Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

KajusaK

Chápu, rozjezd, ale podle mě dost slabé..Až na to zakončení samozřejmě..Nápad skvělej, ale v dalších dílech lépe provedený..Tady jsem se dočkala jen uřízlé nohy. ()

BoXBe

Svého času fakt hustě našlapané zjevení v kinech napjaté do posledních titulků. Ale od krve jsem odrostl, tak už ani nevím, jestli bych se měl chuť do té klaustrofobie vracet. ()

Flyer

Takto si představuji parádní horor! Absolutně hutná a mrazivá atmosféra, která se člověku zažere až do morku kostí, parádní námět a zpracování. K úplné dokonalosti chybí snad jen přesvědčivější herecké výkony. ()

Aquarius

Hlúpy nudný cool film s príšernými hercami a pseudo-drsnou atmosférou pre hlúpych cool trendových divákov. Chce sa mi smiať a zvracať zároveň! ()

otík

Velmi slušný thriller s mnohými prvky hororu o maniakovi, který své oběti uzavře do pasti, z níž se musí do určité doby dostat, jinak zemřou. Na pomoc mají jen svou hlavu a občas nějakou nápovědu. Sledujeme příběhy dva hlavních hrdinů, kteří se probudí zavřeni s cizí mrtvolou v jedné místnosti a jeden, doktor, musí zabít toho druhého, aby ho psychopat pustil a nezabil jeho rodinu. Odkrýváme postupně pomocí flashbacků události před jejich uvězněním a také sledujeme příběh policisty, kterého práce na odhalení zločince totálně zblbla. Je to napínavé, strašidelné a slušně natočené. ()

Noviik

Ano, je to nechutné, hnusné a odporné. Ale musíte uznat, že jde o skvěle promyšlenou hru, která je do poslední chvíle napínavá. Závěr je naprosto famózní, zejména závěrečný sestřih celého filmu. Špičková podívaná! ()

Qualdezar

Trochu překvapení, že ač fanoušek hororů, jsem až do nedávna tento skoro kult neviděl. Dvojku jsem dokonce viděl dříve, což je možná trochu důvod, proč jsem se do jedničky moc nehrnul. Čekal jsem nikoliv děsivý, ale nechutný a krvavý horor. Naštěstí se tentokrát konalo překvapení, bohužel nikoliv dostatečné. Natočené je to skvěle, tomu se nedá nic vytknout, herci hrají celkem přesvědčivě. Zápletka originální. Psychologicky dramatické to je také. Skoro jsem se chystal pochopit, proč se to tolika lidem asi líbilo, ale konec můj dojem absolutně zkazil. Ona nečekaná "rádoby-pointa" mi přišla nucená a absolutně zbytečná a závěrečný dojem tedy rozpačitý. Podstatou pointy podle mě je změna vyznění dosavadní interpretace filmu. Nicméně zde se o nic podobného nejednalo, vše tedy zapůsobilo lacině a pouze jako póza, která se snaží šokovat. Nebýt toho konce hodnotil bych asi o hvězdičku lépe, protože film je jinak velmi dobře natočen. (65%, vynikající 3/5) ()

Radiq

Začátek něčeho, co odstartuje jednu z nejstupidnějších hororovejch sérií všech dob. Paradox je, že tento první díl je výtečnej, a teď to nemyslim tak, jako že tam vytečou hektolitry krve a střev, ale že je fakt dobrej. Protože dobrá atmosféra je to, co z toho dělá dobrej filmek. Navíc málo známí herci tu atmošku ještě podtrhují. Opakuju, že další díly jdou do hnoje... ()

Gavin87

Za originální téma dávám 2 hvězdy. Jinak jsem znechucen. Takové lidské utrpení je už na mě příliš. Avšak uznávám, že lidé nevážící si (svého) lidského života by potřebovali podobnou lekci. ()

mr.filo

Málokdy jdu na film naprosto nepřipraven a na horory nechodím vůbec. Ale tohle je pecka thriller. Přikovaný k plátně až do konce a některý záběry jsem cedil přes prsty. Bojím, bojím ...ještě že nemám takové sousedy, doufám! .... Ale i tak mě na pokračování nikdo nedostane!!! Howg ()

Nivenx

James Wan je velice talentovaný režisér co umí natočit parádní atmosféru se skvělým výběrem herců. První díl Saw je pro mě výborným dílem se skvělým koncem, který opravdu stojí zato. Ostatní díly jsou mnohem slabší, co se týká atmosféry, propracovanosti děje a hlavně málo taletovanými režiséry. Ale i tak jde o velice kvalitní sérii. 85% ()

