Everything Is Illuminated připomínal Kosturicu, ale k tomu mi zase chyběla větší živelnost. Elijah Wood mi v roli Jonathana nesedl, spíše bych tam uvítal nějakého neznámého herce. Jinak celou dobu jsem si říkal, že už i na Ukraině mají kvalitnější cesty než u nás a pak jsem se dočetl že točili v Čechách. A ještě jedna zajímavost: autor knihy Jonathan Safran Foer na jehož motivy byl tento film natočen se také ve filmu mihnul. Je to ten chlápek co zametá listí na hřbitově. 3,5*(3.7.2006)

• rt12

Je to ,,paráda", když oficiání text distributora prozradí 80% filmu. To se pak máte na co těšit. Zbylých 20% filmu, pro které to bylo vlastně celé natočeno bylo sice o vous zajímavějších než předchozích 80% , ale viděla jsem na toto téma daleko lepší a zdařilejší filmy. Takový Simon Konianski u mne vede o tři délky. Dost mě po celou dobu vytáčely České exteriéry vydávané za Ukrajinu, docela mě stačí, že mi jí připomínají moje jízdy jakoukoliv městskou dopravou.(18.3.2018)

Hodně zajímavý, tak trochu nevyvážený. Po první půlce jsem myslel, jak tu budu chválit výbornou komedii, tak trochu ála Borat, i když ten je novější, ale pak se to úplně změnilo a po humoru ani stopy. Nezměnilo se to k horšímu, ale prostě jakoby začal úplně jinej film. Jářku ,zvláštní kousek. Officious Seeing Eye Bitch!(26.10.2007)

• - Samotný autor předlohy, J. S. Foer, se jakožto uklízeč listí mihne v cameo roličce při záběru Jonathana (E. Wood) na hřbitově. (alpeew)

• - Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)

• - Film není adaptací knihy, kterou napsal J. S. Foer, ale pouze článku, který o této knize, se stručným obsahem vyšel v novinách. Knihu i článěk napsal Foer v Praze. (alpeew)