Nezvěstný (festivalový název)

Kang-sheng Lee

Pen-jung Liao

Zvuk:

Tu Duu-Chih

Alegória o neschopnosti vcítiť sa do nešťastia iných, o odcudzenosti, obmedzení vonkajškových zdrojov informácií na internet a videohry, o egoizme maskovanom starorodičovskou láskou. To všetko v príbehu starej mamy, ktorá stratila svojho vnúčika hrajúceho sa na detskom ihrisku v mestskom parku. Prepadla ju náhla hnačka, defekačný pud ju vzdiali od malého. Po jej návrate sa vnúčik vytratí a zúfalá babka sa vypytuje okoloidúcich, hľadá po celom meste, v zúfalstve ide poprosiť aj mŕtveho manžela. V skutočnosti sme si veľmi blízko, vlastné vytvorené bariéry však častokrát neumožňujú vidieť prítomnosť toho druhého a jeho momentálne prežívanie. Netradičný zážitok ponúka film, do ktorého sa nevstupuje ľahko, ale keď prijmem jeho pravidlá (pozorné hľadanie, vcítenie sa do situácie), pod zdanlivo naivnou šupkou sa uvoľnia informácie prostredníctvom umeleckej metafory výstižne popisujúce svet navôkol.(12.2.2005)

Ani za zdí není nikdo v bezpečí. Kamera - Pen-Jung Liao. Film z Taiwanu překvapuje svou dramatičností a vlastně strašně jednoduchým vyřešením. Babička hledá ztracené dítě a vnuk hledá svého dědečka.(30.9.2011)

Dobrý, myslím že to dokonale vystihuje, akorat mě to uspalo.(3.6.2005)