Příběhy obyčejného šílenství

Príbehy obyčajného šialenstva

Wrong Side Up

Komedie / Drama

Česko / Německo / Slovensko, 2005, 109 min

Příběhy obyčejného šílenství jsou velice lidským filmem. Hodně k tomu přispívají výborné herecké výkony (Krobot, Trojan, Divíšková, Heřmánek) a vůbec celý tento neobyčejný příběh, který je založen na tragikomice (ne) všedního života několika lidí. Je zde pár opravdu vypečených hlášek, kterým se však můžete smát až se budete za břicho popadat, stejně jako si uvědomit, že to je vlastně docela neveselá realita (u mě to byl takový mix). Soundtrack je perfektně poskládaný, nechybí zde špetka mystiky pro Zelenku velmi typická (přestože já bych se bez ní klidně obešel) a potěšil i úsměvný a symbolický konec. Po několika zhlédnutích jsem si film velmi oblíbil, a to natolik, že i když mě trochu mrzí jeho v podstatě docela smutné vyznění (nebo i právě proto?), hodnotím ho 5*.(18.8.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $903,604║ Ivan Trojan si zahral pekného magora a takáto úloha mu teda fakt sadne ako uliata ale po prvej polovici filmu to už prestáva byť sranda a film sa začne nehorázne pomaly vliecť, veľa miest tam príde strašne hluchých a tých pár dobrých scén nevynesie predsa tento film tam kde skutočne nemá čo robiť. V konečnom dôsledku tam príde aj tak najpestrejšia postava herca Miroslava Krobota, lebo Trojan príde časom až moc jednotvárny. U mňa teda len nijak zvláštny podpriemer. /35%/(27.1.2009)

Lidé v kině se smáli. Kdyby v sále bylo světlo, asi bych musel napsat, že se za břicha popadali Nechci si dělat patent na to, že bych „Příběhy“ zcela pochopil, ale mně se ten film prostě nezdál vtipný Tedy, smál jsem se, to ano! Párkrát. Ve chvíli kdy se většina diváku mohla smíchy potrhat, já jsem však pociťoval mrazení v zádech. Říkal jsem si tohle přece není sranda! To není komedie! To je skutečně bolestivý film. Film o maximálním osamění, a touze skoncovat s ním. O snaze pohnout se svým promarněným životem o regál výš. Film působí jako rozvinutá epizoda z Ondříčkových Samotářů s tím rozdílem, že se tolik nesoustředí na to, být „cool“, být generační výpovědí. Asi nebude mít davy obdivovatelů tak jako tomu bylo u zmíněných Samotářů, ale pro svou nevtíravost na mně působil mnohem příjemněji.(13.3.2005)

Na jedné straně ambiciózní scénář s místy zdařilým budováním osamocenosti člověka v moderním plastikovém světě a na straně druhé prapodivné situace, které se zálibně zhlížejí ve své vlastní kurióznosti (jak nepodobné je to Švankmajerovým Spiklencům slasti!), sklon k hláškovitosti a bavičský humor známý i z filmů Jana Hřebejka. To má pak negativní vliv i na celkovou existenciální výpověď. Zelenkově symbolice totiž při pokusu o hlubší interpretaci brzo dochází dech a divák si uvědomí, že to celé je prostě a jednoduše jen příběh několika zadrhnutých milostných vztahů, jejichž katarzí má být osvědčený polibek na usmířenou, byť zmařený vykonstruovanou (a tudíž očekávanou) pointou.(16.9.2007)

Petr Zelenka se rozhodl oprášit staré dobré téma s bizardními charaktery a ještě bizardnějšími úchylkami. Film překvapuje Zelenkovo invencí a sází především na formu zpracování. Námět filmu mě zaujal, akorát po shlédnutí jsem měl dojem, že vedlejší postavy byli trochu málo propracované. Dále mě film zklamal několika hluchými místy a největší zradu jsem vnímal u předvídatelného konce, který mě vysloveně naštval. Ale konec negativní kritiky, protože i přes zmíněné protiklady je film výborný. Trojan jako hlavní postava byl sázka do čérného a herecky bravurně obstáli i jeho filmoví rodiče. Osobně mi přišlo zvláštní, že česká veřejnost přijala tento snímek velmi dobře - především z toho důvodu, že příběhy šílenství nejsou mainstreamovou podívanou. I přes všechny minusy, ke kterým připojují ještě v některých chvílích rušivou hudbu, hodnotím film nadprůměrně, kvůli Zelenkovo neotřelým nápadům. Knoflíkaři zůstávají nepřekonáni.(1.6.2010)

• - Režisér Petr Zelenka nejvíce těžil konkrétně z povídek "Deka," "Láska za 17,50," "Problém s hlavou" a dalšími z povídkových sbírek "Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství," Všechny řitě světa i ta má" a "Těžký časy" amerického autora Charlese Bukowskiho, přičemž v titulcích o zdrojích inspirace nepadne zmínka. (Jaroslaf)

• - Natáčení filmu probíhalo v Praze a okolí od června do srpna 2004, a to celkem 49 dní. Bylo natočeno 2 037 záběrů, 30 hodin materiálu, na který se spotřebovalo 35 km filmového pásu. (Cheeker)

• - Evu ztvárnila figurína Zora 519. (imro)