Příběhy obyčejného šílenství

Príbehy obyčajného šialenstva

Wrong Side Up

Komedie / Drama

Česko / Německo / Slovensko, 2005, 100 min

Dobrý, ale méně by bylo více. A to jak vůbec tohohle cool humoru v českých filmech přelomu tisíciletí (napoikstý už to trochu unavuje), tak obzvlášť toho důrazu na cool ujetost uvnitř příběhu samého. Nakonec se ukazuje, že právě ta nejtrapněji napsaná postava, která tam byla celou dobu na přes držku (matka), je jediná, která tomu ve finále dává smysl. Ovšemže ne tak, že by jediná potřebovala spásu, nicméně jako jediná dosáhne toho, kolem čeho ostatní jen mlsně chodí. Duch vane, kudy chce. Nebo to celé byl vlastně její příběh? Komentář: Artran.(14.12.2016)

Režisér Petr Zelenka už dlouho dokazuje, že český film nemusí být stále jen o tom samém (komunisti jsou zlí, ale měli jsme se za nich dobře apod.). Ivan Trojan je takový malý herecký zázrak a troufám si říct, že jeden z nejlepších žijících českých herců vůbec. A Příběhy obyčejného šílenství jsou sice šílené, ale rozhodně ne obyčejné. Jsou prostě správně zelenkovské...(6.3.2005)

Jako vždy skvělá režie, výborné herecké výkony, moc dobrá muzika ...... ale tentokrát tomu chyběla nějaká pevnější kostra příběhu, který by to všechno spojil v "nezapomenutelné"..... Dobře jsem se bavil, ale spíš jednotlivostmi, než celkem. Rozhodně ovšem stojí za to vidět ! ... P.S. Velká škoda nepoužitých scén, které najdete na DVD. Já bych použil všechny ! :)(17.11.2005)

Hned jsem si musel dát čokoládového Mikuláše, abych z jazyka spláchl tu hořkost, kterou mi Petr Zelenka naservíroval. Mně naštěstí ještě není tolik, abych pochopil pocity všech postav, ale díky srozumitelnosti a hereckým výkonům jsem se snad u každé minimálně přiblížil, když nic jiného. Navíc mě film mile pobavil a světe div se - já viděl úsměv na tváři Miroslava Krobota! Sice jen na malý okamžik, ale byl tam! :-)(6.12.2011)

Obávam sa, že Zelenka film zamýšľal divácky prístupnejší. A že najsympatickejšou postavou mal byť hlavný hrdina a nie jeho štrbavý otec vo vedľajšej úlohe (ktorý je naozaj na zožranie:). Ani vyváženie tragédie a humoru nie je najpresnešie a mnohé komické scénky skĺzajú do nemoty. Stále však celkom príjemná sonda do ľudskej uletenosti, pri ktorej sa nebudete nudiť a nájdete si v nej niečo svoje.(2.3.2005)

• - Původní hra získala Cenu Alfréda Radoka za inscenaci roku 2001 a Talent roku pro Miroslava Krobota. Nina Divíšková za roli matky získala „jen“ nominaci na cenu Thálie. (imro)

• - 30-milionovou adaptaci úspešné divadelní hry navštívilo v kinech za první tři týdny (od 24.2. 2005) promítání v Česku slušných 100 000 diváků. (imro)

• - Natáčení filmu probíhalo v Praze a okolí od června do srpna 2004, a to celkem 49 dní. Bylo natočeno 2 037 záběrů, 30 hodin materiálu, na který se spotřebovalo 35 km filmového pásu. (Cheeker)