Ledoví piráti

The Ice Pirates

• slovenský

Ľadoví piráti

Komedie / Sci-Fi

USA, 1984, 91 min (Alternativní: 94 min)

Hodne stary film s velmi strasnymi triky. Ale musim priznat ze kdyz jsem ho v puberte videl tak se mi libil. Nedavno jsem jej videl znova, film ma klasicky scenar a kdyby tam byly lepsi triky urcite by mel vic pozornosti. Pokud vam tedy nevadi plastikove pistolky z puvodniho startreku klidne se na film podivejte a urcite se pobavite.(28.1.2009)

Sucharům vstup zakázán. Nedivím se vysokému hodnocení na www.badmovies.org. Tohle je lacinější verze Star Wars, či Star Treku, ze kterých si film utahuje a především si dělá legraci ze sebe samého. Prošpikován nadhledem a sebeshazovačným humorem se v konečném hodnocení po většinu stopáže drží v lehkém nadprůměru, coby příjemná zábava, o čtvrté hvězdě definitivně rozhodla poslední čtvrthodina, kdy se tvůrci utrhnou za řetězu a fenomén časoprostorového paradoxu, s oblibou několikrát použitý třeba v sérii Star Treku, je zde tak doveden ad absurdum, že jsem si s nevěřícím pohledem a pobaveným úsměvem v duchu řekl „Takový úlet se jen tak nevidí.“ A to se cení :o)(7.11.2013)

Půvabně papundeklově trashová vesmírná Princezna nevěsta se značně svébytným mixem dekadentně dětinského humoru. V mnohém jde o předchůdce Strážců galaxie i Válek hvězd naruby, stejně jako o následovníka Flashe "a-há" Gordona. Prostě od všeho něco, protože co deset minut filmu, to úplně jiný pes i jiná ves; chvíli je to pohádka, chvíli se nahání vesmírný herpes, chvíli se tam promenáduje Mrazík, chvíli je to druhý Mad Max, jindy Star Trek a pak zase Star Wars se vším všudy... Každopádně tedy film, ve kterém je vše. Nelze se divit, že je to v zámoří pro (ne)jednu generaci takový kult a vidět to v raných nácti, tak jsem v sedmém nebi. Takto jsem se alespoň nostalgicky zasnil, jaké by to bývalo bylo vidět v oněch raných nácti. Každopádně dostatečně ze řetězu utržená ptákovina (ostatně pusťte si zdejší trailer, který to představuje velmi trefně), aby byla v té správné náladě zábavná i dnes.(5.1.2016)

Toto jsou poctivé čtyři hvězdy a dal bych i pět, ale existují i lepší filmy ;-) Pro mě má tento film zvláštní nádech, poprvé jsem ho viděl ze stokrát zkopírované a přehráté VHS, když mi bylo tak devět a jediné co jsem si zapamatoval byli roboti. Naštěstí Google je mocný čaroděj a tak se mi podařilo jej i na základě takového střípku paměti dohledat, sosnout, fixnout mizerné titulky, shlédnout a náramně se pobavit. Toto Béčko, nebo spíš Céčko je prostě snůškou bizarností a úchyláren všeho druhu - je tam úplně všechno na co si vzpomenete, vesmírné lodě, roboti, piráti, drsné princezny, templáři, amazonky, eunuši, virtuální realita, jednorožci atd. atd., prostě všechno. No co budu zbytečně plácat játru, prostě to musíte vidět.(23.2.2017)

A společně si teď předvedeme, jak ukuchtit správný SF komediální film. Základ použijeme z Hvězdných válek (pirát, princezna, jejich vztah, vzhled techniky, týpci v baru a hudba, pouštní planeta, roboti, hloupí a ustrašení roboti, dětinští roboti, spousta dalších věcí), šmrncneme Šíleným Maxem (honička na pouštní planetě), ochutíme Vetřelcem (vesmírný červ), jemně nastrouháme trošku Marry Poppins (chůva), řízneme Sněhurkou (spící princezna), dodáme špetku Loganova útěku (všechny exteriéry a interiéry na planetě jsou původně nepoužité z LÚ), ovoníme Šógunem (vězení), pokapeme Kapitánem Bloodem (piráti, souboje, honičky, ženy) s velkou dávkou nadsázky a parodie (dostalo mě, když při cestě v podprostoru hlavní hrdinka porodila pár hodin po vášnivé noci dítě a do odpoledne z nemluvněte vyrostl statný třicátník, všichni ostatní postupně umírali při souboji na infarkt a stářím začínali senilnět). Nakonec přidáme kýčovitost a barevnost z Flashe Gordona a pohádkovost z Nekonečnýho příběhu. A vzniknou Ledoví Piráti, celkem zábavná parodie s několika obzvlášť dobrými hlody ( - Proč jsi toho robota udělal černýho? - Chtěl jsem, aby byl dokonalej.) Nebýt občas trošku nudnějšího děje a zezačátku příliš bouřlivé hudby, dal bych možná i čtyři. A kdyby Total Recall nenatočili až v roce 1990, řekl bych, že ten bar (vzhled a barmanka) okopírovali z něj.(26.5.2006)