Kdo jinému jámu kopá (TV film)

• Francie

L'aîné des Ferchaux

Starší brat

Francie, 2001, 180 min

Dovolím si tento dvoudílný film označit jako náročný. Jednak je to jeho dlouhá stopáž a v druhé řadě i chvilková vláčnost v některých částech filmu. Co se mi ale líbilo? Předem nebylo vůbec jasné, jakým směrem se děj bude ubírat, natož jak celý film skončí. Film byl plný zvratů, kde v jediném momentu bylo vše najednou jinak. J.P. Belmondo tu hraje velice zatrpklého muže, zejména v prvním dílu. I touto rolí dokázal svoji preciznost. Co bych vytknul je herec Samy Naceri. Nemyslím si, že by byl něco extra, ale je fakt, že role agresivního, výbušného, drzého a mladého muže mu sedla. Co jsem četl jeho životopis tady na čsfd, tak mne vůbec neudivuje, že i sám herec je takový, jaký je....Vřele doporučuji nejnáročnějším divákům a milovníkům J.P. Belmonda!(20.8.2009)

Ta první část ač nešla nějak do hloubky měla výborný tempo. Bebe si pro sebe krade každou scénu ve který hraje a je vidět že ani pokročilý věk a přicházející zdravotní problémy neubrali nic na jeho hereckém umění. Ve druhé části se svižnej ekonomickej thriller mění v drama dvou mužů a zde se bohužel ukazuje, že Samy herecky na Bebela nemá a jeho pasáže těžce přibržďují tempo příběhu, oproti první části to působí, jako kdyby se mašina zastavila uprostřed jízdy a jen funěla a bafala. Dialogově se mě hodně líbily scény se soudkyní, kterou bych pro její dravost okamžitě poslal nahánět naše korupcí prolezlý mocipány. Film by určitě dopadl mnohem lépe , kdyby postavu Mika zahrál třeba Vincent Cassell a ne Samy Naceri, který byl přesvědčivý pouze pokud hrál prchlivce a třeba závěr v chajdě vysloveně posral. Nicméně i přes výtky se jedná o kvalitní podívanou, která i přes dlouho stopáž absolutně nenudila.(26.5.2013)

Ty čtyři hvězdičky dostává tohle dílko za herecké umění Jeana-Paula Belmonda...mám ho prostě ráda, i když pohled na něj je pro mě velmi smutný..Jinak jde o celkem slušný film, ale přece jen se mi více líbil první díl, kde Ferchaux ukazuje jak moc jsou jeho prsty dlouhé. Ve druhém díle, který se odehrává možná v Africe, dojde k úplné Mikově proměne v člověka bez veškerých zábran. Ukazuje, jaká je skutečná moc peněz...(29.1.2005)

• DonPedro

Pasuje Belmondo Naceriho na svého nástupce ? I u nás vydaný Simenonův román se prvního filmového zpracování dočkal v roce 1963, Belmondo si v něm zahrál mladšího z ústřední dvojice - a nijak se netajil svými výhradami k Melvilleovým zásahům do předlohy. Proto nebylo až takové překvapení, že v roce 2001 vstoupil o kus dál po proudu do stejné řeky, roli bezohledného mládí předal Nacerimu a sám si střihl zkušené stáří. Samotný snímek stojí za pozornost i kvůli tomu, že jde o první Belmondovo angažmá v televizním projektu od Tří mušketýrů z roku 1959 – a vzhledem k jeho zdravotním potížím může klidně jít i o film poslední. V tom případě zakončil svoji kariéru docela symbolicky a nade vší pochybnost důstojně.(20.1.2005)

Výborný první díl je sražen druhou částí, v níž má hlavní roli Naceri. Všichni okolo Naceriho by se mohli strhat a uhrát k smrti, ale jeho příšerné kreace stejně budou negativně ovlivňovat dojem z celého snímku. Ať se děje, co se děje, Naceri má připraven široký rejstřík pokleslých koutků, od úrovně "pouze po bradu", přes střední míru "do pasu" až k vrcholu jeho umění "ke kotníkům". Auvajs! Proč to enormně nesympatické jelito kazilo jinak výtečný film?(27.7.2011)