Bichunmoo

Adrian

Ambiciózne rozohraté fantasy, ktorej podlamujú kolená obmedzený rozpočet - vďaka čomu po formálnej stránke film často vyzerá ako televízna produkcia. A snaha zakryť slabé bojové schopnosti angažovaných hercov schválne zmäteným strihom a špirálovitou choreografiou súbojov je miestami až príliš očividná. ()

Shit

Zprvu sem se chtěl kouknout jen na kousek a jít spát, abych mohl příští den na cvičení z němčiny odvést svůj standartně nadpozemskej výkon a trefit aspoň jeden překlad z 20 možných, v čemž mě utvrdila ještě uvodní půlhodina, která mě nějak nenadchla a ani by mi nevadilo, kdybych to měl vypnout, jenže za těch dalších pár minut mě to chytlo, vypnout se mi to už nechtělo, výkon na němčině mě přestal zajímat a nakonec sem to skouk celý, sice když se za příběhem ohlídnu zpátky, tak vlastně nebyl nikterak výrazně zajímavej, stejnětak choreografie soubojů neni nic co by film drželo po hromadě, ale celkově mě to fakt bavilo a s chutí sem se na to kouknul ()

sniper18

Je to veľmi dobrá historická dráma. Má výborný príbeh odohrávajúci sa počas mongolskej nadvlády v Číne o špičkovom kórejskom bojovníkovi ovládajúci tajné bojové umenia, po ovládnutí ktorých túžia mnohí, ale jemu ide len o lásku k svojej milej, ktorú má rád už od detstva a je to obojstranné. Lenže jej otec je proti tomu a chce ju nechať vydať za mocného vládcu, ktorý je do nej tiež zamilovaný a keď je kórejský bojovník po nečestnom súboji zneškodnený a považovaný za mŕtveho, jeho láska sa teda vydá a porodí dieťa. Ale bojovník to prežije a po rokoch sa vracia, aby všetko napravil. So spracovaním som veľmi spokojný, ale aj tak by sa to dalo ešte doladiť. Príbeh síce neponúka nič nové, ale aj tak je to jedna z najlepších zápletiek, akú len historický film môže mať a sadlo mi to výborne. Ešte úvodná polhodina až tak moc nezaujme, ale aspoň zoznámi s tými pár dôležitými postavami, ktoré si ma aj získali, no potom sa to začne vylepšovať a samotný príbeh lásky medzi hlavnými dvomi, prípadne tromi postavami je tu perfektný, dobrý je aj vzťah bojovníka so synom, toto sa mi mimoriadne páčilo. Jediné, čo môžem vytknúť je to, že v priebehu pribudne ešte viacero postáv, ktoré na mňa ale pôsobia skôr dojmom, že sú navyše a ani ma moc nezaujímali, ale našťastie ani neprekážajú, takže po tej prvej fázi ma už film veľmi bavil po celý čas a poteší aj skvelý záver. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Je prakticky totožná s akciou hong kongských wu xia filmov prvej polovice deväťdesiatych rokov, ešte aj dĺžky jednotlivých záberov a uhly kamier sú totožné. Majú slušnú choreografia s množstvom nereálneho skákania a rôznych deštrukčných techník, po ktorých ľudské telá prakticky explodujú, čo ma vždy pobaví, ale tu ma to zaujalo o niečo viac, hlavne čiastočne modernejším vizuálom a omnoho lepšie zvoleným prostredím, taký súboj pri jazere je len predsa určite pôsobivejší ako v nočnom lese. Takže akcia určite nie je žiadny zázrak, ale dá sa na ňu pozerať a keďže príbeh tu rozhodne nie je len výplňou medzi akčnými scénami, tak s tým nemám problém. Herecké obsadenie sa mi páči, získala si ma hlavne perfektná Kim Hee-Seon, ktorej som fandil od prvej chvíle, síce dve hlavné mužské postavy by sa mohli obsadiť aj o trochu lepšie, ale aj Shin Hyeon-Jun a Jung Jin-Young sú výborní, len som si u oboch zvykol na iné typy postáv. A páči sa mi, že obaja muži na oboch stranách vlastne nie sú klasickí nepriatelia, len sú zamilovaní do tej istej ženy. No dobre obsadené sú aj zvyšné postavy. Réžia a technická stránka sa mi páčia, síce vidno, že rozpočet nebol až tak veľký, takže o nejakú veľkolepú výpravu alebo davové scény tu vôbec nejde, ale je mi to úplne jedno, v tomto filme ide o niečo úplne iné. A chválim aj veľmi peknú hudbu a fungujúce emócie. Škoda, stačilo pár menších úprav a je to jasné plné hodnotenie, vylepšiť úvod, zbaviť sa tých zbytočných postáv a doladiť akciu a bol by to špičkový film, ale aj tak sa mi to veľmi páčilo a určite si to ešte párkrát pozriem. 82% () (méně) (více)

