Černý hřebec

The Black Stallion

Dobrodružný / Rodinný / Sportovní

USA, 1979, 118 min

Rozpočet $2,7miliónaTržby USA $37,799,643Tržby Celosvetovo $-║ Niektoré zábery sú krásne nespútane, živelné, film ovplíva minimom dialógov a zameriava sa hlavne na úchvatný vizuál ponúkajúci prepojenie medzi čiernym výchorom Blackom a malým chlapcom Alecom, príbeh vo svojej jednoduchosti prináša neskutočné čaro. /85%/(11.12.2008)

film som pozrel v nedelu po riadnom obede leziac na gauci co je aj dovod vydareneho synchronu z dovodu ze sa jedna o naozaj pomaly film,,,,uz po par minutach som si zapol hifi kedze efekt a hudba vo filme bola viac ako zaujimava,,,,,,,ani neviem ako som sa z melancholickeho ostrova dostal do startovacich konstrukcii na dostihoch, kde strihom a hudbou som prvy x porecitil krajne napatie,,,,,zaverecna pasaz je sprevadzana najzvlasnejsim sample zvukom pomocou ktoreho max vyznie bezecky debut krasneho zrebca ,,,,film bol natoceny dokonca v 79 - super klasika,,,,,,najkrajsi film o vstahu tohto plemena s clovekom,,,(30.7.2014)

Kůň, lodě a moře, to by mělo stačit k vytvoření trháku. Alespoň u mě. Navíc je tu klasické schéma s dostihy, vítězstvím, dětským a koňským superhrdinou, tenhle film má všechno. Jenže to nestačí, aby to bylo ono. Kdyby mi bylo osm, byla bych na vrcholu blaha. Jenže tehdy jsme neměli televizi a místo koně jsme jezdili na ohnutém kmeni břízy, osedlaném dekou a provázkem z dědečkovy kápézetky.(2.6.2017)

Příběh přátelství mladého chlapce s divokým koněm se podařilo výjimečně ztvárnit. Osamoceni v poušti se potřebují navzájem - kůň potřebuje potravu a chlapec přítele. Nikdo z normálního městského světa nemůže tento vztah pochopit. Sledujeme snímek neustále se vyvýjející a stupňujje se napětí. Black stallion se přibližuje. Obzvláště zajímavá je paralela chlapce jedoucího na koni teprve v momentě, kdy si to skutečně zaslouží - příběh o Alexandrovi Velikém a koni Bukefalovi. Black stallion dovolil chlapci vysednout na jeho hřbet, což ukazuje na skutečné přátelství, nikoli pouhý výcvik. Okamžik dominuje filmu. Přestože ve skutečnosti by nikdo nepustil mladého chlapce na dostihy jako žokeje, neuškodilo to celkovému dojmu z filmu. Dostih je pouhým vyústěním jejich vzájemného přátelství a důvěry.(22.8.2007)

• ilemas

Neuvěřitelná konina!!! Musel jsem se hodně přemáhat, abych vydržel až do neskutečně vzdáleného konce. Nudnější film jsem neviděl, herci než něco řeknou, tak asi kvůli natahovaní filmu pár sekund zírají do blba apod. Mám rád filmy o zvířatech, „ Mládí černého hřebce" i animovaný „Spirit" se mi líbily, tak jsem si přes neustálé vychvalování myslel, že tohle bude mnohem lepší, ale opak byl pravdou.(17.5.2010)

• - Robert Dalva soutěžil o cenu Eddie v kategorii nejlepší střih. (Terva)

• - Tvůrce zvukových efektů filmu vyhrál cenu Golden Reel za nejlepší editaci zvuku. Jeho identita však není známa, protože si nepřál být uveden v titulcích. (Terva)

• - Cass Ole (představitel Černého hřebce) měl vystříhanou hřívu za ušima. Při natáčení musel mít příčesky, aby jeho hříva vypadala jako hříva divokého koně. Měl také bílé odznaky na nohou (čtyři ponožky) a hvězdu na čele, které mu musely být maskovány černou barvou na vlasy. (Verka13)