Popelka (TV film)

Pohádka / Muzikál

Československo, 1969, 97 min

• fricek12

Statická divadelní fraška, kde se barbie panenka z chatky na kraji vesnice uchází o ruku neschopného puberťáckého ucha na zámku - mezi námi, ten princ toho rozumu opravdu moc nepobral. Do toho všeho si pak místy stříhá Jan Tříska jakési hudební one man show, ve kterém se silou mocí snaží dokázat, že umí hrát na loutnu. Never more.(27.12.2019)

Krásná klasická pohádka s pěknou hudbou. Škoda jen, že kvalita obrazu je opravdu mizerná. Loutnista Jan Tříska a jeho píseň má nezapomenutelnou melodii. Jen by mě zajímalo, proč na konci pohádky není svatba, jak se zlo samo vytrestá (protože obdržení šatů mi jako trest nepřijde) a proč je princ nesympatický. Naopak děkuji paní režisérce, že nás vzala i do půvabných exteriérů a nezůstala jen ve studiu.(24.12.2014)

Klasický a osvědčený pohádkový námět s nesrovnatelně skromějším rozpočtem a hereckým obsazením, než populární verze s Libuší Šafránkovou v hlavní roli. Popelka Vlasty Janečkové je nenápadná studiovka, kterou ale z průměru a šedi zapomnění vyzdvihují pěkné písničky, jde vlastně o pohádkový muzikál. Celkový dojem: 60 %. Černobílý snímek s poetickou atmosférou.(5.10.2009)

Moje sentimentální záležitost, kterou jsem jako dítě milovala a kouknu se na ni kdykoliv znovu. Třískovo "jen kolovrátku zpívej" se mi v hlavě rozezní vždycky, když někdo něco opakuje pořád dokola ve snaze mě přesvědčit o té své jediné pravdě pravdoucí. Štědroň byl krásný princ a Popelka byla prostě tak maličká, že její střevíček nikdo jiný nemohl obout ani omylem. Paní Medřická a pan Pešek byli ve svých rolích báječní. Nic proti Třem oříškům, ale tahle Popelka je můj šálek ranního čaje a vždycky už ji uvidím svýma dětskýma očima.(22.3.2012)

Milá pohádka, která působí stejně skromným dojmem jako její titulní postava. Příjemná na pohled a to i přes unylého prince Štědroně, který věčně hledí jako by mu ulítly včely, Popelku Hruškovou, která na tom není o moc lépe a navrch pěvce Třísku, který je nucen do dlouhých not natahovat krátká slova což působí poněkud komicky disharmonicky. Naštěstí to všechno zachraňuje pár kouzelných melodií, skvělá macecha Dany Medřické a Ladislav Pešek jako král se svým dotčeným "Co na mě křičíš!?"(26.12.2011)

• - V závěru pohádky lze vidět nenápadnou záměnu střevíčku. Sestry Popelky (Eva Hrušková) si zkouší střevíček se světlou podrážkou a malým podpatkem, kdežto když si bere ke zkoušení střevíček Popelka, má vysoký podpatek a černou podrážku. V celém filmu se však objevují tři odlišné střevíčky vydávané za jeden a ten samý. Když princ Mojmír (Jiří Štědroň) odlepuje střevíček ze schodu, zvedá střevíček s brokátovou (třpytivou) podrážkou. (Cucina_Rc)

• - Hlas holoubka, který ve objevuje v pohádce, patří Antonínu Navrátilovi. (epicride)

• - Autorem textů písní je Ivo Fischer. Zajímavostí je, že ve zpěvnících, případně na stránkách věnovaných hudbě, můžete nalézt více slok, než zazní ve filmu. Na dotaz v archivu ČT, jak k tomu mohlo dojít, sdělili: "Lze předpokládat, že také v případě písně "Popelka" došlo k jevu, se kterým se můžete setkat u mnoha dalších českých děl - filmová skladba se stane oblíbenou a vlivem lidové tvořivosti se k ní přidá ještě několik dalších veršů nebo slov, které se pak šíří dál." (sator)