Rambo II

Rambo II

Akční / Dobrodružný / Thriller / Válečný

USA, 1985, 94 min

• Subjektiv

Totálně přímočarý film s naprosto jasným sdělením: "Vytáhněte M.I.A. z Vietnamu i kdyby přitom měli chcípnout všichni Vietnamci a Rusové." Rambo ukazuje, že vojensky Američané měli navrch a válku prohráli jen proto, že ti nahoře se chtěli zalíbit svým voličům a světové veřejnosti, tedy mediálně. Rambo přichází, aby napravil historický omyl. Opět jsou mu házeny klacky pod nohy, opět je opuštěn, opět mu zakazují střílet. Ale tentokrát neposlechne. Rambo tiší vietnamskou frustraci jako masturbace chuť na sex. Je to svalnaté, má to drsné hlášky a osud nedovolí, aby to milovalo. Nebýt na správňácké straně, mohlo by to být nezničitelné hororové monstrum. Osvalené, ozbrojené a prakticky nezranitelné. Rambo.(28.9.2014)

John Rambo se (na naléhání svého bývalého velitele) vrací zpět do "vietnamského pekla", aby zachránil zajaté americké vojáky. Operace se však zvrtne a Rambo zůstává na nepřátelském území pouze se svými třemi přáteli - samopalem, lukem a loveckým nožem, ke kterým se časem přidává ještě jeden "fešný vesničan"... Ukázkové akční sekvence, všedypřítomná nadsázka a cool hlášky dodávají filmu neuvěřitelné grády a dělají z "Ramba II." druhý nejlepší díl série (sorry, chybí mi sofistikovanost jedničky).:-)(24.4.2010)

Od začátku je zřejmé zcela odlišné pojetí akčního hrdiny. Zatímco první díl vykreslil Ramba jako drsnou mašinu schopnou dokonale splynout s prostředím a využít plodů přírody k ochromení a zdecimování nepřítele a k přežití, díl druhý mu dává ihned do rukou palebný arzenál, který čítá nože, granáty, moje oblíbené explozivní hlavice šípů, luk a Rambo dále vystřílí tisíce nábojů ze samopalů a sem tam to proloží šlehou z pancerfanzu. Mizí tak ta jeho selská chytrost a nutnost okamžitého rozhodování se. Přibylo živých terčů a tak se mrtvoly počítají po desítkách. Moment, kdy Rambova averze vůči zavšiveným Thajcům přeteče přes pomyslné hrdlo, je krutý, ale očekávaný. Stejně tak očekávaná je jeho následná pomsta, jelikož až do této chvíle nepřišla žádná zapamatování si hodná scéna. Závěrečné inferno, které rozpoutá Rambův ukradený vrtulník, je pak dostatečným zadostiučiněním za občasná předchozí hluchá místa. Potom si jen poslechnu, jak se Murdock trapně obhajuje, shlédnu malé dramatické představeníčko a druhé Johnnyho dobrodružství ocejchuji 60% 300,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(5.10.2007)

Tento film jsem poprvé viděl, s rychlodabingem a asi ve čtvrté kopii, když mi bylo asi tak 9 let. Kdo tenkrát neviděl Ramba II, nebyl nic. Nedávno jsem ho viděl znovu. Po těch letech působí tento vrcholný akčňák 80. let úsměvně. Například scéna kdy Rambo zbrojí, plná samoúčelných záběrů na Stalloneho našlehanou muskulaturu skoro už ani není třeba parodovat. Legrační je i scénář: Rambo si s vietnamskou agentkou vyznají lásku jen pro to, aby jí mohli pět vteřin nato proděravět na řešeto a on se mohl chladnokrevně pomstít. Je to prča.(25.9.2007)

V době, kdy Arnie vyhlazoval jeden středoamerický ostrov (pche, slabota), Sly na opačné straně polokoule vyplenil rovnou půlku Vietnamu (ty krávo). Jeho Rambo, co prací ve věznici nabral 15 kg svaloviny, měl pouze udělat pár fotek amerických zajatců. Po cestě se však nešťastně zamiloval a navíc padnul do zajetí. Ale jen na chvíli, protože Cameron se Stallonem udělali z Johna prvoligovou mlátičku, která má schopnosti ukončit i případnou třetí světovou. Nože, luky, samopaly a vrtulníky ovládá s přehledem a splynout s okolní přírodou umí také na jedničku s hvězdičkou. Sly se tu zkrátka s ničím a nikým nesere (Vietnamci, Rusáci - je to fuk, zabije všechny), a jen dokazuje, že pokud John Matrix zvládne stonásobnou přesilu, jeho Rambo jich zvládne 300. Vrchol tzv. reaganovských akčňáků.(22.12.2015)

• - Velký ruský bitevní vrtulník je ve skutečnosti francouzský vrtulník SA 330 Puma, který byl doplněn o křídla a výzbroj, aby imitoval ruský MI-24 Hind. (JohnSmith)

• - Sylvester Stallone se na film připravoval opravdu důkladně. Kromě bojového výcviku a technikám, které mu lépe a věrohodněji umožňovali zacházet s noži a zbraněmi, strávil před natáčením osm měsíců v posilovně. Každý den trénoval čtyři hodiny. (ClintEastwood)

• - Když střílí Rus z vrtulníku na Ramba (Sylvester Stallone) ve vodě, zmizely zásobníky s raketami, když se Rambo vyhoupne nahoru do vrtulníku, jsou zpět. (rakovnik)