Útěk do Atén

Athénin poklad

Escape to Athena

Akční / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 1979, 119 min

Film pendluje medzi akčno-dobrodružným žánrom a vojnovou komédiou. Nie je to síce šťastná kombinácia, ale príbeh, aspoň teda od polky, má slušné tempo, špionážnu zápletku a pozerateľnú akciu. Dokonca aj pár humorných hlášok ujde. Škoda, že sú nacisti príliš karikaturizovaní a celé tomu chýba hlava a päta. Z hercov nikto nevyčnieva, celkovo to na hercoch nestojí, cieľom je v prvom rade zabaviť (a zabudnúť).(20.2.2018)

Místy až naivní válečný film zasazený do prostředí okupovaného Řecka. Klasický odboj skládající se z prostitutek, místních a válečných zajatců. Němci lehce oklamáni co nekladou skoro žádný odpor. Na druhou stranu se u toho člověk i zasměje a děj zase není tak špatný. Výprava a zejména uniformy precizní, ale to od filmů z této doby očekávám. Lehce zlatý střed. 55%.(29.2.2016)

Středozemní válečný zmatek s perfektním obsazením. Hlavním problémem Útěku do Atén (případně Athénina pokladu, máte-li DVD, na němž se film bůhvíproč jmenuje takhle) je scénář, který se snaží být co nejdobrodružnější, a tak je v něm zahrnuto tolik různorodých prvků, které by pohromadě mohly držet snad jen zázrakem. Zajatecký tábor a notoričtí útěkáři, sympatický Němec prahnoucí po řeckém pokladu, zlý Němec, který se s tím sympatickým nesnese, řečtí odbojáři, kteří plánují obsazení zajateckého tábora, dále ničení skladu ponorkového paliva, vysílačka na hoře, tajné zařízení v klášteře mnichů, dějové linky točící se kolem prostitutek... Je toho vážně až moc. Vznikl velký guláš, jenž horkotěžko zachraňují herci, kteří dělají přesně to, co se od nich čeká (Moore je sympatický, Niven trousí suché vtípky, Cardinalová je krásná a rázná, Savalas drsný...) a solidní Cosmatosova režie podpořená krásnou kamerou a výtečnou Schifrinovou hudbou, která jako od Schifrina vůbec nezní. Vyloženě akčních scén paradoxně není mnoho, ale když už na ně dojde, stojí za to - na mysli mám především špičkovou honičku motocyklů v uzounkých uličkách a rvačku Rogera Moora s potápěči, která jako by vypadla z libovolné bondovky.(8.7.2012)

• flanker.27

Film řadící se svou naivitou a hloupostí někam vedle Tuctu špinavců a Kam orli nelétají. Ani jako dobrodružný nemůže obstát, vinou příšerné výpravy, špatně natočené akce a pitomých dialogů. Zcela zbytečné dílo.(10.10.2008)

• jenik71

I když má Roger Moore v uniformě svoje kouzlo, tento film mě příliš neoslovil. Místy je to komedie, místy jsou tu akční části, v některých momentech jsem se dokonce neubránil dojmu, že snad sleduji jednu z méně povedených bondovek. Ale hlavně mi to přišlo nějaké nudné. A nic na tom nezmění ani hvězdné herecké obsazení. Možná bych se na to díval jinak v době, kdy film vznikl.(16.11.2009)

• - Natáčení probíhalo na ostrově Rhodos. (Lucas87)