Reklama

Reklama

Chlapci z Pavelské ulice

  • Maďarsko A Pál utcai fiúk (více)
Trailer

Obsahy(1)

Děj filmu se odehrává v Budapešti na počátku 20. století, kde mezi sebou vedou dvě bandy chlapců nelítostný boj o dominanci nad pláckem na konci Pavelské ulice, na motivy knihy i v zámoří známého maďarského spisovatele a novináře Ference Molnára. (Javert)

Videa (3)

Trailer

Recenze (27)

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Maďarský dětský film s nominací na Oscara? A v režii Zoltána Fábriho? Po zvědavém zhlédnutí souhlasím s tím, že Chlapci z Pavelské ulice jsou ve svém žánru polozapomenutým klenotem, který jak čtu z komentářů snad znají jen pamětníci ze svých dětských let. Škoda. Zvláště u nás by si tento snímek pohybující se někde mezi Knoflíkovou válkou a pražskými foglarovkami zasloužil. Výkony dětských herců si zalouží absolutorium, stejně tak snaha v širokoúhlém obrazu evokovat atmosféru Budapešti počátku 20. století. I přes trochu zadrhávající rozjezd, při němž je třeba si vyjasnit podstatu konfliktu i funkce v klukovské partě, se daří vytvořit podmanivé klukovské dobrodružství, které vyvolá vzrušení z působivého zachycení velkolepé bitvy o nezastavěný plac i emoce nad dojemným osudem nejmladšího člena party. Závěr se pro mě zařadil i přes svoji hořkost k nejkrásnějším symbolům pomíjivého dětství, které byly přeneseny na filmové plátno. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Příběh z dob, kdy klukovské bitky měly svá pravidla, podpásovky a zrádci se netrpěli, ctili se vůdci i statečnost pěšáků, chlapecká čest byla víc než úspěch ve škole nebo strach z výprasku od rodičů. Tak jako mají Francouzi Knoflíkovou válku nebo my Bylo nás pět či Páni kluci, Maďaři mají Chlapce z Pavelské ulice. Čistě chlapecké obsazení v městském prostředí s bojůvkami a smyslem pro čest evokuje Foglarovu Záhadu hlavolamu. Odlehlé předměstí, domy s oprýskanou omítkou, ulice vyskládané z kočičích hlav - podobné stovkám jiných ať už z pražské či brněnské periférie nebo středu Rychnova nad Kněžnou či jiného evropského maloměsta. Atributy doby z počátku minulého století jsou výraznější než prvky národnostní. Příběh sám je podle předvídatelného scénáře ale v čistém provedení. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Příběh z kmenových chlapeckých válek, kdy si nelze si nevzpomenout na Knoflíkovou válku či Vonty. Skvěle evokovaná doba počátku 20. století, skvělé exteriéry, skvělí dětští herci. Nevím, jestli je dnes mezi omladinou čest tak ceněnou hodnotou jako zde. Od výše vzpomenutých příběhů se tento odlišuje velice deziluzivním závěrem, který by vlastně mohl být probuzením do dospělosti. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Očekávání jsem měl více než vysoká, ale Fábri je nakonec ještě mnohonásobně překonal. Snímek naprosto bezchybně funguje jak po stránce historické, neboť nádherně ukazuje dětské společenství na počátku minulého století s jeho spravedlivou hierarchií a vštípeným kodexem cti a respektu k autoritám (tedy něco, o čem se ná dnes může jen zdát), tak i jako metaforický odboj proti násilí dospělého světa, které nikdy nic nevyřeší a přináší strašlivé oběti pro nicotné vítězství. Všechny postavy jsou nesmírně sympatické, vyprávění plynulé a zábavné a závěrečná klukovská bitva se zákopy, pískovými kuličkami a promyšlenou strategií je něčím, o čem jsem jako malý capart s kamarády na vesnici vždycky celým srdcem snil. Zdaleka nejkrásnější maďarský film... ()

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelně vysoké hodnocení mě navnadilo a proto jsem si tento film sehnal. První polovina je malinko stereotypní, ale druhá už je téměř bezchybná. Příběh z dob, kdy ještě hoši znali slovo čest, je opravdu výborný a prodchnutý radostí. Avšak neskutečně hořký závěr mě opravdu šokoval. Na dětský film vpravdě ostré vystřízlivění! ()

Galerie (29)

Reklama

Reklama