URBAN

Toto je pouze jednorázová záležitost a to z jednoho prostého důvodu celý film tahá příběh a ne pouze brutalita která nastane v dalších dílech . Je to sice dobře a málo u kterého hororu se to stává jenže napodruhé ani napotřetí z toho nebudete mít takovou haluz jako právě napoprvé takže jestli jste to ještě neviděli vezměte do ruky balíček chipsů s colou a náležitě si to užijte protože moment překvapení je jenom jednou a naposled !!! ( 23.6.13/MAC ) ( 7.6.15/PC ) ( 18,3,18/TV ) ()

HorrFi

Podíval jsem se na to po letech a byl jsem fakt nadšenej. Tomuhle filmu snad ani nejde nic vytknout. James Wan je génius! ()

Deyw

Naprosta bomba..kdyz jsme to s brachou objevili tak to byla udalost jako svine...divali sme se na to snad 3x zasebou jak sme z toho uchcavali..skoda ze pak serie upadla tak kam upadla a kazi povest prvni zvracene hre, ktera vylecila par lidi! update2018: zestatlo to jako prase..prkenej glover je do oci bijici tak jako vetsina..v dalsich dilech se rozjela moralka, ze vlastne jigsaw neni vrah, ale takovej kat, kterej tresta zmrdy, ale vzdy jim da moznost na zmenu..mno ale tady kropi policajty a je mu to u prdele..a glover, kterej se schoval pred strelbou za asi 5cm sloupek nemel chybu..zestarlo to jak prase..ale hodnoceni necham, kdo si to pusti ted prvne tak se da predpokladat, ze hodnoceni nebude tak vysoke. pro me ale srdcovka a skvelej start pily! 90% ()

eJacques

...Čekal jsem béčkový horor, ale musím přiznat, že i když nevybíravá slova nepoužívám, tak jsem sral strachy od samého začátku až do konce a ani potom jsem nepřestal.. Mít stupnice 8 hvězdiček, neváhám... Dlouho jsem už neviděl tak promyšlený film, jenž měl od začátku svou logiku, ale já se ji dozvídal postupně tím nejgeniálnějším způsobem... Perfektní kamera a ještě lepší střih (opravdu)... Přesto překvapující konec opět šokoval...! Na to, že je to první počin Jamese Wana, klobouk hluboce dolů (až na zem)... Tak už konec superlativů... Teď se odmlčím, jdu to ještě vydýchat... ()

Decker

Film nametem velmi blizkym Sedm, rezijne vsak naprosto odlisny. Kde Fincher graduje az do inkfarktove roviny, Wan si v podstate podrazi nohy nebot je vse dokonale predvidatelne a samoucelne tudiz neni pocit deprese, strachu a totalni beznadeje jako v Sedm tak znat. Avsak abych do tohoto bezpochyb pozoruhodneho snimku nevrazel pouze ostny kritiky musim velmi ocenit formu a atmosferu kterou se podarilo vybudovat a diky ktere stoji tento film za shlednuti, ale bohuzel jak jsem jiz napsal; reziser si sam sobe podrazi nohy a napriklad nektere sceny pusobi doslova trapne a naprosto zbytecne. ()

fantoci

V posledních letech vzniká velké množství různých horrorových sérií. Divák baží po krvi. Čím bizardnější smrt, tím lépe. Možná, že by volání po obdobných filmech vypadalo úchylně. Avšak. Pokud je stříkání krve spojeno s promyšleným příběhem a nápadem, pak vzniká dílo kvalitní. Sérii filmů Saw se podařilo, aby při jeho sledování ve mne lehce zamrazilo. Skutečně jsem byl napjatý. Ono to kouzlo napínavosti dalšími díly ubývá. Zatím jsem dal hodnotu 8. Snad jsem chtěl dát i o bod více, ale nechtěl jsem být za extrém. Kdo a proč rafinovanými způsoby zabíjí lidi, kteří zdánlivě nemají spolu nic společného? Tip na zabijáka v průběhu příběhu změníte hned několikrát. ()

Triple H

Dôkaz, že stačí dobrý nápad a aj za málo peňazí (1,2 mil. USD!!!!!) sa dá natočiť výborný film. Vizuálna stránka je veľmi dobrá a ten extrémne nízky rozpočet na filme vôbec nevidno. Dej je podfarbený hudbou Charlieho Clousera z Nine Inch Nails, ktorá tam sadne ako uliata a pomáha vytvárať atmosféru. Celý nápad so šialeným vrahom, ktorý prenecháva určité posolstvo nie je ktovieako originálny (Sedem?), ale táto variácia a jej spracovanie (dômyslené pasce á la Kocka, diktafóny) je veľmi divácky atraktívne. V rámci subžánru thrillerov o vrahoch patrí Saw k špičke (a ešte raz - za 1,2 mil. dolárov - všetko ide, keď sa chce a je talent). Piatu hviezdičku strhávam za šialene prehrávajúceho Caryho Elwesa, ktorý svojím výkonom film trochu kazil. Byť tam niekto normálnejší, je to za päť. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)