Útěk ze sna

Dreamscape

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1984, 99 min

Podobnost s první Noční můrou čistě náhodná? Zřejmě ano, když Dreamscape přišel do kin o pouhé dva měsíce dříve, ale i tak ta podobnost (v detailech i širším celku, od pravidel snění až po záporákovi drábky) mnohdy vyrazí dech. Tohle sice není primárně horror, spíše dobrodružná jízda, ale během snových pasáží to rozhodně umí být pěkně strašidelné (především druhý prezidentův sen je v tomto ohledu naprostá lahůdka). Navíc jsou tu sny i jiné než pouze noční můry a i ty fungují na jedničku, lépe řečeno veškeré sny jsou za plné hodnocení. Jsou totiž nápadité a každý je zcela jiný, se svou vlastní stylizací a poetikou. Od vyhánění dětských nočních můr až po sexuální snění (bohužel se dochovala jen zcenzurovaná verze). Škoda, že se to ve své době neuchytilo více. Jak hlavní hrdina, tak celý ten nápad by klidně snesly nějaké to pokračování.(14.8.2010)

Rozhodně skvělý námět (atentát na prezidenta skrz jeho sny), se scénářem už je to trošku horší. Dreamscape se totiž až zoufale snaží být vším možným (najdeme tu jak dobrodružnou komedii, konspirační drama, tak třeba fantasy horor), takže v závěru pak může působit dost nekompaktně, neuceleně. Některé triky jsou dnes už lehce úsměvné, jenže třeba taková surrealistická noční můra malého klučiny opravdu připomene stejně starý počátek Freda Kruegera. Zajímavé, jak vlastně mohl vypadat tenhle film původně. Jednu ze záporných rolí tu měl hrát Kevin Costner (bohužel se nespokojil s vedlejší, i když výraznou rolí) a erotická scéna mezi Dennisem a Kate byla taky odvázanější. Jenže napochodovala MPAA a udělila mu rating PG-13, čímž filmu dost ublížila. I přes to všechno je Dreamscape pohodovou jednohubkou.(8.8.2013)

Vidieť to pred xy rokmi a teraz mi prináša iný uhoľ pohľadu, kde dominujú hlavne zastaralé vizuálne efekty, no príbeh má stále čo povedať a reč o snoch s ich možnou manipuláciou o to viac.. určite nejedného pri tomto snímku rýchlo napadne Inception a ďalšie neskoršie blockbusterny.. zaujímavý môže byť aj štýl natáčania a smerovanie hrubej pointy "za oponou", ktoré sa nelíšia od filmov z toho istého obdobia, ako napr: Altered States; Brainstorm; atď .. ---70%---(25.12.2017)

Celkem dobrý film s pěkným scénářem a zajímavýma snovýma scénama. Režisér Ruben je zručný režisér který natočil už pár dobrých hororů, na tohle jsem se těšil už jen z důvodu že tu hraje Quaid a že to je udajně stejný jako NOES, což ale není moc pravda, ten film je podobný možná tak že se jedná o sny, jinak je to něco jiného. Herci byly výborní, Quaid působil dobře přirozeně a Sydow hrál s chutí. Masky a efekty jsou na dobré urovni je sice pravda že sem tam bych nějakej efekt ubral, ale když se objevý masky tak jsem byl spokojen, horší je to ale ze scénama kde se neodehrává sen, ty působí celkem nudně a moc mě nebavily, nicméně film jsem si užil dobře a bavil jsem se ale víc jak 3 dát nemůžu.(9.7.2012)

Je to lákavé. Mít sen, prožívat ho, přispůsobit si ho a pak si v něm dělat co chci. Opravdu lákavé. CITÁT - Já asi skončím v reklamě na špatný pivo......... Jak léčit noční můry je jeden z hlavních cílů tohoto programu. A prezident USA noční můry má. CITÁT - Myslím si, že vám pomohu........ Vyvstane jedna zajímavá otázka. Žena, kterou ve svém snu znásilním, je znásilněná, je to trestný čin, nebo je to jen sen, ve kterém si dělám co chci ? A nehrozí, že pak nepoznám, co je realita a co sen ? CITÁT - Bylo to jen ve snu, ne ?.......... Jenže v tomto filmu nejde tak ani o sex, ale o vysokou politiku. A tam se dají dělat věci. Konec je lehce přehnaný. Dobrý námět, průměrná kamera, vstupy do snů nejsou moc povedené, hudba je všudypřítomná a někdy i otravná, celkem bych dal tak 50 %. CITÁT - To je konec, není kam utéct........(23.4.2012)