Přejezd Kassandra

• Československo

Prejazd Kassandra

Drama / Thriller / Akční

Velká Británie / Itálie / Západní Německo, 1976, 129 min

Film jsem párkrát viděl před mnoha léty a po delší době na mě působí stále jako napínavé drama se strhujícím závěrem. Nejvíce jsem si z filmu pamatoval záběry na opuštěný most, podpořený hodně dobrou zvukovou kulisou Jerryho Goldsmithe, dále starého pána, který škrkne zapalovačem, aby vyhodil do vzduchu vagón, který se má odtrhnout před přejezdem Kassandra a v neposlední řadě nádhernou Sophii Loren. No a samozřejmě závěrečnou scénu, která se mi i po těch letech hodně líbila. Výborná napínavá podívaná, hlavně poslední půlhodina pěkně graduje.(25.5.2012)

Poctivý snímek evropské provenience zařazený do akčně dramatického thrilleru. V hlavních rolích se objeví známé a více či méně slavné tváře, např. skvělý Lancaster, Martin Sheen, Sophia Loren či Richard Harris. Příběh má spád, neustále se tu něco děje a uzavřené prostředí pro děj (vlak) dodává na atmosféře a působivosti. Napětí se tu divák také celkem dočká, o příjemné prostředí není nouze a tak oněch 129 minut uteče jako voda. Charaktery některých postav se zajímavě vybarvují během filmu, tudíž o nudě nemůže být vůbec řeč. Některé scény jsou možná lehce naivní a jiné mají laciné (resp. spíše zastaralé) triky, ale to nic neubírá z čtyř hvězdičkového dojmu.(14.1.2015)

Precizni atmosfericky vystaveny thriler ze stary skoly prvni pulka ma perfektni atmosferu ktera v polovine druhy vygraduje do akcniho finale Cosmatos coby kvalitni reziser se nazapre a zvlada stejne dobre atmosferickou cast jako akcni sceny v ramci svoji doby je to rozhodne technicky skvele zvladnuta a zpracovana zalezitost byt se na tom zub casu uz podepsal a v dnesni dobe pusobi ty efekty a mechanicky triky ponekud zastarale to plati predevsim pro zaverecny finale na rozpadajicim se moste ktery je sice porad velmi pusobivy az neprijemne realisticky natoceny jenom ten model vlacku riticiho se dolu vypada ponekud usmevne a trochu to kazi ale jedna se jen o drobny vady na krase ktery nemeni nic na tom ze na svoji dobu je to v ramci zanru naprosta spicka a i dnesni radoby katastroficky filmy precpany CGI efekty by si mohli z tohoto dila vzit mustr jak se to ma delat na plnej pocet to nebude ale na silny a zaslouzeny 4* rozhodne(31.5.2013)

Tak za prvé mí oblíbenci – Burt Lancaster a Richard Harris. Ava Gardner, stárnoucí žena s překrásnými kotníky a stále při chuti. A s krásnými šperky. Lorenovou nemusím, je na ní všeho moc – moc velké oči, moc hluboko, moc velké rty, moc vlasů, zubů, vyholeného obočí, dmoucích se ňader. Jasná pravidla katastrofického filmu, koho potká, koho mine, kdo se nakazí, kdo uzdraví? Osazenstvo vlaku úctyhodné – žena zbrojařského magnáta, pašerák kokainu, věhlasný neurolog, úspěšná spisovatelka či falešný kněz – no jistě, O.J.Simpson. Lancaster jako padouch, a jak mu to slušelo. „Žádná civilizovaná země nedovolí otevřít vlak na svém území.“ Vzápětí: „ Vyvolá se pocit nutnosti a neřekne se vše na rovinu.“ Nepřipomíná vám to něco? Doba, kdy i kladní hrdinové ve filmu kouřili. Izolace vlaku byla blesková a děsivá, v éře socialismu film působil jako zjevení. Dějová linie byla propracovaná a rozuzlení čisté a jednoduché, nebylo ještě třeba krkolomných konstrukcí jako v současných katastrofických filmech se zdravotní tématikou. (Ale fakt je, že už je hodně vyčerpaná). Průběžné pohledy na zrezivělý most, skřípání, poletující odpadky, uvolněné nýty, jak působivé, včetně vrzání, skřípání, houpání. I ten Goldsmith se dal poslouchat. A i Lancaster se občas mýlí…(24.6.2008)

Na Přejezd Kassandra jsem se těšil nejen kvůli obsazení, ale i tématicky(vlaky). Výsledek mě mile překvapil, i když v několika nelogických momentech jsem jen těžko držel jazyk za zuby. Ať už je to umístění vysoce nebezpečné látky do laboratoře na okraji budovy (s pěkným výhledem a možností utéct po střechách) až po způsob fungování brzd ve vlaku. Přesto tyto mouchy zachraňuje samotné téma boje proti (ochranářskému, ale "byrokratickému") systému smíchané s bojem proti nebezpečnému organismu (viru). Na svou dobu má film vynikající tempo a herecké výkony, které v mých očích kazí snad jen nehorázně tragický makeup Sophie Loren (pod očima bílá, jinak opálená?). Vytvoření iluze ďábelského monstra v podobě přejezdu se podařilo během dvou hodin natolik dokonale, že finále už bylo jen sladkou tečkou na téhle projížďce peklem. Víc takových filmů.(13.1.2011)

• - Vojáci doprovázející vlak do Polska byli vyzbrojeni italskými samopaly zn. Beretta M12. (JohnSmith)

• - Filmový Cassandřin most je ve skutečnosti 565 metrů dlouhý a 80 metrů vysoký obloukový Garabit Viaduct, stojící v jižní Francii v provincii Cantal. Most stojí už 130 let a na rozdíl filmu se stále těší provozoschopnému stavu. (Lateef)

• - Filmaři si evidentně nehlídali řazení vagónů rychlíku, protože červený restaurační vůz je v různých záběrech řazen obráceně (pozná se to podle toho, že tento vagón má na střeše sběrač elektrického proudu a ten je na vagóně jednou vpředu a pak zase vzadu). Ještě pět kilometrů před mostem nejsou na trati vidět žádné sloupy elektrického vedení s trolejí, ale kilometr před ním ano, ačkoliv nikde není žádná odbočka. Jízda vlaku se natáčela na různých místech a produkce si neohlídala, zda je trať elektrifikovaná či nikoli. Při vrtulníkové akci kolem trati opět chybí sloupy elektrického vedení a trolej. To by samo o sobě nebyla taková vada, kdyby vlak netáhla elektrická lokomotiva. Z minimálně tří záběrů těsně před katastrofou je vidět, že první třída (od lokomotivy po restaurační vůz) čítá šest vagónů. Ovšem do propasti se těch vagónů zřítí hned devět. (Robbi)