Přejezd Kassandra

Prejazd Kassandra

The Cassandra Crossing

Drama / Thriller / Akční

Velká Británie / Itálie / Západní Německo, 1976, 129 min

Precizni atmosfericky vystaveny thriler ze stary skoly prvni pulka ma perfektni atmosferu ktera v polovine druhy vygraduje do akcniho finale Cosmatos coby kvalitni reziser se nazapre a zvlada stejne dobre atmosferickou cast jako akcni sceny v ramci svoji doby je to rozhodne technicky skvele zvladnuta a zpracovana zalezitost byt se na tom zub casu uz podepsal a v dnesni dobe pusobi ty efekty a mechanicky triky ponekud zastarale to plati predevsim pro zaverecny finale na rozpadajicim se moste ktery je sice porad velmi pusobivy az neprijemne realisticky natoceny jenom ten model vlacku riticiho se dolu vypada ponekud usmevne a trochu to kazi ale jedna se jen o drobny vady na krase ktery nemeni nic na tom ze na svoji dobu je to v ramci zanru naprosta spicka a i dnesni radoby katastroficky filmy precpany CGI efekty by si mohli z tohoto dila vzit mustr jak se to ma delat na plnej pocet to nebude ale na silny a zaslouzeny 4* rozhodne(31.5.2013)

Jedna nafúknutá bublina tento katastrofický triler. Silne cítiť z neho, že to netočili Američania a napriek áčkovému obsadeniu niektorých hercov (Harris, Lancaster) ho pochováva slabšie remeselné spracovanie - také skoro až typicky taliansky odfláknuté. Spracovanie, ktoré by nemalo prejsť ani o 15 rokov skôr. Samozrejme nemožno mu uprieť určitú originalitu príbehu, celkový odkaz a aj atmosféru, teda hlavne teda prvej polky filmu a dobrej hudbe. Ale to ostatné - od réžie a scenár cez hercov, charaktery postáv až po dialógy, je na pováženie. A na zbabraný záver radšej ani nepomyslieť.(17.6.2016)

Film s poměrně hustou koncentrací podivných náhod, které do jednoho vlaku svedly cesty špičkového lékaře a smrtelně nemocného člověka, manželky německého zbrojaře, pamětníka holocaustu či tajného policisty a drogového dealera, film s řadou nepřesností, chyb (nejen zeměpisných) a jiných renonců, který je ovšem tak napínavý, že si člověk ničeho z výše jmenovaného skoro (!) nevšimne. Čeho jsem si ovšem všiml, a to dost, byla poslední čtvrtina snímku, která se zcela zbytečně zvrhla v "napínavou" (jako by děj snad potřeboval být ještě dramatičtější) akční podívanou plnou doslova nablblých přestřelek a umírání... A té nás mohli pánové od filmu opravdu ušetřit. Tři a půl hvězdy i za hudbu J. G.(21.8.2012)

Další z řady filmů, který se svezl na velké vlně katastrofických filmů v 70. letech. Na to kolik žánorvých snímků tehdy vznikalo, je tento poměrně originální tím ,že spojuje motivy vlakových katastrof a virových epidemií. Děj se mi zdé lehce přitažený za vlasy a postavy černobíle šablonovité, vláda je až moc zlá a hlavní hrdina je až moc statečný, ale přesto se jedná o jeden z nejvydařenějších katastrofických filmů 70. let.(19.6.2008)

8/10 Tento katastofak byl pro me dlouhou dobu pouze vzdusnym filmem, o kterem se rozplyvala nase tridni na druhem stupni zakladky. Tehdy uz ale v kine nesel a v televizi ho dlouho nedavali... az jednou nekdy zacatkem 90tych let se mi postestilo a ja byl v sedem nebi. Ted po letech jsem si dopral v originale a porad to funguje - na to jak opravdu nesnasim cestovani vlakem - stoji u kazde vrby, o pohodlnosti a casove uspore si cestujici muze nechat zdat a financni nakladnost si misty nezada ani s taxikem - toto bude pro me asi navzdy cislo 1 stran vlakovych filmu - 2. Splaseny vlak 3.Vlak života 4.Vlak 5.Von Ryanův Expres. Mozna plne klise, ale v te dobe se klise teprve rodila, vesmes sympaticke a hvezdne postavy svetove/evropske tridy, az na tu hroznou bergmanovskou doktorku, zpupna armada a opravdu hutny zaver se scenami, ktere se nezapominaji.(15.7.2008)

• - Vojáci doprovázející vlak do Polska byli vyzbrojeni italskými samopaly zn. Beretta M12. (JohnSmith)

• - Snímek byl v Československu promítán během Letního filmového festivalu pracujících, ale po necelých dvou měsících z kin zmizel. Důvodem měl být průjezd vlaku z nařízení NATO přes území ČSSR do Polska, což bylo ze strany členů paktu Varšavské smlouvy nemyslitelné. (Robbi)

• - Rychlík ze Ženevy táhne elektrická lokomotiva Re 420 (Re 4/4), vyráběná v letech 1965–1985. (Robbi)