Příběhy obyčejného šílenství

Príbehy obyčajného šialenstva

Wrong Side Up

Komedie / Drama

Česko / Německo / Slovensko, 2005, 100 min

Můj oblíbený český film. Trojan se mi tu líbí jako nikde, úžasně lhostejný a odevzdaný Miroslav Krobot, perfektní hudba, scénář. Ty dialogy mezi Trojanem a jeho matkou jsou skvělé. Petr se s tebou přišel rozloučit Davide. Ty někam jedeš. Ne. No, řekla sem mu že umíráš. Ty umíráš? Neumíram. Ne? Ne. Ty mami proč takový věci říkáš? / Já sem Alice. Já Petr. Odvedle, my jsme se přestěhovali 16 víš? No hele, ty ale vůbec nevypadáš dobře. No, ale já takhle vypadám normálně.(1.2.2009)

Příběhy obyčejného šílenství mi přesně padly do noty. Citlivě hrající Ivan Trojan opravdu v podobě své postavy Petra zažívá denně malé šílenosti, které ovšem jeho životu dodávají správný náboj. Dále bych zmínil Miroslava Krobota, jehož naprosto charismatická postava je skvělou figurkou prolínající děj celého filmu. Tato tragikomická záležitost pro mě zkrátka byla nad výsost příjemnou záležitostí. :)(24.4.2006)

Taková divná komedie bez nějakýho výraznějšího příběhu, kterej by dokázal udržet mou pozornost. Celý mi to přišlo, jak když někdo plácá pátý přes devátý. Našlo se tam pár míst, kdy jsem se něčemu zasmál, ale dohromady to nějak nedávalo vůbec smysl a konec jsem teda absolutně nepobral. Postavy byly všechny úplně divný, což sice nemusí bejt na škodu, ale zároveň mi byly dost ukradený. Zaujal mě snad jenom ten fotr, co namlouval filmový týdeníky. Jak už jsem napsal, je to dost divnej film, ale neřikám, že je špatnej. Pro mě je to ovšem pouze průměr.(15.8.2009)

Na Petru Zelenkovi si nesmírně cením mnoha věcí. V „příbězích“ například krásně a přitom nesmírně přesně prokreslil charakteristiky jednotlivých postav. Skoro by to mohlo sloužit psychologům jako série modelových příkladů. Cením si na něm také umění střihu. Nejde tak daleko jako Alejandro González Ińárritu, ale princip je podobný. Zatímco Ińárritu záběry „přehází“, Zelenka jich pro změnu třetinu vypustí. Některé věci pak zůstanou nedosloveny. Zůstává na divákovi, aby si doplnil chybějící. Zelenkovy filmy právě proto nenudí svou konkrétností. Nechávají prostor imaginaci. A té je nám dnes zapotřebí jako soli... Celkový dojem: 85%(12.10.2006)

Režisér a scénárista Petr Zelenka se v oceňované divadelní hře Příběhy obyčejného šílenství vrátil ke svému emblematickému tématu – příběhům malých lidských "odchylek" až úchylek. Po ohlasu v Dejvickém divadle přesunul osudy svých hrdinů i na plátna kin a nabízí se otázka, zda dobře udělal. Většina těch, kteří hru shlédli, tvrdí, že ne. Popravdě, tomuto názoru se nedivím, ač jsem zmíněný kousek neměl tu čest shlédnout. Filmová verze má velmi silnou a působivou kostru v podobě ústředních postav (výtečné herecké výkony všech zúčastněných samozřejmostí!) a několika opravdu brilantně napsaných epizod a pak poněkud přebytečnou svalovinu složenou převážně z věcí, kterou si vynutilo filmové zpracování. Přemíra obrazu na úkor pointy, zbytečná rozvleklost a ztráta koncentrace, která je pro příběh jednoho normálního blázna klíčová. Film ztrácí zejména ke konci intenzitu i bezprostřední kontakt divák–postava, který do té doby zejména výtečný Ivan Trojan dokáže udržet. Přesto je výsledek poměrně působivým spojením typického Zelenkova sarkasmu a citu pro absurdno i "všední" tragiku. Podle mého ale Příběhy obyčejného šílenství nedosahují kvalit trochu podobně laděných Knoflíkářů, kteří byli jaksi... filmovější.(25.3.2005)

• - Petra Lustigová podstoupila kvůli roli ve filmu kosmetickou operaci. (Cheeker)

• - Režisér Petr Zelenka nejvíce těžil konkrétně z povídek "Deka," "Láska za 17,50," "Problém s hlavou" a dalšími z povídkových sbírek "Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství," Všechny řitě světa i ta má" a "Těžký časy" amerického autora Charlese Bukowskiho, přičemž v titulcích o zdrojích inspirace nepadne zmínka. (Jaroslaf)

• - Příběhy obyčejného šíjenství si Zelenka vybral jako oddychový čas před natáčením nákladné komedie Nejlepší filmy našeho života, která se bude odehrávat v USA a bude plná klasických autorových bizarních postav. (imro)