4400 (TV seriál)

The 4400

4400

Sci-Fi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004 - 2007, 31 h 14 min (Minutáž: 42x43 min)

Joel Gretsch, Jacqueline McKenzie, Jenni Baird, Peter Coyote, Madison Pettis, Richard Kahan, Michael Moriarty, Jody Thompson, Garret Dillahunt, Karina Lombard, Brooke Nevin, Alexia Fast, Pascale Hutton, Erica Cerra, Haili Page, Laura Allen, Reece Thompson, J. August Richards, Summer Glau, Jeffrey Combs, Billy Campbell, Michael Eklund, Alice Krige, Noah Danby, Kathleen Wilhoite, Jared Keeso, Lee Tergesen, Lexa Doig, Karin Konoval, Mark Valley, Daniella Evangelista, Miranda Frigon, Chelah Horsdal, Lisa Sheridan, Brent O'Connor, Penny Johnson Jerald, Lisa Marie Caruk, Mahershala Ali, Keegan Connor Tracy, Christie Laing, Jill Morrison, Maria Luisa Cianni, Megalyn Echikunwoke, Carrie Genzel, Zak Santiago, Jane McGregor, David Eigenberg, Conchita Campbell, Natasha Gregson Wagner, Peter LaCroix, Cameron Bright, Patrick John Flueger, Jake Cherry, Robin Mossley, Sherilyn Fenn, Rob Lee, Robert Picardo, Roger R. Cross, Ali Liebert, Greg Anderson, Raquel Riskin, Carter Jenkins, Kevin Tighe, Neil Hopkins, Reynaldo Rosales, Martin Cummins, Greyston Holt, Tod Fennell, Ben Cotton, Constance Towers, Lindy Booth, Samantha Ferris, Carrie Anne Fleming, Tom McBeath, Terry Chen, Harris Allan, Matthew Kevin Anderson, Kaj-Erik Eriksen, C. Ernst Harth, Colin Lawrence, Michael Rogers, Adrian Holmes, Jesse Hutch, Woody Jeffreys, Jennifer Spence, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Robert Moloney, Richard de Klerk, Sharif Atkins, Olivia Cheng, Jamie Martz, Elizabeth Thai, Erica Carroll, Brian George, Layla Alizada, Peter Benson, Lucia Walters, Brad Kelly, Michael Kopsa, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Peter Bryant, Darren E. Scott, Noa Tishby, Monique Ganderton, Todd Giebenhain, Chad Faust, Sean Owen Roberts, Chilton Crane, Teach Grant, Brent Stait, Vincent Gale, Paul Jarrett, Georgia Craig, Link Baker, Sean Marquette, Jason Diablo, Jennifer Gibson, John Maclaren, Barry Nerling, Don MacKay, Garfield Wilson, Mercedes de la Zerda, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Ted Cole, Cameron McDonald, Patti Allan, Todd Thomson, Colleen Winton, Mark Gibbon, Jonathan Holmes, Ingrid Torrance, Jim Shield, Bill Dow, Scott E. Miller, Rick Dobran, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Gerry Rousseau, Cainan Wiebe, Julian Christopher, Ryan Jefferson Booth, Donna Yamamoto, Rob Hayter, Jaren Brandt Bartlett, Lorena Gale, Shaine Jones, David Bloom, Lori Triolo, Sean Tyson, Bill Marchant, Aaron Craven, Craig March, Derek Green, Daryl Shuttleworth, Carmen Moore, Bill Mondy, Ira Steven Behr, Nneka Croal, Christina Jastrzembska, Tori Anderson, Malcolm Stewart, Deryl Hayes, Manoj Sood, Fred Henderson, Frank Charles Turner, Val Cole, Daniel Bacon, Kirsten Robek, Mark Acheson, Andrew Kavadas, Frank Cassini, Kathleen Duborg, John Moore, Mark Burgess, Leanne Adachi, Randal Edwards, Andrew Airlie, Garwin Sanford, Genevieve Buechner, Fraser Aitcheson, Helen Shaver, Shane Meier, Charles Napier, Kavan Smith, Hiro Kanagawa, Stephen McHattie, Doug Abrahams, Alistair Abell, Sage Brocklebank, Luke Askew, Hill Harper, Beau Starr, Michael Jonsson, Tom Verica, Tippi Hedren, Ian Tracey, Laura Allen (a.z.), Chad Faust (a.z.), Barbara Tyson, Kristina Copeland, Matthew Harrison, David Neale, Kurt Fuller, Brian Dennehy, Paul Belsito, Brennan Elliott, Laura Mennell, Anthony Harrison, Garry Chalk, Tim DeKay, Glenn Morshower, Carly Pope, Noel Johansen, Linda Darlow, Debra McCabe, Tanya Champoux, Rhonda Dent, Curtis Caravaggio, Kathryn Gordon

Nevyužitý potenciál svázaný naprosto šílenými hlavními představiteli a smutně triviálním dějem, který vychází z poněkud starších, úspěšnějších a kvalitnějších televizních bratříčků (X-Files atd.). Tam kde začíná jít do tuhého dochází scénáristům dech a na scénu nastupuje typicky tristní seriálová dvojka s nulovými vyjadřovacími schopnostmi a iritující schematičností. Ta si libuje v přehnaně patetických gestech, stejně jako „neočekávatelná“ vyústění jednotlivých epizod. Z některých přitom smrdí laciná moralita tak, že to už není hezké. Velká škoda, snad bude druhá série, která má přece jenom větší prostor lepším a dramatičtějším počinem...(12.11.2005)

