Klářin portrét

Picture Claire

Klárin portrét

Thriller

Kanada / USA, 2001, 91 min

Zajímavý snímek odehrávající se během jediného dne a noci. Vyprávění se snaží mít přirozené tempo a drží si volnou atmosféru, která jakoby chtěla spadnout do artu, ale něco tomu bránilo. Zajímavým momentem jsou scény, kde se běhá. Rytmus a energičnost je podporováno elektronickou taneční hudbou a mnohé scény jsou prezentovány několika obrazy v obraze. To už bylo úspěšně použito v německém snímku: 'Lola běží o život.' A nemohu tvrdit, že se to i tentokrát nepovedlo. Naopak. Netlačí se na pilu a tak nějaká vehementní akční jízda se nekoná. Ono to nakonec ani žádný akční film není, tak proč taky. Příjemné drama, které je určeno spíše pro náročnějšího diváka.(8.12.2013)

• Terva

Claire Beaucage ( Juliette Lewis) je na pokraji sil. Sama v cizím městě, pronásledovaná smůlou, policií i gangstery, hledá způsob, jak si zachránit život........ Produkce : Wendy Grean a Robert Lantos. Scénář : Semi Chellas. Kamera : Miroslaw Baszak ........Jenže muže, na kterého vsadila, najde v náručí jiné...(2.6.2011)

• Gary

Upřímně: Díval jsem se na tenhle film jenom kvůli Mickey Rourkeovi a Juliette Lewis nemusím. Jak již spoileruje anderson ,Rourkea si tam člověk moc neužije a krom toho vypadá jako by ho vytáhli po roce z hrobu, natužili mu vlasy a nasadili sluneční brýle. Ještěže existuje taky plastická chirurgie a on už dnes vypadá líp :) (Hůř?) Lewisová mluví celý film francouzsky, záporáci mají příšerný, ale příšerný dialogy a snaží se tam vnutit jakousi psychiku. No, dneska to nějak nevyšlo, bude to s tím mínusem.(27.10.2004)

"Ženská je natolik předvídatelná, že víš co udělá ještě dřív, než na to vůbec pomyslí." … Jsi si jistý, borče..? Jo, a Rourke si tady střihnul malou, ale velmi zásadní roli, která rozběhne nezadržitelnou lavinu náhod. Je fakt, že jsem se nechala nachytat na jméno, vyložený průser to však není.(14.6.2013)

• anderson

Baví ma byť tým kto "odpaňuje" zatiaľ neokomentované filmy. :-) Tento kanadský počin ale nepatrí k vrcholom severoamerickej ani svetovej kinematografie. Čitatelia tých "pošahaných" oficiálnych texov distribútora, nech sa majú na pozore. Z obsahu tých vyššie uvedených kecov sa snímka javí ako drsná dráma, či akčná pecka. V skutočnosti sa režisér snaží o pseudolyrický portrét citlivého (či skôr precitliveného) dievčaťa, ktoré blúdi časťou montrealského predmestia a náhodou sa pripletie do nevydarenej akcie miestneho "priekupníčka a lokál-mafiánika". Dej je oprostený od surovostí, ale nedisponuje ani čímsi čo by sa dalo nazvať poetika. V úvode sa režisér snaží evokovať zdanie atmosféry prácou s obrazom, táto ornamentalistika ale časom vyprchá do stratena a je absolútne samoúčelná. Za zmienku stojí iba výkon Giny Gershon, ktorá je aj po rokoch veľmi sexi. SPOILER: Mickey "natiahne brká" hneď v úvode, takže comeback Johnny Handsome sa nekoná. Verdikt: Strata 91minút z Vášho drahocenného času. (27.10.2004)(27.10.2004)

• - Pracovní název snímku zněl Claire Hat. (Terva)

• - Film nikdy nešel do kin, objevil se přímo na DVD. V Nizozemsku měl premiéru na jednom televizním kanále, teprve poté byl uveden na DVD. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Torontu. (Terva)