Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Pro mě je tohle podceňovanej film. Já jsem si ho užil a až na pár věcí se mi líbil. Herecký obsazení mi sedlo (hlavně Eguene Hütz, kterýho ale můžete znát spíš jako frontmana skupiny Gogol Bordello). Obecně to mělo takovej Kusturicovskej nádech a to mam rád. Wood sice hrál trošku pošuka, ale zvyknul jsem si. Mohl bych se ohradit, že většina Ukrajiny byla natočená v ČR. Proč to sakra nenatočili přímo na Ukrajině? Zase tak daleko to odtud není. No nic, je to příjemná komediálně-dramatická road movie s dobrym hereckym obsazením. Zasloužila by si víc pozornosti. Akorát jsem nepochopil tu babku sběratelku. Jak tam 60 let žila?(1.2.2013)

• Radko

Humorný cestovný príbeh z Ukrajiny sa postupne mení na ťaživú drámu plnú tragického osudu tamojších Židov počas II. svetovej. Do toho všetkého kopec páčivých záberov ako z nejakej výstavy o super možnostiach úpravy obrazu. Takéto nadmieru ľúbivé, úmyselne plačlivé a zároveň groteskne vtipné filmy pospolu ma väčšinou skôr odpudzovali. Podobné diela dýchajú skôr atramentom či tlačiarenskou čerňou scénaristu ako autentickým zážitkom. 50% - ale len preto, že je to z mojej obľúbenej Ukrajiny a pár miestnych záberov ukazujúcich tamojšie žitie stojí za to. Napríklad tepláky ako univerzálne oblečenie na ulicu, do auta i na diskotéku (nám napríklad pani domáca v Odese vravela, že kľudne môžeme ísť do miestnej opery aj do divadla v teplákoch, že je to bežné: a naozaj).(1.4.2015)

Příjemně nostalgická road movie, která zprvu je úsměvná, ale ne vtipná a potom posmutnělá, ale ne smutná. Není obtížné vydedukovat, že jde o dílo debutantské, které jakoby usilovalo mít v sobě od každého něco a přitom ničeho příliš mnoho. Tato upejpavost jde ruku v ruce s vláčnějším dějem a nehybnou tváří hlavního hrdiny, jehož bych v podání Elijaha Wooda tipoval spíše na sériového vraha než na neškodného sběratele nepotřebných věcí. Záměr Schreibera mi není zcela jasný. Ukrajinu nejdříve vykresluje „po boratovsku“ jako krajinu zaostalých, masožravých tupců, aby se (v pozici scénáristy) následně začal tvářit, že jí nadevše rozumí a hluboce ji obdivuje. Líbila se mi však „slovanskost“ celého filmu, navíc natáčeného v českých luzích a hájích (Veletržní palác jako vlakové nádraží? Pravda, připomíná jej), čímž mi byl hned mnohem bližší. Naprosto osvětleno má k dobrému filmu daleko paradoxně hlavně proto, že někdo (nechci ukazovat prstem) ve svých záměrech naprosto osvětleno neměl. Kdoví, třeba tohle byla cesta, kterak si jasno udělat. Ovšem pokud ano – nechť se na mě tvůrci nezlobí – koho to zajímá? 70% Zajímavé komentáře: Faye, COLOR(1.12.2007)

Je velice těžké přesně charakterizovat tenhle film, ale s jistým velmi nespecifikovatelným pocitem v těle se dá říci, že si mi tato trabantová roadmovie ukrajinským venkovem za hledáním sebe sama opravdu moc líbila. Podle mě film táhne především výtečné obsazení (ať už jde o jen o postavičky v pozadí nebo hlavní ukrajinskou skvadru v čele s machýrkem s neodolatelnou angličtinou, stejně tak jako o tichou a zmatenou postavu Woodova Foera), vynikající režijní práce a obrazotvornost a samozřejmě ukrajinsky laděná lidová hudba... Krom toho jsem neodolal občasnému opravdu příjemnému mezinárodnostnímu humoru, té obrovské spoustě žigulíků a škodovek a samozřejmě bezchybně rozpoznatelným českým reáliím... Zároveň však je třeba filmu přiznat trochu nudnou rozevlátost a také to, že občas asi ani nikdo neví, proč kouká zrovna na to na co kouká... Suma sumárum **** a opravdu dobrý pocit z filmečku od kterého jsem vůbec nic nečekal.(5.2.2007)

Liev Schreiber se mi začíná líbit čím dál více. Tímto režisérským počinem mě utvrdil v tom, že kromě toho, že je velmi charismatický a nadaný herec, tak jako režisér dokáže natočit kvalitní film, ve svém osobitém stylu. Příjemný, nezávislý snímek s hezkým příběhem a skvělým obsazením. Kromě Elijaha, kterému role dokonale padla, mě zaujal sympatický Eugene Hutz.(20.2.2011)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)

• - Slunečnicové pole vyrostlo a vykvetlo ve Staňkovicích na Žatecku. (alpeew)

• - Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)