Lovely Rita

• Rakousko Lovely Rita (více)

Trpký príbeh o osamelosti, ľahostajnosti a tragických dôsledkoch dogmatickej výchovy mládeže. Debut rakúskej režisérky Jessicy Hausner bol nakrútený na digitálny materiál v autentických prostrediach s nehercami, čo filmu vtislo pečať dokumentárnej bezprostrednosti a režisérku zaradilo do prúdu tzv. "rakúskeho nového civilizmu". Dospievajúca Rita, už nie dieťa a ešte nie žena, žije so svojimi ortodoxne katolíckymi rodičmi na predmestí Viedne. Spolužiaci Ritu nemajú radi, ona je na učiteľov drzá a rozumie si iba so starším spolužiakom. Rita je vzdorná rebelka, nenávidí rodičov aj školu. Akoby natruc chce prísť o panenstvo so spolužiakom, no keď to nevyjde, snaží sa zaujať pozornosť vodiča autobusu. To však vedie len k prehĺbeniu jej osamelosti. Vtedy sa Rita podujme na nečakaný krok... Na MFF Viennale získal film Zvláštne uznanie poroty FIPRESCI a cenu Vienna Film. (Film Europe)

MORION

nemam pravo hodnotit kedze som to po 10 minutach vypol, ale jednohviezdickovi asi nebudu daleko od pravdy. velmi amaterske.. ()

roithamer odpad!

haneke prý řekl, že nechce na plátně ukazovat psychické motivy svých postav, protože se mu zdají příliš složité na to, aby ukázat šly. hanekeho "iracionalitu" postav mám ráda, nějak to u něj funguje, ale tady opravdu ne. holka zabije jen tak své rodiče ... navíc narozdíl od hanekeho hrozná režie .. a ani za originalitu nemůžu dát hvězdičku (viz ten haneke ..) ()

Gadamf

Musím uznať, že som čakal viac. Príbehom to bolo zaujímavé, ale mnohé skvelé situácie boli veľmi zle spravené. Tiež sa mi nepáčilo to, že som často absolútne nevedel čo sa deje, keď tam nikto nič nepovedal, ani sa nijako nezatváril. Naozaj sa tá začínajúca režisérka má ešte čo učiť. Jednu hviezdičku dávam len za ten koniec. Toto bol proste zahodený zaujímavý scenár. Škoda. ()