Sherlock Holmes (John Neville) a dr. Watson (Donald Houston) pátrají po zločinci známém jako Jack Rozparovač, který se krvavě zapsal do dějin zločinu. Zastavit Londýnského řezníka který čistí temné uličky East Endu od prostitutek a odhalit důvod jeho konání je rozhodně úkol hodný jednoho z nejslavnějších detektivů světa. Ve vedlejších rolích se kromě Johna Frasera jako lorda Carfaxe objeví i Judi Dench, Anthony Quayle a Frank Finlay. (mahler)

*CARNIFEX*

“Ďalšie” spracovanie prípadu Jacka, alias Rozparovača, ktorý mal koncom 19 storočia, na svedomí niekoľko pobehlíc z Londýnskych ulíc. Na 65´ roky, dobovo solídne poňatý krimi príbeh. Gore je minimum, pričom keď sa aj objavia nejaké pasáže s násilím, v dnešnej dobe pôsobia už viac menej komicky. Vďaka výprave v podobe kostýmov či zahmleným uliciam Londýna, však snímok pôsobí veľmi vierohodne. Príbeh ako taký, je už dnes plný klišé, no rozhodne som sa nenudil, pričom najmä druhá polovica je o čosi živšia, hádam aj atmosférickejšia. Spokojný .. ()

InJo

Pozapomenutý, ale celkově povedený "crossover" Sherlocka Holmese a Jacka Rozparovače (na totožné "téma" doporučuju ještě minimálně stejně kvalitní Vraždu na úrovni). 80 % ()

liquido26

Tak co s tímhle filmem? :-) Slušná béčková šedesátková detektivka s hororovým nádechem a docela výraznými komediálními prvky (obávám se, že často nechtěnými). __ Holmes a Watson, kultovní detektivní dvojice, se pouští do vyšetřování známých vražd prostitutek ve Whitechapelu a my se rozhodně nudit nebudeme. Můj názor na Holmese a Watsona je ve velké míře ovlivněn seriálovým pojetím s Jeremy Brettem a Edwardem Hardwickem (potažmo Davidem Burkem) v hlavních rolích. Oproti nim bohužel duo Neville - Houston působí na první pohled spíše parodicky. Watson v podání Houstona je totiž natvrdlý trouba, kterému nedojdou Holmesovy dedukce ani v momentě, kdy už dávno došly mě a to je co říct :-))) (Uvedu příklad. Watson čte v novinách o vraždách ve Whitechapelu a Holmes pak druhý den poté, co nasednou do drožky řekne: "Jedeme do Whitechapelu." A Watson se zeptá: "Proč zrovna tam?" :-)) A celkově mezi nimi chybí ta chemie přátelství jakou můžeme vidět u výše zmíněného seriálu. A John Neville coby Sherlock? Trochu mi dělalo problém zvyknout si na někoho jinýho než Bretta, ale když jsem si na něj zvyknul, tak už to šlo. Vzhledově se na Sherlocka určitě hodil. On totiž vypadá trochu jako Buster Keaton, trochu jako Radek Brzobohatý a docela dost jako Peter Cushing, který Sherlocka na plátně nejednou ztvárnil. Když opomenu to, že mluví strašně rychle, často se tváří strašně dobrosrdečně a zcela postrádá tu Brettovu monumentálnost, tak je to velice obstojný a sympatický Holmes. Taky se mi líbilo, že byl příběh proložen několika vhodně zvolenými hláškami z Doylových povídek, které použité v určitých situacích u mě vyvolaly občas velké záchvaty smíchu :-) (to s tou dýmkou na začátku byl masakr :-)) ()

mahler

Komentář může obsahovat pár lehkých spoilerů: Oběti zamordované ve stylu jakým je vrazi ve filmech šedesátých let mordovali, jednoduchá zápletka, pronásledování v márnici a srážka s jedním obzvlášťe umrlým umrlcem, Jack Rozparovač s dobrou fyzičkou a závěrečná rvačka v hořícím pokoji. Na čtyři to stačí. Řezník z Whitechapellu není ani královský lékař, není součástí žádného kolosálního spiknutí - je jen ,,běžným" šílencem a pro řešení svého (rodinného) problému vybral řešení vcelku radikální. Neville ani Huston nejsou zapamatování hodnou dvojkou, ale na druhou stranu jsou zde k dobru Judi Dench, A. Quayle, John Fraser a Frank Finlay. S Jackem rozparovačem se Holmes střetl ještě ve filmu Vražda na úrovni - Pod čarou: - Závěrečná absence vysvětlení jak se Holmes dostal z hořícího domu a důvod proč nebude prozrazena vrahova identita je jedno velké WTF ()

Martin741

Reziser James Hill /Londynske spiknuti, Volani Divociny 1966/ natocil slusnu britsku detektivku o dhaleni jacka Rozparovaca ktory radil v Londyne 19. storocia. Zase je to detektivka o Sherlockovi Holmesovi, ktoreho stvarnil John Neville /Akta X, Paty Element/ a jeho pomocnika Watsona stvarnil Donald Houston /Where Eagles dare, nejdelsi Den/. Nuda nehrozi, potemnele ulicky Londyna su depresivne a hnusne samy o sebe a ucast napriklad Judi Dench /Golden eye, Pokoj s Vyhlidkou/ rozhodne potesi : 84 % ()

Maja238

Jack Rozparovač je jedno z těch filmových témat, které lze omílat pořád dokola, aniž by se zde objevila sebemenší šance na nudu. Trochu mi neseděl ten Nevillův dobrosrdečný výraz, přestože on celkově mi vůbec nevadil. Watson sice v povídce "Rudý kruh" mluví o Holmesově zlatém srdci, ale zároveň jej prý dobře schovával za chladným a (až možná trochu moc) samolibým zevnějškem. Neville vypadal celou dobu, že by měl výčitky svědomí za zabití komára. :)) Ale jinak film hodnotím zaslouženými čtyřmi hvězdičkami. ()