poster

Chlapci z Pavelské ulice

 • Maďarsko

  A Pál utcai fiúk

 • angličtina

  The Boys of Paul Street

 • Slovensko

  Chlapci z Pavlovskej ulice

Drama / Dobrodružný

Maďarsko / USA, 1969, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • troufalka
  ****

  Příběh z dob, kdy klukovské bitky měly svá pravidla, podpásovky a zrádci se netrpěli, ctili se vůdci i statečnost pěšáků, chlapecká čest byla víc než úspěch ve škole nebo strach z výprasku od rodičů. Tak jako mají Francouzi Knoflíkovou válku nebo my Bylo nás pět či Páni kluci, Maďaři mají Chlapce z Pavelské ulice. Čistě chlapecké obsazení v městském prostředí s bojůvkami a smyslem pro čest evokuje Foglarovu Záhadu hlavolamu. Odlehlé předměstí, domy s oprýskanou omítkou, ulice vyskládané z kočičích hlav - podobné stovkám jiných ať už z pražské či brněnské periférie nebo středu Rychnova nad Kněžnou či jiného evropského maloměsta. Atributy doby z počátku minulého století jsou výraznější než prvky národnostní. Příběh sám je podle předvídatelného scénáře ale v čistém provedení. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(17.4.2015)

 • Flakotaso
  ****

  Neuvěřitelně vysoké hodnocení mě navnadilo a proto jsem si tento film sehnal. První polovina je malinko stereotypní, ale druhá už je téměř bezchybná. Příběh z dob, kdy ještě hoši znali slovo čest, je opravdu výborný a prodchnutý radostí. Avšak neskutečně hořký závěr mě opravdu šokoval. Na dětský film vpravdě ostré vystřízlivění!(11.3.2011)

 • lamps
  *****

  Očekávání jsem měl více než vysoká, ale Fábri je nakonec ještě mnohonásobně překonal. Snímek naprosto bezchybně funguje jak po stránce historické, neboť nádherně ukazuje dětské společenství na počátku minulého století s jeho spravedlivou hierarchií a vštípeným kodexem cti a respektu k autoritám (tedy něco, o čem se ná dnes může jen zdát), tak i jako metaforický odboj proti násilí dospělého světa, které nikdy nic nevyřeší a přináší strašlivé oběti pro nicotné vítězství. Všechny postavy jsou nesmírně sympatické, vyprávění plynulé a zábavné a závěrečná klukovská bitva se zákopy, pískovými kuličkami a promyšlenou strategií je něčím, o čem jsem jako malý capart s kamarády na vesnici vždycky celým srdcem snil. Zdaleka nejkrásnější maďarský film...(3.1.2017)

 • Padme_Anakin
  ****

  Na konci Pavelské ulice v Budapešti je grunt, o který vedou válku dvě chlapecké party a domácí ho chtějí ubránit za každou cenu... Co musím a vlastně i chci pochválit, je úžasně vykreslená atmosféra doby, krásné klučičí dobrodružství, skutečnou hodnotu slibu/přísahy a dětské herce, velice příjemně se mi na ně koukalo. Se samotným závěrem jsem se zatím nedokázala popasovat...(8.12.2019)

 • Sarkastic
  ****

  „Proč mě nenecháš napravit moji chybu?“ - „Nemůžeš napravit zradu, Gerébe. Není to chyba. Je to mnohem víc než to.“ Nenápadný maďarský klenot v žánru dětského filmu. Mé první filmové setkání se Zóltabem Fábrim dopadlo velmi dobře. Do jisté míry se dá říct, že je to taková maďarská verze našich Pánů kluků, ale ti byli vtipnější a pohodovější. Chlapci z Pavelské ulice jsou sice sem tam také úsměvní, ale soustředí se přece jen na jiné věci. Ve filmu se vše točí kolem pojmů jako jsou čest, zrada, hodnosti/funkce, degradace, odvaha, zbabělost, obětavost, schopnost uznat chybu i porážku. Při soupeření dvou chlapeckých znepřátelených part se postupně projeví všechny. Film navíc přes pomalý, vlažný začátek postupně graduje a vše směřuje k „epické“ bitvě, která je ovšem překvapivě opravdu dobře udělaná a napínavá. Jenže opodál se odehrává ještě jeden boj…upřímně řečeno, z konce, který se snad ani nedal čekat, jsem byl maximálně zaražený, ukončit takhle dětský film bylo dost odvážné. V rámci žánru silné 4*.(5.4.2020)