Ayla z kmene medvědů

Jan de Bont

Sidney Kimmel

Scénografie:

Anthony Masters

Milujem príbehy z dávnych čias a filmov z obdobia paleolitu je zúfale málo. Kedže film má vo svojom zaradený aj fantasy, tak tu nebudem polemizovať, čo mohlo byť a čo nie (len pre info scéna z pohrebu je inšpirovaná konkrétnym archeologickým nálezom). Toľko vyčítané masky sa mi naopak veľmi páčili ( to neandertálci z Walking with caveman boli príšerní) a z Pamela Reed bola krásna neandertálka. A keby mi niektorý láskavý užívateľ mohol požičať knižnú predlohu, bola by som mu veľmi vďačná.(15.9.2010)

Jelikož je série Děti země (kde je Clan of the Cave bear neboli v českém překladu Klan velkého medvěda, kde zase distributor přišel na tenhle název, prvním dílem z pěti) mým oblíbeným čtivem, byl pro mě tenhle film velkým zklamáním. To, že si scénárista vzal jen určité epizody, to bych ještě přežil, byl bych schopen rozdýchat i určité změny, pokud by odpovídaly duchu knihy - což ale neodpovídají (jeden příklad za všechny, i když minoritní - když Broud znásilňuje Ajlu v jeskyni tlupy, matka dítěti neměla zakrývat oči). Celý film šlo natočit mnohem líp a hlavně citlivěji vůči předloze. A ještě jedna výtka - Daryl Hannah se mi nikdy nelíbila a ani Ajlu se jí nepodařilo ztvárnit tak, jak bych si představoval...(27.8.2008)

• Stanley

Příběh se odehrává v předvěku lidstva, v době, kdy na Zemi sdíleli stejná území Neandrtálci a nově vyskytnuvší se Kromaňonci. Zajímavá předloha nabízející mnoho prostoru přinejmenším pro vizuální zobrazení nedotčené panenské přírody těch dob je zde bohužel dost nevyužitá. A když není divák nijak rozptýlen a uchvácen prostředím, v kterém se příběh odehrává, a snaží se soustředit na děj, brzo začíná u obrazovky otrávením zívat, poněvadž právě zde tkví kámen úrazu - děj je skoro nulový, což by ještě nemuselo být tragické (existuje spousta filmových děl bez děje, které jsou přesto úchvatné), jenže zde se vše táhne formou vyprávění natolik nudnou, nezajímavou a plytkou, že nakonec celý film člověk dokouká jen z donucení. Sice byl snímek nominován na Oscara za masky, což je asi jediné, co v něm stojí za povšimnutí, přesto vyšlechtěná postava Daryl Hannahové, její pěstěná pleť a bělostné zoubky vystupují ze špíny pravěkých převleků značně nedůvěryhodným dojmem.(31.12.2004)

Protože jsem četl i literarní předlohu mohu porovnavat. Film se odvažně od knihy v některých častích oklonil, však ne nepřijemně, a film obohatil. Zajimavé je si pustit film bez titulek a potom s titulky. A porovnát. Film má i vyborné masky a i krásnou scenérii. Mě se ten film docela libí. Film jsem viděl až na zakoupeném dvd, a je to asi spolu s bojem o oheň jeden z filmu, který ma původní změní neandertalštinu. Když si film pustite bez titulek a pak s titulky, tak můžete zažit podobný prožitek, jako já. Myslel jsem si v některých scénach dialogy máji jiný vyznám.(21.2.2008)

• Hanecek

V zajímavostech (Hans) je napsáno, že: "Film byl natočen na motivy stejnojmenného bestselleru Jeana M. Auela z roku 1984". To je mnoho chyb najednou, protože: 1. a 2. díl se jmenují:"The Clan of the Cave Bear" - v češtině přejmenováno na "Klan velkého medvěda" a napsala (!) to Jean M. Auel v roce 1980!(24.12.2017)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenného bestselleru Jeana M. Auela z roku 1984. (Hans.)