Batman (TV seriál)

• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

The Adventures of Batman & Robin

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi

USA, 1992, 85x22 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks)

Kevin Conroy, Efrem Zimbalist Jr., Robert Costanzo, Mark Hamill, Richard Moll, Brock Peters, Adrienne Barbeau, Melissa Gilbert, Edward Asner, David Warner, Roddy McDowall, Diana Muldaur, Ron Perlman, Helen Slater, Clive Revill, John Glover, Dick Miller, Henry Silva, Weird Al Yankovic, Brad Garrett, Jason Marsden, Gregg Berger, Elizabeth Montgomery, Megan Mullally, Hector Elizondo, Joe Piscopo, Earl Boen, Robert Picardo, Heather Locklear, Andrea Martin, John Vernon, Peter Scolari, Leslie Easterbrook, Kimmy Robertson, Richard Dysart, Aron Kincaid, Bill McKinney, Scott Valentine, Khrystyne Haje, Nichelle Nichols, Brian Stokes Mitchell, Micky Dolenz, Joseph Campanella, Herb Edelman, Peter Jason, Roger Rose, Jay Thomas, Gary Frank, Mark L. Taylor, Lloyd Bochner, Tasia Valenza, Julie Brown, Steve Susskind, Robert DoQui, Joseph Maher, Alison La Placa, Brian George, Michael Ansara, Peter Mark Richman, Virginia Capers, Barry Dennen, Alan Oppenheimer, George Murdock, Steve Franken, Robert Ito, Richard Erdman, Victoria Carroll, Carmen Zapata, Mary McDonald-Lewis, Walter Olkewicz, William Bryant, Richard Jeni, Ian Patrick Williams, Jeff Doucette, Manu Tupou, Alan Rachins, Robert Ridgely, Richard Gautier, Marcelo Tubert, Denny Dillon, Robert Clotworthy, Franklin Cover, Grant Shaud, Lynne Marie Stewart, Vernée Watson-Johnson, Gary Kroeger, Michael Bell, Danny Goldman, Paul Nakauchi

Jako malý kluk jsem některé díly viděl s českým dabingem, nyní si je doplňuji v původním znění. Seriál zobrazuje celé univerzum Batmana, včetně dvou Robinů a Batgirl. Některé postavy jsou zde častěji (Joker, Harleen Quinn), některé velmi málo (Bane). Ve čtvrté řadě (posledních 24 dílů) dojde ke změně animace, takže postavy jsou jiné (např. Joker má jen drobné změny, ale Scarecrowa jsem nejdřív nepoznal a říkal jsem si, co je to za novou postavu), dále se ve 4.řadě objeví druhý Robin (tady udělali z Batmana pedofila, bo je cca 12 letý kluk) a více prostoru dostala Batgirl (před 4.řadou, tam byla v třech dílech) plus je tam Nightwing (první Robin, který ze středoškoláka dospěl). Zajímavostí jsou zbraně, zejména samopaly vypadají jako Thompsony ze 30. let nebo jako MP40, přitom se seriál odehrává v současnosti nebo blízké budoucnosti. Na jednu stranu oceňuji kolik děje zvládnou tvůrci nacpat do 20 minut, na stanu druhou jsou díly podle 3-4 šablon (čest výjimkám). Jedna vada na vizuální kráse: Než si postavy nasadí masku (Batman, Robin, Batgirl) mají oči relativně normální (rozlišuji panenku, víčko, bělmo), ale po nasazení masky oči "zmizí", místo očí mají bílou plochu ve tvaru očí, která znázorňuje mimiku postavy, nebo je snad nějaký filtr? A poslední postřeh: Batman je mistr zmizení, nikdo tak rychle a tiše nezmizí jako Batman v tomto seriálu.(3.11.2013)

"Jsem Pomsta, jsem Noc, jsem Batman!" (epizoda Nothing to Fear). Inu až tak temný to celý (bohužel) není, ale jde o vynikající animák, samozřejmě se všemi cnostmi i nectnostmi seriálu. Technicky a výtvarně je to přesně na hraně toho co se mi líbí, standardně skvěla úvodní sekvence před titulkama. Plná palba, pět bodů.(2.8.2010)

Ještě nemám zkouknuté všechny episody, ale tenhle seriál stojí fakt za to. Skvělá atmosféra, díly vyváženě kvalitní (nenarazil jsem na žádnou nudu ani propadák), perfektní hlasové obsazení (hlavně Mark Hamill). Nejlepší jsou episody, kde se vyskytují Joker s Harley Quinnovou, tahle dvojka jsou ti nejšílenější a nejlegračnější zločinci, jaké jsem kdy viděl. Ovšem nejlepším dílem vůbec byla episoda Harley and Ivy.(31.8.2008)

Rozhodne najlepší animovaný seriál na motívy komixov o Batmanovi. Tie ostatné už pre mňa nemajú takú atmosféru. Tento je naozaj vyvážený, zahŕňa klasické stvárnenie postáv, skvelý dabing, je to taký animovaný film noir so všetkými gangstermi, tieňmi a ponurou atmosférou. A ani mi vôbec neprišlo divné, vôbec som na to nepomyslela, že tam vlastne poväčšine nikto nezomrie a keď aj zomrie, je to naozaj veľmi dobre zapracované do scenára. Keď sa podobné scenáre dejú v iných animáčoch určených najmä pre detské publikum, vždy som sa pohoršovala, že to je príliš sentimentálne, infantilné alebo na druhú stranu príliš tvrdé, krvavé pre deti. Tento Batman je úplne na tej zlatej hranici a naozaj ho oceňujem aj teraz, keď už som staršia.(19.10.2014)

Uzasny serial ... zacal sem ho sledovat asi pred 2 mesicema poprve, v detstvi jsme ani nezaznamenal ze bezel, ale da se na nem moc naucit o batmanovy, jeho spolecnicich a nepratelich...... styl animace je klasicky tak jak ho mam rad, delan postaru, zadny CGI..... musim prirknout vecnou slavu Marku Hamillovi jakozto Jokerovi... genilani nadabovani, naprosto procitene ..... serial vrele doporucuju, navic diky jeho jednoduche anglictine se na nem da dobre procvicit slovni zasoba a zdokonalit se v jazyku :)(27.1.2012)

• - Po 11. září 2001 pomáhal Kevin Conroy coby dobrovolný kuchař s přípravou jídla pro policisty a hasiče v New Yorku. Jeden z kuchařů zjistil, že je Batman a zeptal se ho, zda to smí říct ostatním. Conroy souhlasil, protože si myslel, že ho nikdo nebude znát. Na naléhání jiného kuchaře začal Conroy vykřikovat: "I am Vengeance! I am the night! I... am... Batman!" ("Jsem pomsta! Jsem noc! Jsem ... Batman!") a sklidil tak od těch, kteří zrovna v pomocném centru jedli, úspěch. Začali mu říkat, jaké jsou jejich oblíbené epizody a jak se na seriál dívají se s vými dětmi. Conroy později řekl, že to bylo poprvé, co viděl někoho z nich se od 11. září týden předtím zasmát. (liquido26)

• - Často používaný název pro tento seriál - Batman: The Animated Series - se v žádné epizodě neobjeví. (liquido26)

• - V seriáli sa objaví aj postava šialeného zločinca Clock Kinga. Ide o batmanovho protivníka, ktorý vznikol v roku 1947 a takmer upadol do úplného zabudnutia. V originále ho nadaboval Alan Rachins. Civilné meno Clock Kinga je Temple Fugate. V latinčtine znamená tempus fugit čas plynie. (Rieux)