molotov

Hlavní lovestory je opravdu velkolepá, to se už ale bohužel nedá říct o samotném filmu. Choreografie je celkem slušná, ale souboje jsou tak špatně natočené a sestříhané, že si je moc nevychutnáte. Co do velkoleposti se film vůbec nemůže měřit s filmy jako Hrdina. Co mě místy dost štvalo, byla naprosto nevhodná současná rocková hudba, která hrála v několika scénách a kazila mi dojem z jinak pěknýho orchestrálního soundtracku. Výprava taky není bůhvíjaká, na davové scény zapomeňte. V porovnání s Válečníkem Musou, který rovněž neměl velké davové scény Flying warriors rovněž prohrávají, protože Musa má mnohem kvalitnější technickou stránku. Abych jenom nekritizoval, tak i přes značnou překombinovanost se mi moc líbila hlavní milostná línie. ()

jondzavid

Kórea nekórea - keď počas celého snímku sledujem čas na videu, tak to nemôže byť dobrý film - a je to po Legend of evil lake už druhá kórejská fantasy, kde mi bila do očí samoúčelná umelosť wire-fu scén (najviac sa mi však toto vybavilo po odsledovaní filmu East is red, ktorý napriek obmedzenosti rozpočtu a roku 1993 na tejto ploche u mňa definívne vyhral). Ak porovnám s Legend of evil lake (3*) tak ten ma presvedčil viac aj po stránke kamery aj ohľadom hercov (neviem, ale tentokrát u mňa nikto nevynikol) a to, že kórejské fantasy si potrpia na ........konce tiež u mňa nepridá na kvalite. Príbeh je docela prepletený a na fantasy film vcelku zvládnutý, preto mi je ľúto, že technická (žiadne strieľajúce meče na mňa dojem nespravia) a herecká stránka za veľa nestoja. ()

Tony.cs

Já tvůrcům odpouštím levné (ale ne zase špatné) triky. Film z roku 2000 tudíž vypadá jako by byl o takových 10-20 let starší. Nevadí, absolutně ne. Protože i když jsem se nad tím na začátku pozastavil, velice rychle jsem to přešel. Krásný příběh, líbivá choreografie a v částech romantických i nádherná hudba. ()

t_gon

Velkolepa love story obalena strhujicim vizualnim pojetim v epickem kabate. To co se zpocatku tvari jako typicky vypravna podivana ve stylu Tygr a Drak se hned zpocatku zmeni na Romanticky pribeh ustredni dvojice, jez je neprizni osudu rozdelena. Aby toho na hlavniho hrdinu nebylo malo, dozvida se o sve historii a tudiz musi vykrocit na cestu krvave pomsty...Snimku by nebylo temer co vytykat, dokud se nezacne dej zhruba v polovine filmu poradne zamotavat. Na scenu zacnou pribyvat nove postavy, nektere zase na delsi dobu zmizi do pozadi pribehu, mnoho situaci a dejovych zvratu se scenar nesnazi nijak vysvetlovat a upaluje svym tempem k zaveru. Parkrat jsem nechapal souvislosti a nektere veci byly pouze na me, abych je dobre vstrebal. Taktez se objevi par flashbacku, ktere se jen tezko casove do pribehu zarazuji. Todle spravi lepsi pozornost nebo druhe shlednuti snimku :) Todle je jedina chybka na krasnem dile, ktere stoji rozhodne za shlednuti... ()

system

Ahoj, ja jsem Sulie, a ty jsi? Jinha. Jinha, ktery kosi a sestreluje (nedelam si srandu on fakt s tim mecem strili) svym nadupanym mecem vsechny, kteri se priblizi na 20 metru. Uchvatne, brilantni, vizualne nadherne a s vynikajici hudbou. Dalsi ze snimku o kterych nikdo nema ani potuchy. A nesrovnavat s Hrdinou - podivejte se na rok vydani :-) ()

