Ayla z kmene medvědů

Jan de Bont

Sidney Kimmel

Scénografie:

Anthony Masters

Priemerná snímka z dôb praveku rozprávajúca o neľahkom živote Ayly, ktorú po smrti matky adoptuje Klan medveďa. Toť stručná charakteristika snímky, ktorá nemá okrem toho nič iné ponúknuť, pritom má téma svoj nepochybný potenciál. Keďže sa v celom filme naozaj nič zásadného nedeje, 90 minút ubieha naozaj sakramentsky pomaly, navyše je nakrútený bez nejakého emočného náboja, ktorý by dokázal zaujať. Za klady možno považovať či už celkom slušné masky, tak aj krásne exteriéry panensky čistej prírody a pomerne vydarenú, vznešene znejúcu hudbu vtedy začínajúceho Alana Silvestriho. Za jeden z najlepších momentov snímky by som považoval boj s obrovským medveďom, ktorý je pomerne surovo a pôsobivo spracovaný (keď medveď odhryzne jednému domorodcovi hlavu je to naozaj iné kafe). Daryl Hannah odviedla svoju rolu štandartne, nijako neuchvátila, rovnako tak ani nepobúrila. Film sa snažil nadviazať na úspech Annaudovho ,,Boja o oheň", avšak ten má omnoho lepšie kvality.(17.2.2008)

• Hanecek

V zajímavostech (Hans) je napsáno, že: "Film byl natočen na motivy stejnojmenného bestselleru Jeana M. Auela z roku 1984". To je mnoho chyb najednou, protože: 1. a 2. díl se jmenují:"The Clan of the Cave Bear" - v češtině přejmenováno na "Klan velkého medvěda" a napsala (!) to Jean M. Auel v roce 1980!(24.12.2017)

Jelikož je série Děti země (kde je Clan of the Cave bear neboli v českém překladu Klan velkého medvěda, kde zase distributor přišel na tenhle název, prvním dílem z pěti) mým oblíbeným čtivem, byl pro mě tenhle film velkým zklamáním. To, že si scénárista vzal jen určité epizody, to bych ještě přežil, byl bych schopen rozdýchat i určité změny, pokud by odpovídaly duchu knihy - což ale neodpovídají (jeden příklad za všechny, i když minoritní - když Broud znásilňuje Ajlu v jeskyni tlupy, matka dítěti neměla zakrývat oči). Celý film šlo natočit mnohem líp a hlavně citlivěji vůči předloze. A ještě jedna výtka - Daryl Hannah se mi nikdy nelíbila a ani Ajlu se jí nepodařilo ztvárnit tak, jak bych si představoval...(27.8.2008)

Film so zaujímavým a originálnym príbehom, no akoby tradičným hollywoodskym poňatím (ľahko predvídateľný dej, mierna naivita hlavne na záver). Škoda nevyužitého potenciálu, ktorý ponúkal príbeh jedného z prvých ľudí dnešného typu, prijatého (aj keď nie tak úplne) a vyrastajúceho v titulnom kmene neandrtálcov, dievčatka, ktoré predčilo rozum všetkých súkmeňovcov a to muselo celý život svoje schopnosti skrývať. Pri behu filmu som sa však len málokedy nudil a to sa väčšina scén skladá z negramotných rozhovorov a rôznych primitívnych posunkov..(15.2.2008)

Protože jsem četl i literarní předlohu mohu porovnavat. Film se odvažně od knihy v některých častích oklonil, však ne nepřijemně, a film obohatil. Zajimavé je si pustit film bez titulek a potom s titulky. A porovnát. Film má i vyborné masky a i krásnou scenérii. Mě se ten film docela libí. Film jsem viděl až na zakoupeném dvd, a je to asi spolu s bojem o oheň jeden z filmu, který ma původní změní neandertalštinu. Když si film pustite bez titulek a pak s titulky, tak vám můžete zažit podobný prožitek, jako já. Myslel jsem si v některých scénach dialogy máji jiný vyznám.(21.2.2008)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenného bestselleru Jeana M. Auela z roku 1984. (Hans.)