poster

Perly a růže (TV film)

Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1985, 29 min

 • otík
  ***

  Naprosto jednoduchá a klasická krátká televizní kulisová pohádka o princezně, která ronila perly a uměla vyčarovat růže. To se jí také stalo osudným, když si ji vybral za svou nevěstu princ. Ale samozřejmě dobro zvítězí nad zlem, takže žádného překvapení se zde divák nedočká. Televizní průměr, dnes spíše zastaralý.(30.9.2013)

 • honajz
  **

  Skutečně nechápu, podle čeho se tehdy rozhodovalo, které pohádky budou mít 59 minut (a působí děsně zdlouhavě, protože námět je řiďounký), a které musejí být do půl hodiny (a pak se nic nestihne, natož rozvinut děj nebo postavy). Škoda třeba, že tady nevíme, odkud pramení dar slz-perel a úsměvu-růže, jestli s tím nešlo dále a hlouběji pracovat. Ale i ten příchod macechy a její dcery je zde nějaký uspěchaný, motivace postav poněkud přehnané - třeba právě macecha s dcerou se posléze změní v děsivé karikatury chtivosti, až je to za hranou nějaké únosnosti. Na druhou stranu Kuklová hraje všechny ty své princezny na jedno brdo - plachý úsměv, velké oči - ale stejně se člověku vybaví její nahaté fotky kdysi v Playboyi a nějak jí tu naivitu s čistotou nevěří. Nevyrovnaná pohádka co do motivací a jednání postav, zkratkovitého scénáře i herecky.(14.9.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Perlotvorná Kateřina, která musela mít dost zásadní problém s očima, se nemohla bez problémů ani usmát, protože jí pak z pusy lezly růže a ač růže jsou mojí nejoblíbenější květinou, rozhodně bych si nepřála, aby se mi se svými trny draly jícnem. Zajímalo by mě, proč tak často má ta zlá sestra nějaké naprosto pekelné jméno. Heda - strašné. Opravdu neštěstí, když je člověk už jako dítě pragmatik.(15.9.2013)

 • Bozvav
  **

  To, že tato studiová televizní pohádka vyniká především plochostí postav, plytkým scénářem a nevelkou výpravou, by mi ani tak nevadilo. Ale proč probůh tak hezký námět narvali do 29ti minut? Pohádka díky tomu vůbec nedostala šanci se rozvinout, natož se někam ubírat. Tím, že to vzali doslova hopem, dle mého zcela zabili možnost, aby se stihla vůbec zalíbit. Přitom herecké obsazení je natolik výborné, že přímo volalo po delší stopáži, kde by postavy mohly uplatnit svůj talent. Takto vznikla koukatelná jednohubka, kterou netřeba vidět znovu. Shlédnuto po letech z nostalgie znovu a pořád ve mně zanechává pocit, že mě tvůrce odbyl.(24.11.2015)

 • flanker.27
  ***

  Nechápu, proč tu pohádku natlačili na necelou půlhodinu, trochu rozvinout postavy a motivy by neškodilo, zvláště zlé duo by zasloužilo trochu více propracovat, takhle se i dítě může leda divit, proč král nechává hned od počátku macechu a nevlastní dceru tak zacházet s jeho vlastní. Jinak celkem příjemné.(28.7.2015)

 • Petr Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace