Psychologické drama Město šílenců (1997) rozvíjí vděčné téma hollywoodských filmařů, a sice manipulaci veřejného mínění prostřednictvím sdělovacích prostředků. Propuštěný hlídač v muzeu malého kalifornského města Sam Baily (John Travolta) se zoufale snaží dostat zpět svou práci a když nepochodí u ředitelky, stane se řízením různých shod okolností zločincem se skupinou dětských rukojmí. Protřelý reportér, pracující pro místní televizní kanál, Max Brackett (Dustin Hoffman), který je náhodou na místě činu, neváhá a celou situaci začne živě pouštět do éteru. Senzace, jejíž průběh může sám ovlivňovat, a která mu jistě pomůže oživit poněkud skomírající kariéru, je na světě. Prostoduchý hlídač si totiž vůbec neuvědomuje dosah svého počínání a navíc ani neví, jak se má v podobné situaci vlastně chovat... Snímek, jehož děj nápadně připomíná cynickou komedii Billyho Wildera Ace in the Hole (1951, Eso v rukávu), těží ze souhry hereckých hvězd Dustina Hoffmana a Johna Travolty, kteří se spolu v jednom filmu objevují poprvé. V dalších rolích zaujmou Alan Alda (prominentní reportér velké televizní společnosti, který nelibě sleduje sólokapra bývalého kolegy, jehož se zbavil) a Blythe Dannerová (ředitelka muzea), která dnes už většinou stojí ve stínu své známější dcery Gwyneth Paltrowové. Jako režisér je pod snímkem podepsán režisér řeckého původu Costa-Gavras. (Česká televize)

jasse

Tento film jsem viděla už před lety a teď jsem se na něj ráda podívala znova. A docela se divím tomu nízkému hodnocení...Média opravdu hrozně ovlivńují veřejné mínění, dokážou zmanipulovat skutečnost, jsou kolikrát těmi pravými viníky lidských katastrof...tenhle film byl velmi zajímavý, a vůbec ne nudný, navíc s plejádou dobrých herců - Dustin Hofmann, John Travolta, Alan Alda..Film tohohle typu, kde se sleduje několikahodinové vyjednávání, asi těžko může být nějak moc akční a mít spád...Tam je spíš ta psychologická síla. Prostě příběh dalšího zoufalce, který se docela náhodou stane únoscem dětí v muzeu, kde pracoval jako ostraha. Takový mírně slabomyslný chlap, ale má rodinu a děti a je hodný...Travolta ho hrál naprosto perfektně. Dustin Hofmann se taky jen tak náhodou stal vyjednavačem, a zároveň hvězdou večera. Než přišla na scénu větší hvězda - Alan Alda, takový..já nevím, ke komu bych ho přirovnala z těch amerických reportérských rafanů. A protože to sledovala celá země, tak se do toho vložil i Larry King, vynutil si rozhovor v přímém přenosu....a celé to řídili ti největší pohlaváři v médiích. Chvíli byly sympatie na straně Travolty, chvíli ne...a tak podle toho upravovali zpravodajství, rozhovory...jednou byl únosce milující otec, podruhé byl nebezpečný blázen...a všude hordy reportérů, kteří to vše jen zhoršovali. Nakonec to skončilo špatně, ono to tak většinou končí, ale kdyby u toho nebyla vždycky média, policie by měla klid a prostor a vše by skončilo v klidu..ne. To prostě vždy musí být drama na všech kanálech. A nikdo s tím nic nedokáže udělat, nikdo to nedokáže usměrnit...To vše v tom filmu bylo a dokonce s mírnou nadsázkou, a kdo to tam nepostřehl, tak ho ten film pak nemohl bavit. ()

igi B.

Travolta v téhle falešné story hraje, až se z něho práší, ale spíš ke škodě věci, být na jeho místě někdo jiný, možná by to bylo i za čtyři... Ach jo, ta nezměrná touha po komerčním úspěchu... Celé je to hollywoodsky ukoptěné a vpodstatě zpackané. Zajímavý námět, zoufale průměrný film. Skoro dobrý. Za tři. ()

Enšpígl

Costa-Gavras určitě netušil jak jeho film bude o 20 let později ještě údernější než tenkrát, protože v současný době je lepší sledovat fakt už jen buď filmy a nebo listy na stromech, zbytek je hon za sledovaností, ohýbaní skutečnosti nebo těžká manipulace s lidmi. Nikdy bych neřekl, že Dustin s Johnem vytvoří tandem postav, kterým to spolu hraje jedna báseň. Film do sebe krásně zašroubal sociální téma jedince, který se ocitl v zoufalé situaci a morálních nebo spíše amorálních hodnot novinářů. Jedna scéna, kdy Dustin seřve svou kolegyni, že pomáhala zraněnému místo toho aby ho natáčela (mimochodem tahle scéna je skvěle vypointovaná v závěru "nestírej si tu krev") mě připoměla, když jsem se ptal jednoho novináře/fotografa jestli by pomohl zraněnému když by se dostal do situace třeba někde v cizině nebo i tady. Odpověď "ne, musím dělat svou práci" a na mou otázku, co by dělal, kdyby byl někde při té práci byl zraněn , odpověděl "samozřejmě bych sháněl pomoc". To jen pro dokreslení k tomu jak uvažují novináři/reportéři a zdaleka ne bulvární. ()

