Světlo ženy

• Itálie

Chiaro di donna

Womanlight

Francie / Itálie / Západní Německo, 1979, 105 min

Tenhle film mě nejdříve citově rozšlapal, ale bylo mu to málo, tak mě smotal do ruličky a tu ještě skopal se schodů. Až jsem vypadla na ulici a přejelo mě hodně aut, mezi nimi určitě i plno plně naložených kamionů. Když se vymačkává citrón, zbude v něm víc šťávy, než ve mě nyní. Krásný film o lidství, který už asi nikdy nikdo nenatočí.(6.10.2013)

Niektoré z psychosomatických teórií vychádzajú z priblíženia neznámych ľudí na základe ich vnútorného nastavenia. Z tohto pohľadu sa film mohol volať aj "Stretnutie zúfalcov". Prekonávajú utrpenie, stratu z odchodu blízkych, či blížiacu sa smrť. Muž, žena a v ich tieni neustále prítomný opilec a zvierací artista v jednej osobe. Každý z náhodne sa zrodiaceho páru sa snaží priblížiť k tomu druhému. Raz ako blízki priatelia za chvíľu zase ako milenci. Ich postoje sú dané nielen náhle vzplanúcou láskou, neistotou búrajúcou nastavené hranice dobrovoľne zvolenej samoty a do značnej miery aj potrebou poskytnúť milosrdenstvo trpiacemu. Žena v závere však správne podotýka niečo v tom zmysle, že rodiaci sa vzťah nevychádzal v tomto prípade ani tak zo znalosti pováh, ale len z povahy danej prežívanou bolesťou a utrpením a z poskytnutého súcitu. Tento film vo mne dozrieva. Najprv som ho posunul do trojhviezdičkovej úrovne, najmä z dôvodu takého ťažkého dumania plného ultravážnych tvárí a dialógov, avšak ako reflexiu rozpadnutých partnerstiev v neskoršom strednom veku/ po štyridsiatke a hľadajúcich si adekvátnu náhradu, ktorá už má tiež veľa za sebou je to celkom fajn. Pachuť trochu nasilu naimplantovanej ťažoby síce ostáva, ale pozrieť sa to oddá. Ba i opakovane.(11.6.2014)

Velmi dobrý film, který začíná hned v první minutě a ne čtvrt hodiny mišmašu než se dostaneme k věci. Tempo jako na maratonu, ale velmi podrobný scénář. A taky je to sice drama, ale není problém i se zasmát tady. Obsah bych opravil, není to totiž koncert dvou herců (Montanda a Schneidera), ale tří herců, Montanda-Schneidera a Valliho.. 4/5(9.7.2014)

Dva lidé, kterým se loď životů potopila a oni zůstali jako jediní přeživší trosečníci. Trosečníci, kteří se nemohou vzpamatovat z prožité hrůzy a v duchu vyčítají osudu, že je nesmetla stejná vlna jako jejich nejbližší, že jsou nevinní, a přesto odsouzeni k dalšímu životu. Komorní příběh, křehký jako sklo a krutý jako sám život o tom, že není nejtěžší být tím, kdo odchází, ale tím, kdo někoho ztrácí. Vedle excelentního dua Yves Montand-Romy Schneider se ve vedlejších rolích se objeví např. mladý Roberto Benigni nebo Catherine Allégret. „Loď se potopila, zachránil se ještě někdo?“ „Nevím o nikom.“(4.6.2012)

Dva lidé zlomení tragickými událostmi, plni bolesti, smutku, zoufalství a beznaděje, kteří se náhodně setkávají a přožívají spolu den a noc. Naleznou pochopení a snad i trochu útěchy a opory v bolesti toho druhého. A to něco malé v dálce, to je světlo naděje, že snad někdy je možné tento kus života překlenout a zkusit zase dál žít. Upřímě jsem byl místy dojat, snad proto, že jsem excelujícím Yvesu Montandovi a Romy Schneider věřil každé slovo a každý výraz a nic z toho nebylo prázdné ani falešně patetické.(15.8.2010)

• - Autor předlohy filmu Romain Gary se v sedmdesátých letech, když představoval své dílo tisku, vyjádřil slovy: "Je to právě padesát let, co se mluví o krizi hodnot. Přesto existuje stále jedna hodnota, skutečně živá, kterou žádný sarkasmus, intelektuální terorismus, žádná podvratná činnost nedokázaly poškodit: a sice manželství. Tady chápu muže, který žije se ženou, i ženu, která žije s mužem." (Rosalinda)

• - Rommy Schneider byla v roce 1979 za roli Lydie nominována na cenu César v kategorii nejlepší herečka. (Terva)

• - Pierre Gamet získal v roce 1979 cenu César za nejlepší zvuk. (Terva)