Popelka (TV film)

Pohádka / Muzikál

Československo, 1969, 100 min

Krásná stará česká pohádka., stejně jako Tři oříšky pro Popelku. tato se víc přibližuje k námětu pohádky Boženy Němcové Z těch modernějších se mi líbí jen málokterá. Někdy mi připadá, jako kdyby starší režiséři byli lepší, než většina současných. Z těch současných pohádek se mi líbí pohádky režírované převážně panem Zdeňkem Troškou, snad kromě Z Pekla štěstí, které opravdu vidět už víckrát nemusím.(1.7.2012)

Jsem milovník pohádek, ale kupodivu tento počin mě nechává naprosto chladným, dokonce bych i řekla, že mě mírně otravuje. Absolutně nesnesitelnou je pro mě postava prince v podání J. Štědroně - , nemastný, neslaný, moula bez schopnosti udělat jakékoli rozhodnutí. Nevím jestli to bylo špatně zahráno, nebo ta postava už prostě tak protivná byla, ale kdyby režisér do role prince obsadil Jana Třísku a jeho roli vypravěče dostal J. Štědroň, možná by to vypadalo snesitelněji. Nejvíc se mi líbila Dana Medřická- macecha jak má být. Dost mi vadí i záběry na ty holuby, kteří místo přebírání se zrním doslova cpou. Písničky jsou pěkné, chytlavé, ty po shlédnutí pohádky z hlavy hned tak nevymizí.(22.7.2011)

Moje sentimentální záležitost, kterou jsem jako dítě milovala a kouknu se na ni kdykoliv znovu. Třískovo "jen kolovrátku zpívej" se mi v hlavě rozezní vždycky, když někdo něco opakuje pořád dokola ve snaze mě přesvědčit o té své jediné pravdě pravdoucí. Štědroň byl krásný princ a Popelka byla prostě tak maličká, že její střevíček nikdo jiný nemohl obout ani omylem. Paní Medřická a pan Pešek byli ve svých rolích báječní. Nic proti Třem oříškům, ale tahle Popelka je můj šálek ranního čaje a vždycky už ji uvidím svýma dětskýma očima.(22.3.2012)

Autorem textů písní je Ivo Fischer. Zajímavostí je, že ve zpěvnících případně na stránkách věnovaných hudbě můžete nalézt více slok než zazní ve filmu. Na dotaz v archivu ČT jak k tomu mohlo dojít mi sdělili: Lze předpokládat, že také v případě písně "Popelka" došlo k jevu, se kterým se můžete setkat u mnoha dalších českých děl - filmová skladba se stane oblíbenou a vlivem lidové tvořivosti se k ní přidá ještě několik dalších veršů nebo slov, které se pak šíří dál.(18.3.2012)

Pohádka jako taková by byla pěkná, ale kazí to pár neduhů, jako je amatérský dabing holoubka (rve to uši), Popelka není žádná uhrančivá krasavice, princ jakbysmet a Popelka ještě k tomu nemá pěvecký talent a taktéž to bije do uší. Novější a nejslavnější verze této pohádky "Tři oříšky pro Popelku" s Trávníčkem a Šafránkovou, to je jiný kafe.(17.12.2016)

• - V závěru pohádky lze vidět nenápadnou záměnu střevíčku. Sestry Popelky (Eva Hrušková) si zkouší střevíček se světlou podrážkou a malým podpatkem, kdežto když si bere ke zkoušení střevíček Popelka, má vysoký podpatek a černou podrážku. V celém filmu se však objevují tři odlišné střevíčky vydávané za jeden a ten samý. Když princ Mojmír (Jiří Štědroň) odlepuje střevíček ze schodu, zvedá střevíček s brokátovou (třpytivou) podrážkou. (Cucina_Rc)

• - Herečka Dana Hlaváčová, která ztvárňuje Dorotu, hraje Doru i ve filmu Tři oříšky pro Popelku (1973). (acruj)

• - Natáčelo se na zámku v Průhonicích, v místním zámeckém parku a přilehlém okolí, konkrétně například na mostě přes Botič pod Průhonickým parkem. (Cucina_Rc)