Světlo ženy

• italský

Chiaro di donna

Womanlight

Francie / Itálie / Západní Německo, 1979, 105 min

Velice vyspělé a poctivě propracované psychologické drama mezi Yvesem Montandem a Romy Schneider. Za prvé musím vyzdvihnout výborně napsaný scénář. Oba hlavní herci hrají úchvatně. V žádném okamžiku na jejich hraní není partná sebemenší známka jakéhokoliv patosu nebo afektovaného přehrávání. Ve svém životě jsem viděl mnoho psychologických dramat právě na podobné téma a žádné z nich nedosahuje kvalit tohoto filmu. Zdejší vykreslení a vůbec psychologizace postav je provedena s velkou precizností a samotné vypointování celého vztahu mezi hlavními protagonisty je mistrné. Následná věrohodnost, uvěřitelnost celého příběhu je přímo uhrančivá. Já si myslím, že z těchto starších klenotů evropské kinematografie je zkrátka cítit kopa talentu, který je bohužel dnes už nahrazován, řekl bych v uvozovkách umělými dochucovadly. Tedy závěrem podotýkám, že toto je přímo učebnicový příklad hlubokého dramatu.(20.11.2011)

Světlo ženy je přirozeně plynoucí film o životě dvou lidí, kteří se náhodně potkali v okamžiku, kdy ani jeden z nich není schopný nalézt cestu a sílu jít dál ... přestože oba jsou zlomení, jeden druhému se stane postupně oporou. Je zřejmé, že role Lydie Romy Schneider sedla a v Yves Montandovi našla plnohodnotný protějšek. Krásný film k zamyšlení... škoda, že se takových už točí málo...(5.2.2010)

Dva lidé zlomení tragickými událostmi, plni bolesti, smutku, zoufalství a beznaděje, kteří se náhodně setkávají a přožívají spolu den a noc. Naleznou pochopení a snad i trochu útěchy a opory v bolesti toho druhého. A to něco malé v dálce, to je světlo naděje, že snad někdy je možné tento kus života překlenout a zkusit zase dál žít. Upřímě jsem byl místy dojat, snad proto, že jsem excelujícím Yvesu Montandovi a Romy Schneider věřil každé slovo a každý výraz a nic z toho nebylo prázdné ani falešně patetické.(15.8.2010)

Velmi dobrý film, který začíná hned v první minutě a ne čtvrt hodiny mišmašu než se dostaneme k věci. Tempo jako na maratonu, ale velmi podrobný scénář. A taky je to sice drama, ale není problém i se zasmát tady. Obsah bych opravil, není to totiž koncert dvou herců (Montanda a Schneidera), ale tří herců, Montanda-Schneidera a Valliho.. 4/5(9.7.2014)

Dva lidé, kterým se loď životů potopila a oni zůstali jako jediní přeživší trosečníci. Trosečníci, kteří se nemohou vzpamatovat z prožité hrůzy a v duchu vyčítají osudu, že je nesmetla stejná vlna jako jejich nejbližší, že jsou nevinní, a přesto odsouzeni k dalšímu životu. Komorní příběh, křehký jako sklo a krutý jako sám život o tom, že není nejtěžší být tím, kdo odchází, ale tím, kdo někoho ztrácí. Vedle excelentního dua Yves Montand-Romy Schneider se ve vedlejších rolích se objeví např. mladý Roberto Benigni nebo Catherine Allégret. „Loď se potopila, zachránil se ještě někdo?“ „Nevím o nikom.“(4.6.2012)

• - Autor předlohy filmu Romain Gary se v sedmdesátých letech, když představoval své dílo tisku, vyjádřil slovy: "Je to právě padesát let, co se mluví o krizi hodnot. Přesto existuje stále jedna hodnota, skutečně živá, kterou žádný sarkasmus, intelektuální terorismus, žádná podvratná činnost nedokázaly poškodit: a sice manželství. Tady chápu muže, který žije se ženou, i ženu, která žije s mužem." (Rosalinda)

• - Rommy Schneider byla v roce 1979 za roli Lydie nominována na cenu César v kategorii nejlepší herečka. (Terva)

• - Pierre Gamet získal v roce 1979 cenu César za nejlepší zvuk. (Terva)