První série je naprosto dokonalá a nakopává zadek i své konkurenci, o dva roky mladším Heroes. Ne epičností, protože seriál je velmi komorní, ale zaměřením se na psychologii a vývoj postav, na které je kladen větší důraz, nežli na pompézní ukazování počítačových triků, kterých je poskrovnu. Ale bohužel zatímco Heroes se po kvalitativním propadu dokázali o něco vzchopit, tak The 4400 se stále natahoval (navzdory krátkým sériím) a tvořil velkou klišovitou vatu, zatahoval do děje příliš náboženskou otázku, a tak se kvalitám první série už znova ani vzdáleně nepřiblížil.(24.6.2011)

Sice tady byla 4400 o dva roky dříve než série Heroes, ale já jsem se k ní dostal až poté, co jsem byl infikován výše zmíněným mladším bratříčkem. Někdo by mohl tyto seriály hodit do jednoho pytle, ovšem to udělá jenom ten, kdo neviděl větší počet dílů obou seriálů. 4400 nenabízí akční hrdiny, ale pohled do světa lidí, kteří si těžko hledají svoje místo ve společnosti po svém návratu zpět. Možná se to může někomu zdát málo, ale já si v tom to své najdu a zatím nemám potíž se těšit na další díly. Ceká mě ještě jedna série, tak doufm, že si to u mě 4400 nepokazí.(16.3.2007)

--- PRVNÍ SÉRIE --- The 4400 byl první z vlny seriálů zabývajících se lidmi se speciální schopnosti. Ze seriálu jsem sem ve své době byl opravdu nadšený a pěl chválu na všechny strany. Na druhou stranou po těch letech už to tak horké není. Možná to je i proto, že první série je viditelně rozjezdová a za pomocí mnoha vztahovek si pomalu buduje půdu pro hodně zajímavý příběh. Úvodní a zejména závěrečná epizoda ukazují bohaté možnosti mytologie, na kterou se já rozhodně těším, byť vím, že The 4400, podobně jako stovky dalších seriálů, nebyl nikdy dotažen do konce. Hodnocení série: 3,5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- V druhé sérii se příběh navrátilců konečně trochu pohne kupředu a zatímco první epizody jdou v duchu první řady, v druhé polovině série začne pořádně přituhovat. Zejména epizoda "Life Interrupted" společně se závěrečnou dvojicí epizod patří mezi to nejlepší, co mohla celá série nabídnout. Chtělo by to však více zvratů, seriál si plyne až moc poklidně. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí série si jede v nastoleném tempu sérií druhou, leč tu protentokrát máme více hravých epizod. Rovněž si více a více začínám všímat hudby nápadně se podobajícím té z X-Files. Rovněž je spíše na pozadí, ale tvoří skvělou mysteriózní atmosféru. Scény jsou občas říznuté klasickými pop songy a zpomalovačkami, což mi sice moc do tohoto typu seriálu nesedí, ale ve výsledku je to dost fajn. A zatímco hlavní dějová linka si opět jen tak volně plyne, začíná být cítit jistá osudovost. "And what about you? It's fifty-fifty. You want the shot?" Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Ve čtvrté a bohužel i poslední várce epizod se dozvídáme mnoho nových informací ohledně těch, kteří 4400 unesli. Máme to novou dějovou linku ohledně Zaslíbeného města, která mě osobně přišla dost působivá, mnoho věcí se tím mění a seriál dostává mnohem větší spád než kdy předtím. Pozitivně hodnotím i konec, který částečně uzavřel všechny rozjeté nitky, avšak zanechal otevřená vrátka pro případné pokračování, kterého se už ale nejspíš nikdy nedočkáme. Na druhou stranu je to možná i dobře. 4400 skončili v plném nasazení a my si aspoň můžeme mnohé věci domýšlet, což může být ve výsledku mnohem zajímavější, než to, co by si pro nás byli přichystali scénáristé. Hodnocení série: 4/5(18.1.2013)

V první sérii jen další průměrný scifi seriál. Některé rysy dosti podobné s Heroes, ale ne zase tolik, aby stálo za to tyhle dva seriály nezbytně porovnávat. Pátým dílem druhé série se láme přímočarost a předvídatelnost a začínají se projevovat kvality seriálu. První vtípky, rýsující se zápletka s velkým Z, zkrátka všechno jde o třídu nahoru. Uvidíme jak je na tom 3. =) Edit: Tak trojka je na tom velice dobře, ale čtyřká zatím těžce strádá a NUDÍ, až se mi chce hvězdičku ubrat. EDIT2: Hm, tak zase to jde od 5. dílu hóre, to už je snad nějak naplánovaný =](28.6.2007)

• - Tvůrci kvůli propagaci seriálu zakoupili od různých agentur sady fotek, na nichž byli lidé všech kultur a věkových kategorií. Ty potom ukazovali jako další ze 4400 zmizelých. Tento postup použili proto, aby nemuseli platit tolika hercům za jajich fotky k reklamním účelům. (HappySmile)

• - Díky tomu, že to byl první významnější seriál po Spielbergových Unesených (v originále "Taken") a také protože zde byli lidé naopak vraceni a ne unášeni, vžil se mezi fanoušky žertovný název "Put Back" (Vráceni). (HappySmile)

• - Naštvaní fandové z webu Savethe4400.com dali na server YouTube.com protestní videa a šéfce televizní stanice už poslali skoro devět tisíc slaných slunečnicových semínek, které ráda žvýká jedna z postav, jen aby se zrušený seriál dostal opět do formy. (Malarkey)