Tajemství Viléma Storitze (TV film)

• Francie

Le théâtre de la jeunesse: Le secret de Wilhelm Storitz

Francie / Československo, 1967, 110 min

Eric Le Hung

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Tajemství Viléma Storitze, adaptace románu Julese Verna natáčená v Praze za účasti českých herců (Martin Růžek, Waldemar Matuška). Kdysi to dávali pravidelně v televizi, pak se česká kopie ztratila. V 90. letech ČT koupila francouzskou kopii a pořídila nový dabing. Někteří čeští herci se toho samozřejmě nedožili, takže třeba pana Růžka mluvil někdo jiný, bylo to docela zvláštní. Když mi bylo 13, běhal mi z tohohle filmu mráz po zádech, dneska už je to jenom příjemná nostalgie.(14.12.2006)

Solidně atmosférický film, zajímavý od začátku do mírně nastavovaného konce. Kromě jiného obsahuje fantastickou trikovou scénu šermu neviditelného muže s viditelným. Přemístění děje z (románového) maďarského městečka Ragz do Prahy snímku prospělo, protože naše stověžatá matička je pro podobné příběhy jako stvořená. Škoda, že filmaři nenapravili nedomyšlený nedostatek Verneovy předlohy, kdy lidé po vypití zneviditelňujícího nápoje zmizí i s šaty.(12.6.2012)

Verneovky byly mou oblíbenou četbou kdysi v mládí a přes veškerý technický pokrok mají pro mne své kouzlo i dnes. Tato francouzská televizní adaptace si zachovává atmosféru starých časů, k čemuž přispívá i krása pražských uliček, v nichž byla natáčena. Ústřední herecká dvojice byla sympatická, Vilém Storitz byl démonický fešák a účinkující čeští herci se taky neztratili. Vizionář Verne by mohl být spokojen, i když přenos obrazu pomocí soustavy zrcadel už dnes nahradila kamera a televizní obrazovka či počítačový monitor, ale na objev nápoje neviditelnosti se stále čeká. Nebylo v tom nic přemrštěného, prostě klasicky natočený příběh.(8.12.2014)

Tento téměř zapomenutý televizní film je zfilmován poutavě a dokáže vtáhnout do děje. V čem spočívá jeho atraktivita? Tedy v tom, že jsem se opět rád nechal přenést zdařilým příběhem do poloviny 18. století vědeckofantastických tajemství, které umí bezesporu tento televizní film navodit. Psát o J. Verne jakožto o fantastickém spisovateli je myslím úplně nadbytečné. Mohu bez obav doporučit každému, kdo má rád tohoto francouzského literáta.(23.2.2010)

Jednu * v hodnocení nutno připsat na konto nostalgie, ale vůbec to není, s ohledem na to, že jde o "lacinou" televizní produkci, špatná adaptace jednoho z méně známých Vernových románů. Popravdě řečeno, je lepší než ten román (a není to jen tím, že přesouvá děj z Uher do Prahy). Při dávném sledování tohoto dílka (na famózním TV přístroji Mánes) jsem se dost bál, ale i nyní se mi líbí ta mysteriózní atmosféra. Pěkné pokoukáníčko na deštivé nedělní odopledne.(5.4.2010)

• - Na filmu spolupracoval pod pseudonymem Johann Zark architekt Jan Zázvorka, bratr herečky Stelly Zázvorkové. (M.B)

• - Česká televize snímek už považovala za ztracený, naštěstí se našla jedna kopie ve Francii. Proto pozornému posluchači neujde, že došlo k předabování některých postav. Nejspíš musela být vytvořena nová česká zvuková stopa. (sator)