Rozkvět Misty Beethoven

(festivalový název)
  • Česko Představení Misty Beethoven (neoficiální název) (více)

Vytrvalost přináší růže, takže po letech snažení konečně můžeme nechat v plné kráse na velkém plátně vyniknout jednoznačně nejzásadnější dílo klasické éry filmové pornografie. Rozkvět Misty Beethoven někteří historici považují za milník i definiční titul porno chic a obecně platí za nejlepší celovečerní porno všech dob. Někteří si ve snaze zdůraznit jeho význam pro celou branži dokonce vypomáhají příměry jako Občan Kane či 2001: Vesmírná odysea porna. Produkčně ambiciózní projekt současně představuje vrchol v celkově velkolepé filmografii bravurního režiséra Radleyho Metzgera, který začínal jako střihač trailerů a distributor erotických filmů z Evropy. Právě v jejich vkusné smyslnosti, výrazné psychologii postav i působivých kamerových kompozicích se inspiroval pro svou vlastní tvorbu. Přičemž z těchto atributů neslevil ani, když se v návaznosti na proměny trhu přesunul od cudné erotiky k hard core projektům. Zatímco jeho pornografičtí souputníci usilovali o to, aby se přiblížili dobovému hollywoodskému mainstreamu, Metzgerova díla svou rozmáchlostí a zasazením do vyšší společnosti upomínala na vrcholná díla Federica Felliniho a svou nadsázkou i velkoměstskou atmosférou dokonce předjímala klasiky Woodyho Allena. Metzger vycházel z literárních či dramatických klasik i aktuálních bestsellerů, ale oproti dobovým sexuálně explicitním parafrázím hitů se nespokojil pouze s nejapným porno převyprávěním. Spřádal důmyslně rozvedené adaptace, které navíc s nadhledem zesměšňují i samotný diktát sexu coby alfy a omegy porna. V Rozkvět Misty Beethoven tak dovádí foneticko-lingvistickou linii Pygmalionu George Bernarda Shawa do nejen orálně fixované podoby. Sexuolog Seymour Love se vsadí, že z třetiřadé prostitutky Misty Beethowen dokáže udělat mistryni rozkoše, která bude prostopášnou smetánkou vyhlášena za sexuální hvězdu. Důsledný trénink, připomínající sportovní filmy typu Rocky, vlastně představuje jen rozvedení zdejšího světa definovaného tělesnosti, kde vycházejí sexuální bulvární noviny a létají sexuální aerolinky. (Festival otrlého diváka)

Karlos80

Jeden z nejoblíbenějších a nejproslulejších "hard-core" filmů ze sedmdesátých let, prostě klasa, příběh postavený na známé hře "Pygmalion" od George Bernarda Shawa, zcela jistě nezvyklé jsou i lokality kde se všude točilo např. New York, Roma nebo Paris. Nicméně mě tento víceméně umělecký snímek moc nezaujal, nebylo to ani poměrně zajímavým příběhem, jako spíš celkovou zmatečností, roztěkanou kamerou, scény byly naopak místy i vtipné a opět zde zazněla výborná progresivní hudba. Film obsahuje i proslulou scénu, tzv. "pegging" (jednoduše připínací dildo), kdy žena provádí s nasazeným vibrátorem anální sex na muži do té doby něco nepředstavitelného, dneska zas už nic nového:-) Misty Beethoven byla skvělá, zvláště na samém konci (kdy zúročila všechny nové zkušenosti). ()

Vančura

Pokud by to skutečně bylo nejlepší celovečerní porno "všech dob" (v duchu hesla mezi slepými jednooký králem), tak by to byla hodně smutná vizitka pro ten zbytek, protože by ta laťka byla fakt hodně nízko. Osobně jsem se u toho strašně nudil a mj. kvůli všem těm bobrům mi to přišlo jako sedmdesátkový bizar, u něhož jsem přemýšlel, jak asi musely všechny ty detailní záběry na genitálie vypadat na velkém plátně v kině a jak na to reagovali tehdejší diváci. Na Constance Money v titulní roli se ovšem kouká celkem dobře a párkrát jsem tam zasmál, takže za vyloženou ztrátu času to nepovažuji, ale osobně prostě pro tenhle typ filmů à la Deep Throat mám asi fakt jen pohrdání. ()

JFL

Nejproslulejší snímek Radleyho Metzgera, předního autorského režiséra amerického porna, představuje humorný pornografický "Pygmalion", který diváky přenáší do světa zcela zasvěceného sexu. Sexuolog Seymour Love se vsadí, že z třetiřadé prostitutky Misty Beethowen dokáže udělat mistryni rozkoše, která navíc bude vyhlášena sexuální hvězdou mezi prostopášnou smetánkou. Důsledný trénink Misty, který je pojatý v duchu sportovních filmů ala "Rocky" s jasně danými metami a jejich postupným dosahováním, dostává odpovídající kontext v celkovém světě, kde vycházejí sexuální bulvární noviny a létají sexuální aerolinky. Paradoxně ale zdejší přemíra sexu, pojatého jako ryze každodenní, výkonnostní a kvantifikovatelná aktivita, vede k tomu, že ačkoli neuplyne minuta bez nějaké penetrace či stimulace pohlavních orgánů, vše vyznívá vlastně naprosto nevzrušivě. Na druhou stranu se můžeme domnívat, že to bylo autorským záměrem. Jednak tomu nasvědčuje volba formálního zpracování, kdy je sex často zobrazen až v anti-erotických klinických makrodetailech. Hlavně pro to ale najdeme oporu ve zdejším vyprávění, které postupně dospěje k závěru, že usilování o absolutní dokonalost v sexu vede k jeho oproštění od slasti a citů. Misty se pod vedením dr. Lovea mění v absolutní objekt vyladěný k podávání nejlepšího výkonu. Tomu se ale naštěstí hrdinka ve finále vzepře, převezme iniciativu a nakonec i navrátí potěšení svému učiteli. Stejně jako "Pygmalion" ve svém základu zesměšňoval britský třídní systém a humornou premisu převracel do pojednání o nezávislosti ženy, také Metzgerův snímek vlastně podvrací samotný svůj koncept výpravného porna a představuje jízlivý komentář k době sexuální nevázanosti a boomu porna coby společenského fenoménu, kde se jednotlivé filmy všemožně předháněly o pozornost publika. Zatímco "The Opening of Misty Beethowen" diváky provádí řadou světových velkoměst a opulentními exteriérovými i studiovými lokacemi, ukazuje, že povrchní pozlátko a technické parametry jsou sice hezká věc, ale nejzásadnější ingrediencí sexu budou vždy city. ()

Othello

Jean-Pierre Jenuet nás v Amélii z Montmarteru zahlcuje nekonečnou škálou formálních postupů, nápadů, citací i způsobů vyprávění, aby na konci, když se do sebe zamilovaná dvojice konečně setkala, všechno vypnul a nechal nás staticky a v tichosti vnímat ten moment jejich blízkosti. V Misty Beethoven jsme permanentně zahlceni bezkontextuálním všudypřítomným sexem, aby na konci do něj osudová dvojice přidala tu jedinou ingredienci, která v něm doposud nebyla a vznikla tak jedna z nejromantičtějších a zároveň nejlepších pornografických scén. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis