O ztracené lásce (TV seriál)

Pohádka / Rodinný

Česko, 2002, 9x52 min

Předloha:

Eva Trejtnarová-Hudečková (kniha)

Danica Jurčová, Zlata Adamovská, Jiřina Bohdalová, Vladimír Dlouhý, Zdeněk Dušek, Arnošt Goldflam, Hana Gregorová, Jiří Krejčík, Jiří Langmajer, Svatopluk Skopal, Michał Sieczkowski, Simona Stašová, Agnieszka Wagner, Zuzana Vejvodová, Nikol Štíbrová, Lucie Bílá, Jan Vlasák, Kateřina Brožová, Jana Janěková, Michal Novotný, Alena Sasínová-Polarczyk, Kristýna Frejová, Radoslav Brzobohatý, Michaela Doubravová, Tereza Němcová, Daniel Margolius, Zuzana Norisová, Daniela Šinkorová, Kristina Bastienová-Kloubková, Otakar Brousek st., Martin Sitta, Eva Nosálková-Leinweberová, Apolena Veldová, Michal Przebinda, Ondřej Brousek, Chantal Poullain-Polívková, Zdena Studenková, Anna Cónová, Richard Krajčo, Roman Skamene, Václav Vydra nejml., Stanislav Šárský, Kateřina Kaira Hrachovcová, Tereza Duchková, Sabina Laurinová, Pavel Vacek, Michael Beran, Pavel Nečas, Lenka Šindelářová, Dana Batulková, Norbert Lichý, Vladimír Čapka, Květa Fialová, Milena Dvorská, Jiřina Jirásková, Jaroslava Adamová, Jitka Sedláčková, Vladimír Marek, Sisa Sklovská, Vojtěch Štulc, Jiří Sedláček, Vladislav Georgiev, Pavel Kočí, Kateřina Stryková, Jitka Malíková, Daniela Koutná, Marek Ronec, Dana Poláková, Jana Drgoňová, Pavlína Kafková, Adéla Šeďová, Josef Novák-Wajda, Tomáš Staněk, Miroslav Hruška, Ivan Feller, Nikos Engonidis, Markéta Viktorová, Veronika Týblová, Roman Hajlich, Jiří Krejčí, Petros Alexandridis, Wojciech Sieczkowski, Pavel Dytrt, Daniel Tůma

Tak tohle je nehorázná blbost, na kterou je někdy těžko se koukat, jaké tam jsou laciné kostýmy a tretky, primitivní scénář a texty písniček a dost nepovedeně surrealistické výjevy. I tak nepamatuju, kdy bych naposled tak bulela jak želva, než u posledního dílu. A to jsem neměla po ruce kapesníčky. Štvalo mě celou dobu, jak sebou Honza nechala slušně řečeno vláčet, že to až možný nebylo, a pak se ještě snažila zachránit takovýho ňoumu a nikdo se jejích činů nevážil, a hlavně jsem čekala, jestli to nakonec všechno dobře dopadne, protože kdyby nedopadlo, tak bych se už fakt naštvala. Za těch posledních probulenejch 5 minut musím dát 4 stárs(20.7.2012)

(Obsahuje spoilery!)Poctivě jsem zkoukla od prvního dílu po poslední a zhodnotila jsem seriál veskrze kladně, jen se mi nějak zazdávalo, že film osmý a devátý díl prudce ztrácí tempo a divák útrpně čeká, až si Honza vezme Pravoslava (oba správná orientace). Potom ho překvapí, že se tak nestane... Nejlepšími díly pro mě byly první čtyři a potom šestý a sedmý... Herecké výkony solidní, Stašová s Dlouhým jsou přesvědčivě a skvěle zahraní škudlilové, takže když mě někdy chytne šílená pohádková nálada, tak hodím videokazetu do přehrávacího stroje a dám si celý seriál takmer v kuse... Asi jsem cvok... Já vím=)(7.5.2006)

Od premiérového vysílání už uplynula dost dlouhá doba, byla jsem tehdy ještě malá holčička, určitě jsem ale z téhle zvláštní pohádky byla nadšená. Dnes už to vidím trochu jinak, vyzdvihla bych však herecké výkony v podstatě všech zúčastněných, krásnou hudbu (při které až mrazilo) a originální scénář. Snad bych hodnotila i výše, ale naprosto mě odradil předposlední díl s lunaparkem. Čičulíny i smrtka, to byl vrchol trapnosti a nevím, čeho ještě. A Tereza Duchková jako princezna? To už bylo vážně moc ;).(6.9.2011)

Deprese, nic moc pro děti. Kromě předposledního dílu bych ji rozhodně nezatracoval. Andersen je taky brutus a přitom nádherný. Jsou tam dost silné momenty jako např. smrt statkářky nebo díl s Floxínou, psycho Janek atp. Navíc je ta série takovou nadčasovou parafrází - pár hodných a chytrých lidí, ale spousta závistivců, lhářů a podvodníků. Hodně prospěchářství, nespravedlnost, "honba za pokladem" nebo taky apatie a lidi, o kterých ani nevíte, co si máte myslet (třeba ženská s bodláky v posledním díle nebo komedianti atd.). Někdy je to takový děs, že člověku nejlíp poradí cigoška zalitá ve skle. :) Atypická je i happy endem možná trochu mimo očekávání. Bez povšimnutí by neměla zůstat také hudba Milana Kymličky. Ale samozřejmě tam byly i slabší momenty (např. Brožová v plátové zbroji, rozumberské muzikantské krysy nebo divně obscénní pasáž se songem na kolotoči v 8. díle). Přes to všechno dávám vysoké hodnocení, protože je to zkrátka originál a mimořádnost.(19.4.2009)

Já jsem Láska. Tolik jsem toho o tobě slyšela… Kam máš namířeno? Hledám lidské srdce, které po mně touží. Takových jsou přece tisíce! Kdepak, spousta lidí se mě bojí, někteří mnou pohrdají. Moc ráda jsem si tuhle mystickou pohádku po letech připomněla. Viděla jsem ji vícekrát a pokaždé mě oslovila stejně. Pohádková je v příběhu základní tenze mezi dobrem a zlem, jednotlivé postavy zosobňují různé morální přístupy, tak jak je dobro i zlo přítomné v různých stupních a podobách v jednom každém z nás, a spolu s nimi pak vytváříme souhrn tohoto světa. Ač se pohádka do jisté míry nemůže vymanit z mezí, které jí poskytuje zázemí několikadílné televizní série, a to zde cítíme někdy více a někdy méně, celkově je to velmi silné, působivé dílo pro každého přemýšlivého člověka. Symboly nás navrací do zlatých časů mytologie, v nichž jsme byli bez zbytku ve spojení s tím, z čeho vyvěráme. Některé obrazy jsou tíživé a složité, některé situace dojemné, jiné roztomilé, použité výrazové prostředky i dialogy občas poskytnou i námět pro zasmání. Něco se tu dozvíme o lidských předsudcích a mezilidské nesnášenlivosti, ale taky o pokoře a čeho je možné s ní dosáhnout, nebo o rozdílu mezi pokorou a sobeckou rozmarností, či o síle církve, nositele morálky v bývalé vesnici, která nemá pokračovatele. Morálními ponaučeními pohádka nešetří, jsou ale, na pozadí příjemného venkovského (byť přece jen místy poněkud televizně umělého) prostředí, podány citlivě a přirozeně. Jsou tu poctivě seřazeny všechny možné jungiánské pohádkové archetypy: holka jako kluk, dítě bez lásky, a tak dále. Filmově jde o kompaktní celek, v němž součinně funguje scénář, hudba i herci. Výsledná atmosféra je tak většinou trefná a intenzivní. Moc se mi tu líbila Zlata Adamovská a Sabina Laurinová, ale o dobré herce, kteří si své role očividně užívali, tu nouze rozhodně není. Na místě je pochvala Míšy Doubravové, se kterou jsem jinde neměla tu čest, ale v roli malé Honzy byla velmi přesvědčivá. Jakoby ve vedlejším plánu je tu podmanivě zobrazené sepětí člověka s celým rokem – zima je skutečným nebezpečím a každé jaro je návratem naděje. S tou se na konci loučí i Ztracená láska.(14.7.2015)

• - Jelikož je představitelka Honzy Danica Jurčová Slovenka a v době natáčení seriálu neovládala dobře češtinu, v postsynchronech ji nadabovala Jitka Ježková. Představitelé Pecivála Michal Sieczkowski a Lásky Agnieszka Wagner jsou zase Poláci, a proto je předabovali Saša Rašilov a Veronika Gajerová. (funhouse)

• - Natáčení probíhalo na Kopicově statku v Českém ráji, v městečku Úterý a v Telči. Natáčelo se také ve skanzenu v Přerově nad Labem, Třebízi, na hradě Kost a Pernštejn. (M.B)