Rambo II

Rambo: First Blood Part II

Rambo II

Akční / Dobrodružný / Thriller / Válečný

USA, 1985, 96 min

Z filmu je patrné, že válka je vyhroceným a násilným projevem sociálního konfliktu. Tento konflikt je přítomen v každém záběru či scéně zobrazující meziosobní či meziskupinové vztahy. Film je o tom, že určitý jedinec či identifikovatelná, zřetelně vymezená skupina jedinců (definovaná tribálně/kmenově, etnicky, jazykově, kulturně, nábožensky, sociálně, ekonomicky, politicky či jinak, ale konkrétně v tomto filmu většinou zastoupena vietnamskými vojáky), je ve vědomé opozici k jinému jedinci/jedincům či skupině/skupinám (v tomto případě vždy k Rambovi), a to proto, že jejich zájmy a cíle jsou protichůdné, neslučitelné, vzájemně se vylučují. Základním nástrojem řešení v tomto hierarchicky organizovaném filmu je politika, která se ale projeví až v samotném závěru, kdy se Rambo rozhodne rozpárat nožem svého nadřízeného po skončení své mise. Jak celý vyhrocený konflikt dopadl ale neprozradím.(7.9.2011)

Toto sú 80s! Toto je reaganovská akcia! Toto je alma mater akčného filmu! Len on, John Rambo, versus celý Vietnam! Už len námet s návratom do Vietnamu a oslobodzovaním ešte stále zajatých vojnových zajatcov a zároveň liečenie starých krívd amerického národa je tak postavený na hlavu, že nemožno očakávať serióznu výpoveď o vojne ako bol prvý film, ale je lepšie sa pripraviť na non-stop akciu, ktorá vstúpila do dejín ako jeden z pilierov akčného filmu.(23.6.2012)

Výýýtečná vybíječka šikmookých soudruhů a jejich sovětských comredů...jedna velká akce, dokonalá, dokonalá, dokonalá hudba Jerryho Goldsmithe, žádný kecy o ničem, trochu romantiky a pak zase akce. Jeden z ukázkových béčkových filmů. Jen do Sovětů, do nich se toho vejde!! Zatímco jednička měla jasnou myšlenku, dvojka má jasný cíl...oba filmy se diametrálně liší, takže je nelze srovnávat. Dobré jsou stejně (First Blood je sice áčkovější), i když to zní jako kuplířství s klasikou.(19.4.2006)

John Rambo se na podruhé spálil úplně stejně jako napoprvé. Zase byli ti vysloveně špatní ti, kterým věřil a zase se jim docela brutálně pomstil. Úžasný je, jak se akčňáky tenkrát točili s úctou k divákovi. Užil jsem si vysloveně všecko. Scény s bombardováním zdejší divočiny byly fantastický a v současných filmech je to jev absolutně nevídaný. Do všeho se morduje ten splašený digitál a už to vůbec není zajímavé, natož pak upřímné. Upřímných akčňáků je pomálu, ale pokud bych se k něčemu chtěl vrátit, byl by to zaručeně Rambo. Tady dávám čtyři hvězdy spíš jenom z toho, že příběhově je to prakticky to samý, jako jednička. A ten závěr, tam se ten proslov Rambovi tolik nepovedl. U jedničky mě to daleko víc sejmulo. Každopádně paráda. Je to klasika, co víc dodat.(9.10.2012)

,,Jak se máš Johne?" ,, Dobře!" ,,Byl jsi vybrán. Pokud bude mise úspěšná, můžeš dostat milost!"..... Jak mise dopadne je každýmu předem jasný. Stejně jako, že na Ramba neplatí ani bitevní vrtulník. Ale tak to má bejt. Dobrá akce, maskování v blátě, střelba z kuše, útěk před napalmem - to je jen malá část akcí, které oddělují Ramba od ostatní smrtelné populace. Jinak to samozřejmě není nesmrtelné řemeslo, ale vždy dostanete co chcete. A proto mám Johna ve Vietnamu tak rád.(16.6.2007)

• - Rambovo (Sylvester Stallone) datum narození je 6. červenec 1947, kdy se v Sovětském svazu začaly vyrábět proslulé samopaly AK-47. (Dinsberg)

• - Závěrečnou píseň nazpíval Frank Stallone, bratr Sylvestera Stallona. (StevenW.)

• - V Adelaide v Austrálii se u mládeže objevila tak silná identifikace s filmovou postavou, že začali střílet zvěř a terorizovat obyvatelstvo. (McLushi)