Ayla z kmene medvědů

Jan de Bont

Sidney Kimmel

Scénografie:

Anthony Masters

Priemerná snímka z dôb praveku rozprávajúca o neľahkom živote Ayly, ktorú po smrti matky adoptuje Klan medveďa. Toť stručná charakteristika snímky, ktorá nemá okrem toho nič iné ponúknuť, pritom má téma svoj nepochybný potenciál. Keďže sa v celom filme naozaj nič zásadného nedeje, 90 minút ubieha naozaj sakramentsky pomaly, navyše je nakrútený bez nejakého emočného náboja, ktorý by dokázal zaujať. Za klady možno považovať či už celkom slušné masky, tak aj krásne exteriéry panensky čistej prírody a pomerne vydarenú, vznešene znejúcu hudbu vtedy začínajúceho Alana Silvestriho. Za jeden z najlepších momentov snímky by som považoval boj s obrovským medveďom, ktorý je pomerne surovo a pôsobivo spracovaný (keď medveď odhryzne jednému domorodcovi hlavu je to naozaj iné kafe). Daryl Hannah odviedla svoju rolu štandartne, nijako neuchvátila, rovnako tak ani nepobúrila. Film sa snažil nadviazať na úspech Annaudovho ,,Boja o oheň", avšak ten má omnoho lepšie kvality.(17.2.2008)

Musím souhlasit s Houdinim, že masky se tvůrcům opravdu povedly. Dokonce i chodí všichni v jen kůži - a ne jako v jiných "prehistorických" filmech, kde chodí v tkaných látkách - což by byla blbost. Dialogy jsou sice trochu divné (ne co do obsahu, ale co do formy), ale protože jich je velmi málo, tak celkem ujdou. Ale jestli tedy s něčím ujeli, tak je to barva vlasů Ayly - v té době totiž ještě blond barva vlasů opravdu nebyla.(2.1.2012)

Protože jsem četl i literarní předlohu mohu porovnavat. Film se odvažně od knihy v některých častích oklonil, však ne nepřijemně, a film obohatil. Zajimavé je si pustit film bez titulek a potom s titulky. A porovnát. Film má i vyborné masky a i krásnou scenérii. Mě se ten film docela libí. Film jsem viděl až na zakoupeném dvd, a je to asi spolu s bojem o oheň jeden z filmu, který ma původní změní neandertalštinu. Když si film pustite bez titulek a pak s titulky, tak vám můžete zažit podobný prožitek, jako já. Myslel jsem si v některých scénach dialogy máji jiný vyznám.(21.2.2008)

• Kimon

Lidi hleďte, North Video vydalo 3.2.2010 v trafikách tohle DVD s uvedením, že se jedná o verzi i s CZ dabingem a ten nikde!!! Díky North Video, dost často jsem s vašimi produkty nespokojen s kvalitou obrazu a dnes navíc tohle? Kdyby si North Video dalo práci alespoň ten špatný údaj na obalu přelepit. Ale co přece můžeme chtít za 49 Kč, že? V jaké kvalitě byl předchůdce z roku 2004 od Vapet nevím.(3.2.2010)

• Hanecek

V zajímavostech (Hans) je napsáno, že: "Film byl natočen na motivy stejnojmenného bestselleru Jeana M. Auela z roku 1984". To je mnoho chyb najednou, protože: 1. a 2. díl se jmenují:"The Clan of the Cave Bear" - v češtině přejmenováno na "Klan velkého medvěda" a napsala (!) to Jean M. Auel v roce 1980!(24.12.2017)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenného bestselleru Jeana M. Auela z roku 1984. (Hans.)