4400 (TV seriál)

The 4400

4400

Sci-Fi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004 - 2007, 31 h 14 min (Minutáž: 42x43 min)

Joel Gretsch, Jacqueline McKenzie, Jenni Baird, Peter Coyote, Madison Pettis, Richard Kahan, Michael Moriarty, Jody Thompson, Garret Dillahunt, Karina Lombard, Brooke Nevin, Alexia Fast, Pascale Hutton, Erica Cerra, Haili Page, Laura Allen, Reece Thompson, J. August Richards, Summer Glau, Jeffrey Combs, Billy Campbell, Michael Eklund, Alice Krige, Noah Danby, Kathleen Wilhoite, Jared Keeso, Lee Tergesen, Lexa Doig, Karin Konoval, Mark Valley, Daniella Evangelista, Miranda Frigon, Chelah Horsdal, Lisa Sheridan, Brent O'Connor, Penny Johnson Jerald, Lisa Marie Caruk, Mahershala Ali, Keegan Connor Tracy, Christie Laing, Jill Morrison, Maria Luisa Cianni, Megalyn Echikunwoke, Carrie Genzel, Zak Santiago, Jane McGregor, David Eigenberg, Conchita Campbell, Natasha Gregson Wagner, Peter LaCroix, Cameron Bright, Patrick John Flueger, Jake Cherry, Robin Mossley, Sherilyn Fenn, Rob Lee, Robert Picardo, Roger R. Cross, Ali Liebert, Greg Anderson, Raquel Riskin, Carter Jenkins, Kevin Tighe, Neil Hopkins, Reynaldo Rosales, Martin Cummins, Greyston Holt, Tod Fennell, Ben Cotton, Constance Towers, Lindy Booth, Samantha Ferris, Carrie Anne Fleming, Tom McBeath, Terry Chen, Harris Allan, Matthew Kevin Anderson, Kaj-Erik Eriksen, C. Ernst Harth, Colin Lawrence, Michael Rogers, Adrian Holmes, Jesse Hutch, Woody Jeffreys, Jennifer Spence, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Robert Moloney, Richard de Klerk, Sharif Atkins, Olivia Cheng, Jamie Martz, Elizabeth Thai, Erica Carroll, Brian George, Layla Alizada, Peter Benson, Lucia Walters, Brad Kelly, Michael Kopsa, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Peter Bryant, Darren E. Scott, Noa Tishby, Monique Ganderton, Todd Giebenhain, Chad Faust, Sean Owen Roberts, Chilton Crane, Teach Grant, Brent Stait, Vincent Gale, Paul Jarrett, Georgia Craig, Link Baker, Sean Marquette, Jason Diablo, Jennifer Gibson, John Maclaren, Barry Nerling, Don MacKay, Garfield Wilson, Mercedes de la Zerda, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Ted Cole, Cameron McDonald, Patti Allan, Todd Thomson, Colleen Winton, Mark Gibbon, Jonathan Holmes, Ingrid Torrance, Jim Shield, Bill Dow, Scott E. Miller, Rick Dobran, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Gerry Rousseau, Cainan Wiebe, Julian Christopher, Ryan Jefferson Booth, Donna Yamamoto, Rob Hayter, Jaren Brandt Bartlett, Lorena Gale, Shaine Jones, David Bloom, Lori Triolo, Sean Tyson, Bill Marchant, Aaron Craven, Craig March, Derek Green, Daryl Shuttleworth, Carmen Moore, Bill Mondy, Ira Steven Behr, Nneka Croal, Christina Jastrzembska, Tori Anderson, Malcolm Stewart, Deryl Hayes, Manoj Sood, Fred Henderson, Frank Charles Turner, Val Cole, Daniel Bacon, Kirsten Robek, Mark Acheson, Andrew Kavadas, Frank Cassini, Kathleen Duborg, John Moore, Mark Burgess, Leanne Adachi, Randal Edwards, Andrew Airlie, Garwin Sanford, Genevieve Buechner, Fraser Aitcheson, Helen Shaver, Shane Meier, Charles Napier, Kavan Smith, Hiro Kanagawa, Stephen McHattie, Doug Abrahams, Alistair Abell, Sage Brocklebank, Luke Askew, Hill Harper, Beau Starr, Michael Jonsson, Tom Verica, Tippi Hedren, Ian Tracey, Laura Allen (a.z.), Chad Faust (a.z.), Barbara Tyson, Kristina Copeland, Matthew Harrison, David Neale, Kurt Fuller, Brian Dennehy, Paul Belsito, Brennan Elliott, Laura Mennell, Anthony Harrison, Garry Chalk, Tim DeKay, Glenn Morshower, Carly Pope, Noel Johansen, Linda Darlow, Debra McCabe, Tanya Champoux, Rhonda Dent, Curtis Caravaggio, Kathryn Gordon, Candus Churchill, Preston Cook, Bruce Dawson, Judith Maxie, Danielle Kremeniuk, Peter Hanlon, Mark Brandon