tomtomtoma

Město šílenců je partyzánskou dychtivostí, zkrocenou hollywoodskými pravidly hry. Řecký partyzán Costa-Gavras v dalším svém spravedlivém rozohnění vzal útokem hyenismus televizního zpravodajství, prodírá se trnitou houštinou z motivací a nastavených podmínek fungování celého systému. Úspěch je přeci vždy veleben až na prvním místě, zákony trhu si žádají představení života a dramatizace zpráv je spolehlivou zárukou dokonané podbízivosti. Reality show je masovou zábavou spotřební doby, účast je povinná a neuznává odmítnutí. Scénář Toma Matthewse volně vychází z inspirace rokem 1993 a hysterického mediálního obléhání zabarikádované centrály fanatické náboženské sekty Davidiánů v texaském městě Elk, kde nakonec při policejním zásahu zemřelo 82 lidí. Costa-Gavras zůstal partyzánem pouze svým instinktem, forma je již ochočena hollywoodskou sterilizační známkou patetického hrdinství a úctyhodného společenského uvědomění, byť má své sklony ke zlehčování a jízlivosti. Hrdinou sterilní partyzánštiny je zde Max Brackett (sympatický Dustin Hoffman), televizní novinář nezajímavého wisconsinského hlavního města Madison. Cílem je výrazné zviditelnění vlastní osobnosti a návrat k vrcholné hře televizního zpravodajství, ale americký hrdina musí být jednoznačně nadán i pro lidumilství a pro napravování chyb systému. Smutným hrdinou je Sam Baily (zajímavý John Travolta), propuštěný hlídač skromného muzea dinosaurů. Slabomyslná povaha prostoduchého muže je vyvedena z běžné míry zjevnou nespravedlností, jen se jeho zoufalý pokus o získání pozornosti vymkne naprosto z jakékoli kontroly. Důležitou postavou je Kevin Hollander (velmi zajímavý Alan Alda), hvězdný moderátor celostátního televizního zpravodajství. A slavná chvilka spřízněné regionální televize se musí využít ve vlastní triumf za každou zaplacenou cenu. K výraznějším postavám zde patří také Laurie Callahan (příjemná Mia Kirshner), nová a mladá Maxova asistentka. Vývoj událostí slibuje zajímavější možnosti a osobnímu úspěchu se nelze postavit ani při morálním pohoršení. Z dalších rolí: smířlivě opatrný vedoucí místního televizního zpravodajství Lou Potts (Robert Prosky), stroze odměřená kurátorka muzea Banks (Blythe Danner), hlavní náčelník policejního obléhání Alvin Lemke (Ted Levine), místní televizní moderátor zpráv Malt Dohlen (William Atherton), klid zachovávající učitelka školního výletu Rose (Tammy Lauren), událostí zaskočená Samova manželka Jenny Baily (Lucinda Jenney), Samův postřelený kolega z ostrahy muzea Cliff Williams (Bill Nunn), jeho médii stíhaná a pohlcená žena Diane Williams (Akosua Busia), akci velící agent FBI Dobbins (Raymond J. Barry), nešťastná Samova stará maminka (Sylvia Short), z nespolupráce dvou moderátorů rozmrzelý televizní ředitel (Kevin Cooney), či hlavní celebrity amerických publicistických pořadů Jay Leno a Larry King. Film Město šílenců je dynamickým thrillerem se vzorným příkladem amerického hrdiny, až mě zaráží tak nízké hodnocení. Na můj vkus se řecký partyzán příliš sklonil před filmovými pravidly hollywoodské výroby. Svižné, odlehčené, patetické a unifikovaně uniformní, inu Amerika je Amerika. () (méně) (více)

kobejn

Koukám, že zas tady dost lidí píše, jaká je to příšerná nuda...nezajímavý děj...stěží za dva...podprůměrný až špatný...nudný a slabý...ap. ap....no tak to ani náhodou, je to přesně naopak, - děj je více než zajímavý, naopak velmi závažný a aktuální...a všechny ostatní výtky na adresu tohoto díla ihned padají pod stůl, jako že je to nudný...todle neměl být film pro pobavení, ale měl ukázat na jednom konkrétním případu vcelku závažné problémy...o tom, jak se to povedlo, si rozhodne každý po svém, a jak vidět, většinou to nikoho nezaujalo...ale to je vcelku nepodstatné, protože tento film svůj význam a cenu má...není to zkrátka film pro někoho, kdo se chce bavit něčim nenáročnym...pro mě osobně velmi závažný a i zdařilý film...ale jak je film jen o něčem trochu závažnějším, všichni se cíti skoro osobně dotčeni a uraženi, že se film snaží dělat něco víc než jen bavit...to vypovídá hodně o povrchnosti a klapkách na mozku mnoha diváků a společnosti obecně, která se prostě nechce znepokojovat a chce se hlavně jen bavit něčím nezávadným a neutrálním... ()

• Tržby v USA za první víkend: 4 649 742 dolarů (2194 kin). Náklady na výrobu: 50 milionů dolarů. (CrypzzXD)