Šunka, šunka

Komedie / Drama / Romantický

Španělsko, 1992, 95 min

J.J. Bigas Luna

Teresa Font

Trochu šouplej film, ze scény kdy Javier rve česnek čuníkovi do zadku se mi dělá zle ještě teď, kdyby ho tam všichni pořád nežrali, a nekonverzovali mezi sebou stylem "Dej mi česnek!" "Jsi na něj připravená?" "Ano!" a pak si dáme jednu česnekovou pusinu (ňami) koukalo by se mi na to o moc líp.. Bez těch česnekových nesmyslotin okolo lehce telenovelská zápletka, každý souloží s každým, jinak celkem zajímavé, vidět začínající Penelope Cruz i Bardema.(27.5.2012)

• rt12

V podstatě z toho vyšlo, že všichni jsou zaprodané kurvy, bez rozdílu pohlaví. Ale nějakým pro mně nezajímavým způsobem. Na rozdíl od nadšených hlasů zde, mně film nebavil. Humorné mi nepřipadalo nic a souložení i kamene s cihlou a neustálé olizování prsních bradavek, mně připomínalo spíše erotické filmy, ala Kožené kalhoty, což asi nemělo být prvořadé, ale stalo se.(30.3.2013)

Lehce bizarní filmeček plný emocí (ta trocha španělského temperamentu mi zde tentokrát kupodivu ani moc nevadila). Vtipné scény střídají ty vážnější (a zároveň méně povedené) a absurdita si podává ruku s primitivním dějem jak z nejprovařenější telenovely. Jenže styl, jakým je to celé natočeno, je jednoduše neodolatelný! Navíc zjevení Javiera Bardema je zde živým ztělesněním slova "samec" (což nemusí nutně znamenat pochvalu - tak to prostě je). Skvěle bizarní závěr pak jen dovršuje to, co už musí být dávno předtím každému jasné - totiž že režisér Luna je všechno, jen né neoriginální a naprosto normální. Rozkošné.(3.9.2007)

Ďalšie príjemné prekvapenie od španielskej kinematografie. Dráma so sociálnym kontextom, odviazanými sexuálnymi scénami a krásnym vizuálom. Luna rozohráva jednoduchý príbeh, ktorý sa postupne dostáva do začarovaného kruhu. Ten je rámcovaný zradami, milostnými vzplanutiami a neverou. Skrátka každodenná realita španielskej vyššej strednej vrstvy __ Jamón, jamón je pekným príkladom filmu, v ktorom spracovanie, atmosféra, provokatívnosť a herecké výkony potiahnu celý snímok nad priemer. Jednoduchosť scenára je v tomto prípade prínos. Záver je trochu nezvládnutý. Až priveľmi dramatický v pomere k predchádzajúcim 90-tim minútam. 7/10(23.12.2007)

• wosho

Španělské filmy co nenatočil Pedro Almodóvar jdou zcela mimo mé chápání a vkus. To platí i o této laciné šunce z výprodeje z Lídlu. Co to mělo být? Vidět mladého Bardema jak rve pinpongáč (či co to bylo) svini do prdele a pak řeší problém s nestojící kládou je utrpení. Humor co zde je, chápe snad jen Španěl a drama takového kalibru je mimo chápání průměrného Slovana.(19.4.2011)

• - Při natáčení snímku bylo Penélope Cruz pouhých 16 let. (viperblade)

• - Slovo "jamón" ve španělštině neznamená jen "šunka", je to také označení pro překrásnou ženu. (viperblade)