=macik=

Asijské filmy mám rád. Bichunmoo k mým nejoblíbenějším bohužel patřit nebude. Zkritizuji asi to, proč tomu ostatní dali 5*: kdysi se mi filmy tohoto "typu" opravdu líbily, dnes je tomu jinak: film je na můj vkus až příliš nerealistický - létání, skákání, střílení mečem, běhání po vodě...už to není, co to bývalo a v tomto filmu toho bylo na mě opravdu moc. Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout vynikající kameru, když se často stává, že čepel meče jen těsně míjí objektiv kamery - vynikající. Stejně tak jako hudba. Tím to ale pro mně, bohužel, končí. ()

Cyberboy

Slátanina o tom, jak se všichni chlapi co meč v ruce udržej, zblázněj do jedný neskutečný kočky a všichni to skutečně podělaj. Citově ploché, myšlenkově postavené na hlavu, hudba těžce nepadnoucí (evropský pop-rock do asijské romantické bojvky??), boje s mizerným timingem a nulovou gradací a do toho všecho silně neatraktivní chcípák-hrdina s frňákem jak baba Jaga. Dvě hvězdy jsou za ty dvě kočky bez kterých bych tenhle film nezvládnul. Vzhledem k tomu, že jsem předevčírem viděl Shinobiho, tak pro mne byl kvalitativní kontrast do očí bijící. (3/10) ()

HKstars

Bichunmoo mi byl čert dlužen. Několik měsíců jsem se na něj těšil, dva dny před samotným shlédnutím jsem byl varován, že je trochu "složitější" a přesto jsem si na něm vylámal zuby. Asi... Děj téhle legendy o tajemném umění meče totiž diváka nenechá vydechnout ani na vteřinu - příběh skáče z minulosti do budoucnosti jako střelený, některé postavy jsou si k nerozeznání podobné (a ty co nejsou se v jistých fázích filmu začnou chovat podivně (tj. úplně jinak než se chovaly předtím)) a scenárista odpírá publiku i základní polopatost a nečiní mu problémy skočit dvanáct let v čase bez jakýchkoliv vysvětlivek - spoustu věcí si budete muset domyslet (značně krkolomně) a některé vás vyloženě překvapí. Nikdy se vám nepovede být o krok před hrdinou, protože vám to lišácky konstruovaný děj nedovolí. Možná měl někdo košatou comicsovou předlohu prosekat, možná měl scenárista dostat párkrát přes prsty od dramaturga... nevím... Bichunmoo tak velice nešikovně balancuje nad propastí dějové bezradnosti a i když se můžete utěšovat tím, že je to takhle správně a že je alespoň divák pořádně napjatý, já osobně jsem byl z téhle skutečnosti dost rozladěný... Jednotlivé linie příběhu jsou totiž napnuté až k prasknutí a aby divák pochytal všechny drobné nuance, musí buď dávat pozor na každý pohyb (což v důsledku znamená, že se u filmu nedokáže pobavit a uvolnit... ať už si pod tím kdo chce představí co chce ;) nebo absolvovat druhé shlédnutí (to byl i můj případ, protože od veškerého soustředění jsem zapomněl kam patří flashbacková scéna z úvodu). Je to věčná škoda, protože nebýt tak zběsile načrtnutého příběhu, který je osudovou lovestory pro všechny generace, nebylo by Bichunmoo co vytknout - technická stránka je bez chybičky, kamera ladně opisuje hrdiny i krajinu a tajuplný svět vykresluje v líbivých barvičkách... v akčních scénách pak způsobně zrychlí a i když nestihne zdaleka pobrat všechno co by měla, bystré oko diváka si zajisté všimne, že mistr choreografie má nakoukány všechny filmy Ching Siu-Tunga a tudíž se nemá za co stydět. Jeho drátové poezii navíc vydatně pomáhají i nádherné kostýmy, lehce metalová hudba (!) a trikový štáb, který elegantně trhá těla nepřátel na různě veliké kusy... Jak vidíte kolem, mým spolurecenzentům nepřipadá kaňka, ukapnuvší ze scenáristova brka na jinak vzorně vyleštěný štít filmu, tak veliká jako mě. Berte tedy mou kritiku s jistou rezervou, ale pokud stanete Bichunmoo tváří v tvář, vzpomeňte si na ní. Možná si ušetříte zbytečné zklamání... 70% ()