Perly a růže (TV film)

Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1985, 29 min

Naprosto jednoduchá a klasická krátká televizní kulisová pohádka o princezně, která ronila perly a uměla vyčarovat růže. To se jí také stalo osudným, když si ji vybral za svou nevěstu princ. Ale samozřejmě dobro zvítězí nad zlem, takže žádného překvapení se zde divák nedočká. Televizní průměr, dnes spíše zastaralý.(30.9.2013)

Nechápu, proč tu pohádku natlačili na necelou půlhodinu, trochu rozvinout postavy a motivy by neškodilo, zvláště zlé duo by zasloužilo trochu více propracovat, takhle se i dítě může leda divit, proč král nechává hned od počátku macechu a nevlastní dceru tak zacházet s jeho vlastní. Jinak celkem příjemné.(28.7.2015)

• Bozvav

To, že tato studiová televizní pohádka vyniká především plochostí postav, plytkým scénářem a nevelkou výpravou, by mi ani tak nevadilo. Ale proč probůh tak hezký námět narvali do 29ti minut? Pohádka díky tomu vůbec nedostala šanci se rozvinout, natož se někam ubírat. Tím, že to vzali doslova hopem, dle mého zcela zabili možnost, aby se stihla vůbec zalíbit. Přitom herecké obsazení je natolik výborné, že přímo volalo po delší stopáži, kde by postavy mohly uplatnit svůj talent. Takto vznikla koukatelná jednohubka, kterou netřeba vidět znovu. Shlédnuto po letech z nostalgie znovu a pořád ve mně zanechává pocit, že mě tvůrce odbyl.(24.11.2015)

Perlotvorná Kateřina, která musela mít dost zásadní problém s očima, se nemohla bez problémů ani usmát, protože jí pak z pusy lezly růže a ač růže jsou mojí nejoblíbenější květinou, rozhodně bych si nepřála, aby se mi se svými trny draly jícnem. Zajímalo by mě, proč tak často má ta zlá sestra nějaké naprosto pekelné jméno. Heda - strašné. Opravdu neštěstí, když je člověk už jako dítě pragmatik.(15.9.2013)

Kraťounká pohádka - všechny nitky se musí stihnout zamotat a zase rozmotat zhruba během půlhodiny a i v reálném čase příběhu jde všechno rychle, např. princ se seznámí s princeznou, zamiluje se do ní a požádá ji o ruku ani ne během pěti minut (ono zamilovat se do Míšy Kuklové, tehdy ještě „předjasněnkovské“ asi není větší problém). Ale i v takovém fofru a na relativně malém prostoru jsou všechny postavy vykresleny v přesné zkratce. Pro milovníky pohádek taková malá milá jednohubka.(14.7.2004)