Černý hřebec

The Black Stallion

Dobrodružný / Rodinný / Sportovní

USA, 1979, 118 min

Příběh přátelství mladého chlapce s divokým koněm se podařilo výjimečně ztvárnit. Osamoceni v poušti se potřebují navzájem - kůň potřebuje potravu a chlapec přítele. Nikdo z normálního městského světa nemůže tento vztah pochopit. Sledujeme snímek neustále se vyvýjející a stupňujje se napětí. Black stallion se přibližuje. Obzvláště zajímavá je paralela chlapce jedoucího na koni teprve v momentě, kdy si to skutečně zaslouží - příběh o Alexandrovi Velikém a koni Bukefalovi. Black stallion dovolil chlapci vysednout na jeho hřbet, což ukazuje na skutečné přátelství, nikoli pouhý výcvik. Okamžik dominuje filmu. Přestože ve skutečnosti by nikdo nepustil mladého chlapce na dostihy jako žokeje, neuškodilo to celkovému dojmu z filmu. Dostih je pouhým vyústěním jejich vzájemného přátelství a důvěry.(22.8.2007)

Kůň, lodě a moře, to by mělo stačit k vytvoření trháku. Alespoň u mě. Navíc je tu klasické schéma s dostihy, vítězstvím, dětským a koňským superhrdinou, tenhle film má všechno. Jenže to nestačí, aby to bylo ono. Kdyby mi bylo osm, byla bych na vrcholu blaha. Jenže tehdy jsme neměli televizi a místo koně jsme jezdili na ohnutém kmeni břízy, osedlaném dekou a provázkem z dědečkovy kápézetky.(2.6.2017)

Teď jsem dočetla knihu, tak jsem rovnou mrkla na film. Docela je děj zachovalý, jen Aleka i Henryho jsem si představovala trochu jinak. Moc se mi líbil nápad s Bucefalosem, smrt Alekova otce byla zajímavá( v knize není). Film měl takovou tu správnou atmosféru starých dobrodružných filmů, skvěle ztvárněná postava Itala s Napoleonem no a nejlepší byl ovšemže samotný Black, v kterém byla opravdu síla, vytrvalost a odvaha pravých arabských koní. I Cyklon a Sun Rider byli dobří, jen nevím, zda neměl být v závěrečném dostihu druhý Cyklon, ale vždyť je to jedno :-) Ano, tento dostih byl na filmu opravdovou parádou, jen ta monotóní hudba, jinak nikdo ani nehlesne... Prostě příběh pro ty, co mají rádi koně, dobrodružství a dostihy, příběh o chlapci a jeho koni...(9.1.2012)

Moc krásný příběh chlapce a nejušlechtilejšího zvířete - černého koně. Když jsem byl mladší, viděl jsem film několikrát a stále neztrácel na svojí kráse. První část filmu na ostrově, kdy se hlavní dva hrdinové seznamují, je nezapomenutelná. Hlavní roli hraje výborně Kelly Reno, který ji získal i pro své jezdecké zkušenosti - jezdil na koni od malička. Jeho hereckou kariéru ale bohužel utla těžká automobilová havárie, kterou sice přežil, ale k hraní už se od té doby nedostal.(4.2.2008)

film som pozrel v nedelu po riadnom obede leziac na gauci co je aj dovod vydareneho synchronu z dovodu ze sa jedna o naozaj pomaly film,,,,uz po par minutach som si zapol hifi kedze efekt a hudba vo filme bola viac ako zaujimava,,,,,,,ani neviem ako som sa z melancholickeho ostrova dostal do startovacich konstrukcii na dostihoch, kde strihom a hudbou som prvy x porecitil krajne napatie,,,,,zaverecna pasaz je sprevadzana najzvlasnejsim sample zvukom pomocou ktoreho max vyznie bezecky debut krasneho zrebca ,,,,film bol natoceny dokonca v 79 - super klasika,,,,,,najkrajsi film o vstahu tohto plemena s clovekom,,,(30.7.2014)

• - Caleb Deschanel soutěžil o cenu BAFTA v kategorii nejlepší kamera. (Terva)

• - Na Sardinii se natáčely ostrovní scény a Toronto bylo využito k natáčení scén východního pobřeží. (Verka13)

• - Tvůrce zvukových efektů filmu vyhrál cenu Golden Reel za nejlepší editaci zvuku. Jeho identita však není známa, protože si nepřál být uveden v titulcích. (Terva)