Příběhy obyčejného šílenství

Príbehy obyčajného šialenstva

Wrong Side Up

Komedie / Drama

Česko / Německo / Slovensko, 2005, 100 min

Jako vždy skvělá režie, výborné herecké výkony, moc dobrá muzika ...... ale tentokrát tomu chyběla nějaká pevnější kostra příběhu, který by to všechno spojil v "nezapomenutelné"..... Dobře jsem se bavil, ale spíš jednotlivostmi, než celkem. Rozhodně ovšem stojí za to vidět ! ... P.S. Velká škoda nepoužitých scén, které najdete na DVD. Já bych použil všechny ! :)(17.11.2005)

• Isherwood

Zelenka šroubuje jednotlivé dialogy na prostinký děj, ale pozapomněl přitom na fakt, že film není divadlo, které lze ukecat. Ve světě pohyblivých obrázků působí situace, do nichž posílá své hrdiny, nevěrohodně a příliš vykonstruovaně. (Sub)žánrový pojem tragikomedie nenaplňuje ani v jednom z nich, jelikož vařené vlasy, sexuální voyeurismus či samotná romantická linie postrádají konečnou pointu. Celek se stává pouze nudnou, přehnaně pozérskou a rádoby uletěnou fraškou, která když nakonec po dvou hodinách skončí, zanechá na jazyku další z mnoha nadávek adresovaných českému filmu.(17.5.2007)

Dobrý, ale méně by bylo více. A to jak vůbec tohohle cool humoru v českých filmech přelomu tisíciletí (napoikstý už to trochu unavuje), tak obzvlášť toho důrazu na cool ujetost uvnitř příběhu samého. Nakonec se ukazuje, že právě ta nejtrapněji napsaná postava, která tam byla celou dobu na přes držku (matka), je jediná, která tomu ve finále dává smysl. Ovšemže ne tak, že by jediná potřebovala spásu, nicméně jako jediná dosáhne toho, kolem čeho ostatní jen mlsně chodí. Duch vane, kudy chce. Nebo to celé byl vlastně její příběh? Komentář: Artran.(14.12.2016)

Pěkně studený krocan! POŠ jsou jedním z oněch filmů, které marně doufají, že ze shluku postmoderně zcizujících atrakcí [milenci z telefonní budky, sexuální voyerství za peníze, plastová figurína, filmové týdeníky, ustřižené vlasy, krev pro Bosnu] vydestilují nějakou tu životní výpověď, a uniknou tak pasti otřelosti, resp. didaktičnosti. Zejména v odtažitých dialogových scénách jsou patrné základní problémy projektu: vyspekulovaný děj, konflikt divadelního textu a filmové adaptace a zejména Zelenkův řemeslný i lidský (empatický) deficit. Zatímco si lze představit, jak se tyhle vypulírované dialogové hyperboly “vylupují” z prázdnoty jevištního aranžmá, s “tvrdou” realitou filmu vůbec nereagují – Zelenkovy postavy a fotogenická prostředí filmu existují jaksi paralelně, jako rušivá zadní projekce. Čili ve výsledku nevzrušivá mozaika dialogových, obrazových i hudebních ploch, která nefunguje ani jako komedie (natož jinak).(2.1.2006)

Lidé v kině se smáli. Kdyby v sále bylo světlo, asi bych musel napsat, že se za břicha popadali Nechci si dělat patent na to, že bych „Příběhy“ zcela pochopil, ale mně se ten film prostě nezdál vtipný Tedy, smál jsem se, to ano! Párkrát. Ve chvíli kdy se většina diváku mohla smíchy potrhat, já jsem však pociťoval mrazení v zádech. Říkal jsem si tohle přece není sranda! To není komedie! To je skutečně bolestivý film. Film o maximálním osamění, a touze skoncovat s ním. O snaze pohnout se svým promarněným životem o regál výš. Film působí jako rozvinutá epizoda z Ondříčkových Samotářů s tím rozdílem, že se tolik nesoustředí na to, být „cool“, být generační výpovědí. Asi nebude mít davy obdivovatelů tak jako tomu bylo u zmíněných Samotářů, ale pro svou nevtíravost na mně působil mnohem příjemněji.(13.3.2005)

• - Strihač David Charap a kameraman Miro Gábor spolupracovali se Zelenkou na všech jeho dřívějších filmech. Gábor předtím natáčel americký seriál Duna (2001), který získal Emmy za vizuální efekty. (imro)

• - Příběhy obyčejného šíjenství si Zelenka vybral jako oddychový čas před natáčením nákladné komedie Nejlepší filmy našeho života, která se bude odehrávat v USA a bude plná klasických autorových bizarních postav. (imro)

• - Nápis na Petrově (Ivan Trojan) třičku „DRK HUASEN“ je zkratka „Deutsches Rotes Kreuz“, což je Červený kříž města Hausenu. (sator)