Odvodňování pevnin: klimatická změna (festivalový název)

• slovenský

Odvodňovanie pevnín = klimatická zmena

Draining of Soils = Climate Change

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2015, 37 min

Štefan Vaľo (vyp.)

Obsah pět, forma tři až čtyři. Zajímavé, velmi zajímavé, přitom jednoduché a pochopitelné.(13.10.2016)

Detailný popis problému, ktorý možno nie je jediný, ale určite robí svoje a následne aj navrhnuté riešenia pre rôzne úrovne krajiny. Aktivista a odborník urobil niečo z vlastného presvedčenia bez snahy nejak zarobiť, proste úžasné.(11.7.2015)

Velmi jednoduše a zajímavě vysvětlená problematika. Musím říct, že by mě ani ve snu nenapadlo, co ve skutečnosti znamenají např. kaluže v polích. Pan Vaľo jen nepředstavuje a nevysvětluje problém, ale hlavně přichází i s jednoduchým řešením. A za to mu patří obrovský dík. Ještě přesvědčit ty správné osoby a zavést do praxe a bude nám o něco lépe.(27.11.2016)

Velký respekt pro pana Valo. Na jeho názoru nepochybně něco bude, i když si myslím, že těch problémů souvisejících s tímto tématem bude více, tak v tomto dokumentu názorně ukázal daný aspekt, který pokud začneme řešit, máme nárok na lepší budoucnost. Bohužel, jak zde zmínil, evropské elity zvysoka kašlou na návrhy, které by pro ně nepředstavovaly žádný zisk. Přitom by stálo za pokus vyzkoušet navrhnuté řešení aplikovat na nějakém území. Pokud by to výsledky mělo, tak na tom asi "něco bude" a mělo by se přistoupit k celoplošnému řešení. Dokument je poměrně neznámý a narazit na něj není jednoduché, což je velká škoda. Toto je právě ten typ dokumentu, který by měli učitelé pouštět na základních školách... Chyba je totiž ve výchově. Dokud se lidem nevnutí ihned v dětství myšlenka, že lidé jsou nejhorší parazité této planety a neukáží se jim problémy, které díky lidskému chování vznikají, dospějeme k záhubě již velmi brzy...(13.10.2016)

• - Štefan Vaľo, aktívny geoaktivista bojuje proti niečomu, čo v minulosti robil on sám. Ešte pred niekoľkými rokmi aktívne ťažil guľatinu, využíval lesné cesty a hutnil pôdu. Dnes je z neho najaktívnejší aktivista práve proti zhutnenej pôde a ničeniu lesa lesnými cestami.

• - Film bol vyrobený bez akýchkoľvek dotácií.

• - Autor filmu je, ako on sám vraví, človek z lesa, počas celého života sa pohyboval v prírode. Do dnes vydal šesť filmov zaoberajúcich sa ochranou krajiny a životného prostredia.