Batman (TV seriál)

• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

The Adventures of Batman & Robin

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi

USA, 1992 - 1995, 31 h 10 min (Minutáž: 85x22 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), Jerry Robinson (komiks), Robert Kanigher (komiks)

Kevin Conroy, Efrem Zimbalist Jr., Robert Costanzo, Mark Hamill, Richard Moll, Brock Peters, Adrienne Barbeau, Melissa Gilbert, Edward Asner, David Warner, Roddy McDowall, Diana Muldaur, Ron Perlman, Helen Slater, Clive Revill, John Glover, Dick Miller, Henry Silva, Weird Al Yankovic, Brad Garrett, Jason Marsden, Gregg Berger, Elizabeth Montgomery, Megan Mullally, Hector Elizondo, Joe Piscopo, Earl Boen, Robert Picardo, Heather Locklear, Andrea Martin, John Vernon, Peter Scolari, Leslie Easterbrook, Kimmy Robertson, Richard Dysart, Aron Kincaid, Bill McKinney, Scott Valentine, Khrystyne Haje, Nichelle Nichols, Brian Stokes Mitchell, Micky Dolenz, Joseph Campanella, Herb Edelman, Peter Jason, Roger Rose, Jay Thomas, Gary Frank, Mark L. Taylor, Lloyd Bochner, Tasia Valenza, Julie Brown, Steve Susskind, Robert DoQui, Joseph Maher, Alison La Placa, Brian George, Michael Ansara, Peter Mark Richman, Virginia Capers, Barry Dennen, Alan Oppenheimer, George Murdock, Steve Franken, Robert Ito, Richard Erdman, Victoria Carroll, Carmen Zapata, Mary McDonald-Lewis, Walter Olkewicz, William Bryant, Richard Jeni, Ian Patrick Williams, Jeff Doucette, Manu Tupou, Alan Rachins, Robert Ridgely, Dick Gautier, Marcelo Tubert, Denny Dillon, Robert Clotworthy, Franklin Cover, Grant Shaud, Lynne Marie Stewart, Vernée Watson-Johnson, Gary Kroeger, Michael Bell, Danny Goldman, Paul Nakauchi, Paul Williams, Joey Simmrin, David L. Lander, Whit Hertford, Charles Howerton, Paddi Edwards, Loren Lester, Sal Viscuso, Ingrid Oliu, Adam Carl, Meredith MacRae

"Jsem Pomsta, jsem Noc, jsem Batman!" (epizoda Nothing to Fear). Inu až tak temný to celý (bohužel) není, ale jde o vynikající animák, samozřejmě se všemi cnostmi i nectnostmi seriálu. Technicky a výtvarně je to přesně na hraně toho co se mi líbí, standardně skvěla úvodní sekvence před titulkama. Plná palba, pět bodů.(2.8.2010)

Jako malý kluk jsem některé díly viděl s českým dabingem, nyní si je doplňuji v původním znění. Seriál zobrazuje celé univerzum Batmana, včetně dvou Robinů a Batgirl. Některé postavy jsou zde častěji (Joker, Harleen Quinn), některé velmi málo (Bane). Ve čtvrté řadě (posledních 24 dílů) dojde ke změně animace, takže postavy jsou jiné (např. Joker má jen drobné změny, ale Scarecrowa jsem nejdřív nepoznal a říkal jsem si, co je to za novou postavu), dále se ve 4.řadě objeví druhý Robin (tady udělali z Batmana pedofila, bo je cca 12 letý kluk) a více prostoru dostala Batgirl (před 4.řadou, tam byla v třech dílech) plus je tam Nightwing (první Robin, který ze středoškoláka dospěl). Zajímavostí jsou zbraně, zejména samopaly vypadají jako Thompsony ze 30. let nebo jako MP40, přitom se seriál odehrává v současnosti nebo blízké budoucnosti. Na jednu stranu oceňuji kolik děje zvládnou tvůrci nacpat do 20 minut, na stanu druhou jsou díly podle 3-4 šablon (čest výjimkám). Jedna vada na vizuální kráse: Než si postavy nasadí masku (Batman, Robin, Batgirl) mají oči relativně normální (rozlišuji panenku, víčko, bělmo), ale po nasazení masky oči "zmizí", místo očí mají bílou plochu ve tvaru očí, která znázorňuje mimiku postavy, nebo je snad nějaký filtr? A poslední postřeh: Batman je mistr zmizení, nikdo tak rychle a tiše nezmizí jako Batman v tomto seriálu.(3.11.2013)

Seriál je inšpirovaný filmami Tima Burtona, a komiksom Franka Millera, ktory priviedli novú (resp. pôvodnú) tvár Batmanovi. Aj hudba je podobná filmu Batman. Shirley Walker, ktorá bola dirigentom Dannyho Elfmana skomponovala drvivú väčšinu soundtracku. Keď sa pozriete aspoň na jednu časť, prvé čo si môžete všimnúť je “noir” atmosféra, a archtitektúra z 30.tych rokov prerobená do podoby v akej by existovala v roku 2000, musím sa priznať, že mne úžasne imponuje architektúra seriálu. Mnohé časti sú priamo adaptácia niektorých komiksov Batmana. Synchronizácia postáv nie je odfláknutá, ale kládol sa dôraz na herecké výkony, a na autentickosť. Musím pozdvihnúť výkona Marka Hamilla ako Jokera, ktorý vdýchol dušu do tejto postavy, za čo som mu veľmi vďačný. A ako poslednú zaujímavosť uvediem, že postava “Harley Quinn” vznikla v tomto seriály a do komiksu sa dostala až neskôr. _____Zloduchovia zo série 1: (Man-Bat, Joker, Scarecrow, Poison Ivy, Sewer King, Rupert Thorne, Two-Face, Penguin, Mr. Freeze, Catwoman, Red Claw, Clayface, Killer Croc, Clock King a The Mad Hatter.) Obľúbená časť prvej série je časť, (The Mad Bomber), kde sa objaví Adam West , a je to jedno z najlepších príbehov s Batmanom, klobúk dole(27.11.2010)

Tenhle Batman je dnes již klasickou záležitostí a jako takový je prostě mojí nejoblíbenější vzpomínkou na dětská léta. Seriál, který to u mě vše vlastně započal, má za následek i můj převeliký zájem o podobná díla a komiksy. A doteď je to u mé maličkosti ten nejoblíbenější Batman, jaký se kdy objevil v kreslené podobě.(29.11.2017)

Legenda, ktorá nežije len z nostalgie divákov. Takto sa majú robiť animované adaptácie komiksových hrdinov ! Lepší animovaný film noir už hádam nikdy nevznikne. Fakt, že do toho tvorcovia boli ochotní zasadiť toľko úprimnej snahy a šarmantného štýlu, len tak hreje pri srdci. Pre mňa osobne definitívna adaptácia Batmana a celej gothamskej chásky. :-)(6.4.2015)

• - V epizodách "Heart of Steel" a "His Silicon Soul" se objeví Dr. Carl Rossum. Jeho jméno bylo vypůjčeno z divadelní hry Karla Čapka R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti). Tato hra dala s větu slovo robot. Jako další z odkazů na tuto hru se v epizodě "Heart of Steel" objeví na značce auta nápis RUR. (liquido26)

• - Pro navození správně temné noční atmosféry byl použit černý papír jako pozadí. To animátorům ušetřilo spoustu času. Pro tuto techniku se vžil termín "Dark Deco". (liquido26)

• - Do role Jokera byl obsazen Tim Curry, ale po natočení čtyř epizod byl vyměněn za Marka Hamilla. (liquido26)