Private Snuffy Smith

USA, 1942, 67 min

Edward F. Cline

Rudy Schrager

• Flego

Keď sa kreslené postavičky Billyho DeBecka Barney Google ( vznikla v roku 1919 ) a kôň Sparky Plug stretli na svojich potulkách v horách Severnej Karolíny so Snuffym Smithom, vtedy ešte autor kreslených seriálov do novín netušil, že mrzutý Smith preberie štafetu. Bolo to v roku 1934. Snuffy Smith si razom získal srdcia čitateľov. Bol malý a tučný s nosom ako rozkvitnutý karfiól a neupravenými fúzmi, nosil široký klobúk a zaplátané nohavice. Bol lenivý, neustále robil problémy šerifovi, lebo ilegálne vyrábal liehoviny a kradol sliepky. Žil v starej chatrči s raz tak veľkou ukecanou ženou Loweezy, dieťaťom a psom, ktorý sa po obliatí tekutinou stával neviditeľným. Vyjadroval sa nespisovne, čo zvyšovalo jeho popularitu hlavne medzi jednoduchými ľuďmi. Pochopiteľne netrvalo dlho a Hollywood vyprodukoval v roku 1942 dva filmy s mrzutým Smithom v hlavnej úlohe s Budom Duncanom. Treba uznať, že výber hercov bol po "menších úpravách" po fyzickej stránke dokonalý a zhodný s animovanými postavičkami, čoho sme svedkami pri úvodných titulkoch. Samotný príbeh je jednoduchý, Smith má opäť problémy, dostane sa do armády a na záver sa strhne hotová vojna. Film je natočený v chudobných ateliéroch, smrdí lacnou televíznou produkciou, má v sebe množstvo technických chýb a o hereckých výkonoch nemôže byť reči. Možno by sa táto látka ujala ako séria krátkych grotesiek, na film je to úbohé. Druhý príbeh mrzúta je uvedený vo filme Hillbilly Blitzkrieg ,ale mne určite postačila táto ukážka jednej legendy kresleného vtipu prvej polovici 20. storočia v USA.(6.8.2010)