Malý Nosáček

Rusko, 2003, 79 min

Ilja Maximov

Předloha:

Wilhelm Hauff (kniha)

K Hauffovým pohádkám mám od dětství vřelý vztah a pokud mám možnost podívat se na filmove zpracovani kterékoliv z nich, nic mě od obrazovky neodtrhne. Tady tvůrci zachovali ducha předlohy, do původně nostalgicky chmurného přiběhu dodali vtípky, které odlehčily atmosféru a zaroveň pohádku přiblížily mladším dětem, aniž by oblbovaly ty starší. Princezna Greta je něco mezi Ariel a Bellou, v podobě husy je jen husou. Za mě krásné a podařené.(21.10.2019)

Ošklivá, ale přesto půvabná pohádka.(6.8.2008)

Doklad toho, že Rusové animaci nezapomněli a a dokážou vyrábět celovečerní animované filmy na velmi slušné řemeslné úrovni. Svět středověkých německých hanzovních měst, do kterých situoval Wilhelm Hauff své příběhy, romantická příroda, temná čarodějnice, to vše je moc hezky nakreslené i zanimované. Tvůrci si vyhráli se scénářem, dodali řadu drobných vtípků, takže dětem při velmi rozumné stopáži čas u filmu uběhne jako voda. Jen si musím povzdechnout na téma zk......... globalizace - ono to celé bohužel nápadně připomíná americkou disneyovskou produkci, nejen po výtvarné stránce, ale i sentimentálními písničkami, které přerušují vyprávění. Celkový dojem 75 %.(17.8.2008)

Klasická, i když místy až hororová ruská pohádka, natočená podle knihy Wilhelma Hauffa. Půvabná animace mi po výtvarné stránce silně připomínala americkou produkci. V příběhu je vše, co má v pohádce být. Zlo je reprezentováno vskutku děsivou čarodějnicí a jejím pomocníkem. Dobro tu zase tradičně představuje krásná zakletá princezna a její statečný malý ochránce. O humor se postarala řada legračních figurek a množství vtipných situací. Na tuto novodobou kreslenou pohádku se jistě spolu s dětmi rádi podívají i dospělí diváci. Jen kdyby ji televize častěji zařadila do vysílání.(29.4.2016)

Krásná novodobá animovaná pohádka a názorný příklad toho že Rusové stále ještě umí. Téměř hororová čarodějnice byla asi tak stejně děsivá jako čarodějnice před dvaceti lety v animovaném Mrňousovi..Ještě bych vyzdvihl dobrý dabing a skvělou animaci i vtipné humorné scény, především s dvojicí podařených vojáčků.(12.4.2008)