• Volodimir2

Podaril sa mi prvý komentár k tak dôležitému filmu. Film je natočený podľa rovnomenného románu Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir, významnej francúzskej spisovateľky, intelektuálky, filozofky, politickej aktivistky a predovšetkým feministky. Začína v 30-tych rokoch, kedy francúzsky odboj pomáhal revolucionárom v Španielskej občianskej vojne a plynule prešiel na odboj proti nemeckému nacizmu, útlaku Židov až do vojny s Nemeckom. Na jednej strane je aktívny revolucionár Jean, ktorý sa neskôr stáva vedúcim francúzskych bojovníkov odporu v Paríži. A na druhej strane je vypočítavá Helene, ktorá v túžbe po láske a osobnom šťastí k Jeanovi pochopí, že jedine bojom proti tým, ktorí majú momentálne moc si môže získať jeho náklonnosť. A ku všetkému do tohto trojuholníka sa zapletie aj vysoký funkcionár nemeckej administratívy v Paríži Bergmann, ktorý zahorel láskou k Helene a tá ho taktiež len využíva. Ale obraz kolaboranta je veľmi zlý a tak sa prostredníctvom prebudenia začne angažovať v hnutí odporu. Film je veľmi dôležitý, predostiera nám skutočnosť, že aj v danej historickej situácii sú mnohí obyčajní ľudia len bábkami v hre politikov a že život celých národov je len taká zmena v tomto boji mocenských vplyvov a záujmov. Preto v názve tá krv niekoho iného, obetovanie iných. Dôkazom je záverečná scéna týkajúca sa odpálenie náloži aj napriek zabitiu nevinných civilných osôb.(2.7.2019)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy (1945) Simone de Beauvoir. (Terva)

• - Film měl být původně televizní minisérií, ale následně byl zkrácen o čtyřicet minut, aby mohl být uveden v kinech. (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo převážně v Bruselu. (Terva)