Píše se jaro 1938 a Carol, dvacetiletá španělská Američanka z New Yorku, cestuje se svou matkou do její rodné vesnici ve Španělsku, kde momentálně vrcholí občanská válka. Jen těžko se pak přizpůsobuje světu, který má s tím, v němž dosud vyrůstala, tak málo společného. Ani soužití s nově nalezenou rodinou, svázanou mnoha rigidními zvyky a tradicemi, není lehké. Nevinná a přesto energická Carol se zuby nehty pere s novou situací. A ve chvíli, kdy začne cítit, že prohrává, se na obzoru objeví spása v podobě vesnického učitele Maruji a malého chlapce. Španělský snímek z roku 2002 obdržel v témže roce speciální uznání v podobě prestižního Skleněného lva na festivalu v Berlíně a tři nominace na cenu Goya. V hlavní úloze Carol září půvabná Clara Lagová. (oficiální text distributora)

Narciska

Neřekla bych, že popis filmu odpovídá tomu, jak jsem film viděla. Válka je zde podána jako něco velmi vzdáleného, byť velmi hmatatelně poznamenává životy všech, je to především o dětském světě, jejich síle, nezdolnosti, snech a přátelství. Válka a svět dospělých je pak něco, co vstupuje do jejich světa a na co oni jsou nuceni reagovat, mnohdy odvážněji a spravedlivěji než my. Carol je velmi výraznou dětskou hrdinkou, příběh je o ní, ale to nedělá ze světa a všech ostatních druhořadé tvory, v tom tkví krása filmového podání. ()