Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

Trailer

nascendi

Znásilnenie nie je bežným filmom o zločine, jeho vyšetrovaní a súdení, akých som už videl desiatky. Zvláštny je už tým, že znásilnenie poníma ako násilný trestný čin, ktorý má so sexom spoločné nanajvýš "miesto činu". Ďalej tým, že sa, pre mňa po prvý krát, zaoberá otázkou podielu viny, zdanlivo nezúčastnených fanúšikov, na zločine. A nakoniec presvedčivosťou, s akou sa úlohy zhostila Jodie Foster. Ona je aj hlavným dôvodom, pre ktorý má film štyri a nie tri hviezdičky. Len tak mimochodom. Viem, že Jodie Foster nevyniká výškou, ale doteraz mi v žiadnom filme nepripadala taká malá. Možno to bolo zámerné, aby vynikla jej zraniteľnosť v porovnaní so skeletom násilníkov. ()

Omnibus

Povinná četba všech sexuálních agresorů (tedy v zahraničí - my máme zase svoji Smrt stopařek s famózním Markem Perepeczkem v roli Charváta). Poučné i pro všechny ty, kteří se nestydí tleskat a hecovat, a to skandováním do rytmu přírazů. Joddie Foster za hlavní roli ve Znásilnění získala dvě nejvyšší ocenění: svého prvního Oskara a navíc i Zlatý Glóbus. Právem. Herečka zde podala strhující a velmi obětavý výkon, obětavý i vzhledem ke své známé lesbické orientaci. A to nejen v tom lokále před vděčnými diváky, na zádech na desce hracího automatu, postupně potupně pod třemi chlapy, ale i v soudní síni, kde se řešilo, jestli k těm třem navíc zavřít i někoho za "pouhé" fandění. Za to, že se „jenom“ díval, tleskal a povzbuzoval. Echt cynická hláška filmu, když se jim pak Sára vytrhla a začala zdrhat: „Chlapi, utíká nám šukání!“ Možná, že v tom našem českém majstrštyku tenkrát Charváta, těsně před hraniční závorou, policejní ostřelovač neměl sejmout. Kdyby ho scénáristi nechali uprchnout na západ, mohl se dostat až do Ameriky, kde by si ho stopla servírka Sára a bylo by z toho nejmíň dvouoskarové Accused 2 . ()

swed

Komorní drama J. Kaplana s Oscarovým výkonem J. Foster. "Znásilnění" pokládá řadu otázek, např: Je nabádání k zločinu zločinem? Nese žena, která je opilá, svádí a provokuje muže, vinu za to, že byla znásilněna? Tyto a další otázky jsou sice ve filmu zodpovězeny, ale stejně nám po skončení snímku zůstane pocit, že všechno se mohlo odehrát i jinak (což je plus). Samotná scéna znásilnění je z celého filmu nejpůsobivější a zastiňuje televizním způsobem natočený zbytek. Jodie Foster je v roli oběti přesvědčivá a chvála na její výkon tím pádem pochopitelná. 8/10 ()

classic

Nebyť slávny Scorseseho počin Taxi-driver,kde nazbierala potrebné skúsenosti,aby mohla zahrať takýto bravúrny performance...Neviem,kde bola lepšia,či tu alebo u Dr.Lectera v Silence of the Lambs? Na začiatku sme svedkami,ako Sarah vybieha z baru,čo predtým chalan,čo tam bol volá na políciu,čo sa stalo.Ona je,dá sa povedať,brutálne znásilnená a vina nie je len pre tých,ktorí sa na tom podielali,ale samozrejme na prizerajúcich... Na poslednom súdnom pojednávaní svedok Ken povie ako sa to stalo,a ako inak vidíme to aj my...(pomocou obrazu). Excelentná Jody ako obeť,ktorá prechádza procesmi s následnou konečnou satisfakciou. ()

emma53

Filmů s podobnou tématikou už bylo natočeno určitě víc a i když jde v tomhle případě o událost, která se skutečně stala a žel k nim stále dochází, jak vyplynulo ze závěrečného šokujícího doslovu, tak bych přivítala ještě větší emocionální hloubku. Dívala jsem se tak trochu pohledem nezúčastněného diváka, což je strašná škoda, přesto moment, kde jsem viděla, jak k znásilnění došlo bez jakýchkoliv servítků, se mnou docela zacloumal. Celá síla The accused spočívá hlavně v úžasném výkonu Jodie Foster, která si svého Oskara za tuhle roli určitě zasloužila. ()