Ledoví piráti

Vesmírní piráti

The Ice Pirates

Ľadoví piráti

Komedie / Sci-Fi

USA, 1984, 91 min (Alternativní: 94 min)

SCI-FI, EKO, B-MOVIE. Mal som takú neodbytnú myšlienku, na pirátov čo kradnú vodu, ktorá ma dlhé roky nútila hľadať tento film. A nie, a nie prísť na to čo to bol za film. Ako sa ale hovorí, že na internete všetko je (aspoň takéto veci) tak sa to nakoniec podarilo. Nejedná sa o nič svetoborné a ani herecké ako filmárske výkony, nie sú na bohvieakej úrovni. Napriek sa jedná o sympatickú oddychovku, po ktorej neostáva zlá chuť v ústach. Perlmana som skoro nezpoznal a Anjelica jak by smäd.(29.3.2014)

Půvabně papundeklově trashová vesmírná Princezna nevěsta se značně svébytným mixem dekadentně dětinského humoru. V mnohém jde o předchůdce Strážců galaxie i Válek hvězd naruby, stejně jako o následovníka Flashe "a-há" Gordona. Prostě od všeho něco, protože co deset minut filmu, to úplně jiný pes i jiná ves; chvíli je to pohádka, chvíli se nahání vesmírný herpes, chvíli se tam promenáduje Mrazík, chvíli je to druhý Mad Max, jindy Star Trek a pak zase Star Wars se vším všudy... Každopádně tedy film, ve kterém je vše. Nelze se divit, že je to v zámoří pro (ne)jednu generaci takový kult a vidět to v raných nácti, tak jsem v sedmém nebi. Takto jsem se alespoň nostalgicky zasnil, jaké by to bývalo bylo vidět v oněch raných nácti. Každopádně dostatečně ze řetězu utržená ptákovina (ostatně pusťte si zdejší trailer, který to představuje velmi trefně), aby byla v té správné náladě zábavná i dnes.(5.1.2016)

A společně si teď předvedeme, jak ukuchtit správný SF komediální film. Základ použijeme z Hvězdných válek (pirát, princezna, jejich vztah, vzhled techniky, týpci v baru a hudba, pouštní planeta, roboti, hloupí a ustrašení roboti, dětinští roboti, spousta dalších věcí), šmrncneme Šíleným Maxem (honička na pouštní planetě), ochutíme Vetřelcem (vesmírný červ), jemně nastrouháme trošku Marry Poppins (chůva), řízneme Sněhurkou (spící princezna), dodáme špetku Loganova útěku (všechny exteriéry a interiéry na planetě jsou původně nepoužité z LÚ), ovoníme Šógunem (vězení), pokapeme Kapitánem Bloodem (piráti, souboje, honičky, ženy) s velkou dávkou nadsázky a parodie (dostalo mě, když při cestě v podprostoru hlavní hrdinka porodila pár hodin po vášnivé noci dítě a do odpoledne z nemluvněte vyrostl statný třicátník, všichni ostatní postupně umírali při souboji na infarkt a stářím začínali senilnět). Nakonec přidáme kýčovitost a barevnost z Flashe Gordona a pohádkovost z Nekonečnýho příběhu. A vzniknou Ledoví Piráti, celkem zábavná parodie s několika obzvlášť dobrými hlody ( - Proč jsi toho robota udělal černýho? - Chtěl jsem, aby byl dokonalej.) Nebýt občas trošku nudnějšího děje a zezačátku příliš bouřlivé hudby, dal bych možná i čtyři. A kdyby Total Recall nenatočili až v roce 1990, řekl bych, že ten bar (vzhled a barmanka) okopírovali z něj.(26.5.2006)

• SeBig

Tak Ice Pirates, mě teda vůbec nebavily. Z prva nechápu jakej kok dělal kostýmy, budoucnost a vesmír a týpci si to tam štrádujou v hadrech a rytiřským brněním z roku raz dva. Masky ušli, Perlmanovi sluší jenom pleška nebo rohy a rudej xicht, hrdinové mě nebavily, "záporáci" ? jak by smet.. jestli to teda vubec byli záporáci. Chvílema jsem to moc nepobíral. Před koncem ten zrychlenej čas jak všichni bojovali a stárli to se mi libilo, ale jinak tenhle film je jenom béčkovej výkřik do tmy.(13.9.2016)

Béčkový mix všetkého možného, na čo si len spomeniete. Chvíľami béčkové Hviezdne vojny alebo Star Trek, o minútku na to ešte béčkovejší Mad Max, nedotiahnutá paródia na Votrelca a tak ďalej, a tak podobne. Výhoda je v tom, že to správne béčkovo funguje, neberie sa to vôbec vážne a rozuzlenie je na žáner výnimočne vtipné. Keď už stále padá písmeno Bé, tak by som tento film aj v rámci obľúbeného amerického písmenkového hodnotenia aj Béé ohodnotil. Len škoda, že pri tých somároch tu neboli aj kravy. No dobre, tak Béé mínus.(5.9.2018)