Rambo II

Rambo: First Blood Part II

Rambo II

Akční / Dobrodružný / Thriller / Válečný

USA, 1985, 96 min

Z akcneho filmu so silnym podtextom zostal len film akcny. Sice "trochu" prehnany akcny film, zato vsak perfektne natoceny a ozvuceny. Bavil som sa dobre a aj ked by som ozelel Rambove zaverecne supermanske solo, ziadne velke predsudky nemam. Ono by to uz potom vlaste ani nebol Rambo, vsakze :). (7/10)(4.6.2008)

„Doba sa zmenila.“ – „Ako pre koho.“ Rambo II nemá s originálom veľa spoločného. Iste, sú tu rovnaké postavy Johna Ramba (Sylvester Stallone) a jeho mentora, plukovníka Trautmana (Richard Crenna túto svoju rolu neskôr pekne sparodoval v Žeravých strelách II po boku Charlieho Sheena). Ale to je asi tak všetko: kým originál bol temný, ambiciózny, psychologický a vážny, dvojka, na ktorej scenári okrem Stalloneho pracoval James Cameron (!), sa odráža smerom k absurdnej komiksovej akcii. Od určitej chvíle sa tvorcovia definitívne odtrhnú z reťaze (pijavice, mučenie elektrickým prúdom, šípy s vybuchujúcimi hrotmi, rotačné guľomety a majestátny Rambo vynárajúci sa za chrbtom soka v daždivej džungli z masy bahna) a pôsobia dojmom, že to myslia vážne a že ak by Rambo skutočne išiel do Vietnamu, tak by USA tú vojnu vyhrali. Obávam sa, že šialene silácke dialógy („Za toto dostaneš medailu." - "Nech ju dajú im. Zomrelo tam veľa chlapov. A aj kúsok zo mňa.“) boli mienené smrteľne vážne. Čo je strašné, tak ale zas v kombinácii s gigantickou akciou to z Ramba II robí totálnu masakru, ktorej len ťažko odolať, hlavne teda ak ste sa narodili v 80. rokoch a na tejto a podobných peckách ste vyrastali a lepili ste si plagáty z nich na steny svojej izby.(25.12.2004)

John J. Rambo, narodený 6. 7. 1947 v Arizone, indiánsko - nemeckého pôvodu. Do armády Spojených Štátov Amerických vstúpil dňa 6. 8. 1964. Bol prijatý k Špeciálnym jednotkám. Päťdesiatdeväť potvrdených zabití, dve Strieborné hviedzy, štyri bronzové a štyri purpurové srdcia, Kríž za zásluhy, medaila za statočnosť... dokonale vycvičený, vražedný stroj v ostrej akcii, v juhovýchodnej Ázii, priamo vo vietnamskom vnútrozemí. Poslanie: záchrana amerických, vojnových zajatcov. Drsná, akčná jazda. ****(22.1.2011)

Můj nejoblíbenější akční film. Akční film s velkým A. Máte tady všechno co ukojí vaše choutky... nekompromisního nabouchanýho hrdinu/ Stallonea ve vrcholné formě, krev, násilí, zbraně, válku na férovku jeden proti stu, zástupy mrtvých vietnamců + rusáků, správně nastavený level trapnosti a naivity, krásnou a poté mrtvou asiatku, silné - dnes již legendární momenty, vystupňování ke konci, pořádnou dávku pomstychtivosti, plus ATMOSFÉRU. S tím že nejlepší je tenhle film vidět v rozmezí deseti a čtrnácti let, přiznávám se že v devatenácti už mě to bralo hlavně z nostalgie:) Hm, kam se tyhle filmy poděly..... Murdock... I'm coming to get you!(9.10.2007)

|| Scenár: Sylvester Stallone, James Cameron / Story by Kevin Jarre / Characters created by David Morrell | Hudba: Jerry Goldsmith, Peter Schless | Produkcia: Buzz Feitshans, Mario Kassar, Andrew G. Vajna | Distribúcia: TriStar Pictures | Štúdio: Anabasis Investments | Rozpočet: 44 miliónov $ | Tržby: USA: 150,415,432 $, Celosvetovo: 300,400,432 $ || Vždy cítiť, keď sú pokračovania vytvorené na základe úspechu debutového kusu. Ale tu je to viac než slušne zvládnuté, Sly je na testosterónovom maxime a akcia tiež. Prekvapí scenáristická spoluúčasť Jamesa Camerona.(28.6.2011)

• - V prvních týdnech vydělal Rambo 2 necelých 33 milionů dolarů (to se do té doby povedlo jen filmům Návrat Jediho a Indiana Jones a chrám zkázy). (McLushi)

• - Sylvester Stallone pre zvýšenie vlastnej fyzickej kondície neváhal poctivo absolvovať špeciálny tréningový posilňovací program i rôzne armádne kurzy, vrátane kurzu prežitia. (marlon)

• - Sylvester Stallone získal v roce 1985 za svůj výkon Zlatou malinu pro nejhoršího herce. (Terva)