Šunka, šunka

Komedie / Drama / Romantický

Španělsko, 1992, 95 min

J.J. Bigas Luna

Teresa Font

Pozoruhodný esej na téma mužnosti (nebo spíš "mužnosti, mačovitosti"), který těžko mohl vzniknout v jiném než hispánském kulturním prostředí. Spousta výborných scén (jedna či dvě až buňuelovské), které bohužel kazí řada pitomostí (dráždění býka červenou barvou za noční tmy apod.) a nevyrovnaných hereckých výkonů (zápas se šunkami je opravdu odbytý -- opatrnost herců, aby si flákem masa opravdu neublížili, je očividná). Jako bonus pro mužské (mužné?) diváky bych uvedl odhalená a šťastlivými herci pilně omuckávaná ňadra Penelope Cruz, uf, to se dneska už jen tak nevidí. ;-) Bigas Luna si udělal ze Španělů dobrý den, a procedl to tak, že je to srozumitelné i pro cizince. (Důkaz: filmek jsem viděl v originále bez titulků, a přestože španělsky neumím, bavil jsem se dobře.)(16.6.2008)

Moj prvy Choze Chuan Bygas Luna a zase tvrdim : osrat a ochcat cely Blbowood /teda pardon, Hollywood/ a zabrusil som do vod cinema espagna. Jamon Jamon je sympaticky film s vybornou mladou Penelopou Cruz a mladym Javierom Bardemom. Realie Spanielska 90. rokov, preslnena krajina, prasne spanielske cesty su aj po vyse 20 rokoch pre europskeho divaka maximalne fascinujuce. . K tomu pribeh, ktory nenudi a zrucna rezia Choze Chuana Bygasa Lunu. Bardem vie hrat, pani Cruz tiez, a tak staci len sadnut do kresla a nechat sa unasat tymto peknym snimkom. Cinema Espagna ma zacina coraz viac fascinovat : zacalo sa to tusim Saurovym Ann e los Lobos. 77 %(21.4.2015)

Aneb víc Španělska, míň Hollywoodu. Horkým sluncem, prudkým deštěm a prašnými cestami prosycený snímek, který možná vyvolá údiv a třeba i zarmoutí svým koncem, rozhodně však nenudí. Pro příznivce krásné Penelope Cruiz naprosto povinná věc - Penelope je tu o něco krásnější, o mnoho mladší (18!) a taky trochu víc ukazuje svá ňadra než v nejnovějším trháku Isabela Coixeta Umírající zvíře. Stejně jako Javier Bardem ve filmu v době, kdy ještě nebyli "načuchnutí" Amerikou a (tolik) slavní. Sex a erotika po španělsku a velmi povedeně. Důrazně doporučuji ignorovat tragický novácký dabing (Filip Švarc je k Bardemovi jak pěst na oko!) a pustit si to v originále.(15.4.2009)

Jo Španělé jsou holt jiní a tohle je holt tak trochu jiná a propletená vztahovka, ve které doslova každý klátí každého. Nicméně Luna to umí podat opravdu dobře a na tehdy 16letou Penélope se opravdu krásně kouká… Kdo by to byl řekl, že za dvacet let bude jednou z nejžádanějších hereček Hollywoodu a že (ještě k tomu) bude mít dítě s Javierem Bardem, který zde hraje nic víc než samce. Život je někdy sranda, stejně jako tenhle film měl někdy srandovní dialogy (-Nemůžu to s vámi už dělat. -Koupím ti Mercedes. -Tak jo.) Ale jak říkám, koukalo se na to pěkně a uteklo to rychle a co víc, možná si to někdy za nějaký čas opět dám, něco mě na tomto snímku přitahuje a nevím co… možná to je jen Penélope, možná něco víc… 70 %.(26.7.2012)

• slunicko2

Jednodílná telenovela o šunce, česneku a troše sexu. 1) Záběry na pěkné španělské machos ve slipech mě spolehlivě připoutaly k obrazovce, aniž jsem tušil, co mě čeká. Těch kluků tam pár bylo a k tomu opravdu pěkná 18letá Penelope Sanchezová (Penelope Cruz), která se líbila i mně; a s nahým Javierem Bardemem i s jeho kamarádem (nemyslím býka) bych se rád potkal nejen v aréně. 2) Provokatérský režisér José (Bigas) Luna mě ale neprovokoval, spíš uspával. Vše je zajímavé, postavy, rozhovory, děj i podivná zápletka, jenom to všechno nějak nemá koule. Závěr střihači zřejmě ztratili a tak vzali zavděk nově objevenou Sofoklovou tragédií, kterou tu souběžně natáčel nějaký Buňuelův následovník či někdo podobný. 3) Těch odkazů ve filmu byla celá řada. Zaujala mě bitva se šunkami - Goyův obraz "Souboj s palicemi" (Duelo a garrotazos) nebo už zmíněný boj s býkem - odkaz na slavného toreadora Manoleta.(17.1.2011)

• - Při natáčení snímku bylo Penélope Cruz pouhých 16 let. (viperblade)

• - Slovo "jamón" ve španělštině neznamená jen "šunka", je to také označení pro překrásnou ženu. (viperblade)