Právě jsem shlédl poslední díl druhé série a jsem v lehké euforii, takže možná nebudu úplně objektivní, ale následuje jenom chvála. Formálně je seriál velmi nadstandartní. Nedočkáme se sice strhujících inovativních kamerových jízd jako v Pohotovosti nebo 24 hodinách, ale v žádném případě není půlka scén jen o mluvících hlavách. Casting je vynikající, herecké výkony nemají chybu. Nikdo by sice asi nemohl dostat Oscara, ale zase nikdo nevyniká nad ostatními a sestava hlavních charakterů je nezvykle vyvážená. A že herci mají co hrát. Naprosto geniálně vymyšlený příběh má tu výhodu, že se dá donekonečna nafukovat - a pokud scénaristé neusnou na vavřínech, ať klidně nafukují!!! Vzhledem k evidentně narůstajícímu rozpočtu a na začátku doširoka otevřeným příběhovým vrátkům mohou opravdu VELMI popustit uzdu svojí fantazii. Nejvíce však držím palce dramaturgům, ať jim vydrží dech, protože zatím odvádí neuvěřitelnou práci. V žádném případě nemám pocit zbytečného natahování nebo zdržování hlavních dějových linek nějakýma malichernýma odbočkama jako ve Ztracených. Všechny rozjeté linie se v každém díle posouvají, postavy se plynule, přirozeně a logicky vyvíjejí a samotná kosmologie a mytologie se velmi uspokojivě a nekřečovitě rozvíjí (časy zoufale nafukované mytologie Hvězdné brány jsou pryč!!!). Jestli se podaří tvůrcům udržet pozvolna stoupající laťka kvality, ať seriál natáhnou klidně na 20 řad a nechají nás pomalu vystoupat až do diváckého nebe!!! Jen se modlím, aby se časem nevyměnila kompletní původní herecká sestava, což je jediná slabina mého úplně nejoblíbenějšího serálu Pohotovost. Po Ztracených přichází nový adept na sesazení mnou korunovaného krále televizní produkce z trůnu. A šlape mu na paty ještě dravěji. Uff. No vždyť jsem napsal, že jsem v euforii. Kéž mi vydrží!!! Update po třetí sérii. Nadšení ze seriálu mě neopustilo, právě naopak. Většina výše napsaného stále platí, snad s jednou vyjímkou. Rozvíjení motivů s lehce filosofickým podtextem pořád někam směřuje, a to na seriálové poměry dost šíleným (ale příjemným) tempem. Snad tvůrci vědí, co všechno chtějí říct a včas své dílo logicky završí. Viděl bych to tak na tři další řady - a stačí. I když, proč se nenechat příjemně překvapit...(8.4.2007)

Tenhle seriál je v podstatě jeden velký sraz herců z různých dalších sci-fi seriálů - namátkou třeba Star Trek, Stargate nebo Terminator Salvation. A naopak hlavnímu představiteli seriálu jistě pomohl získat roli v novějším "V". Srovnání s Heroes je nasnadě, stejně jako výsledek - Heroes u mě vítězí. Campbellův "záporák" Jordan Collier je sice mou nejoblíbenější postavou ze 4400, ale s Quintovým Sylarem z Heroes se vůbec nedá měřit. Taky mě zklamala dětská představitelka Maie, Conchita Campbellová. Jsem totiž zhýčkaný z Voyageru výkony Scarlett Pomersové v roli Naomi Wildmanové.(21.12.2010)

Seriál jsem shlédl až v únoru 2012, a rovnou si naservíroval kompletně všechny vzniklé díly čtyř sérií. Velmi zajímavý námět "navrátilců". První i druhá série výborná a neodtrhnul jsem se od obrazovky, později to nabralo trochu jiný směr než bych si představoval, od zajímavé sci-fi/fantasy se do toho začala míchat filozofie a víra a bylo znát -jak už to u seriálů bývá- že se jen natahuje, aby to nikdy nemuselo skončit a některé díly byly úplně zbytečným krokem stranou, který by ději vůbec nechyběl. I přes občasnou kolísavou kvalitu je seriál dostatečně poutavý, aby si udržel divákovu pozornost v očekávání dalších událostí. Celkově kolísavě 70-85% (PS: Titulní znělka je na 100%)(29.10.2012)

První série je naprosto dokonalá a nakopává zadek i své konkurenci, o dva roky mladším Heroes. Ne epičností, protože seriál je velmi komorní, ale zaměřením se na psychologii a vývoj postav, na které je kladen větší důraz, nežli na pompézní ukazování počítačových triků, kterých je poskrovnu. Ale bohužel zatímco Heroes se po kvalitativním propadu dokázali o něco vzchopit, tak The 4400 se stále natahoval (navzdory krátkým sériím) a tvořil velkou klišovitou vatu, zatahoval do děje příliš náboženskou otázku, a tak se kvalitám první série už znova ani vzdáleně nepřiblížil.(24.6.2011)

Sice tady byla 4400 o dva roky dříve než série Heroes, ale já jsem se k ní dostal až poté, co jsem byl infikován výše zmíněným mladším bratříčkem. Někdo by mohl tyto seriály hodit do jednoho pytle, ovšem to udělá jenom ten, kdo neviděl větší počet dílů obou seriálů. 4400 nenabízí akční hrdiny, ale pohled do světa lidí, kteří si těžko hledají svoje místo ve společnosti po svém návratu zpět. Možná se to může někomu zdát málo, ale já si v tom to své najdu a zatím nemám potíž se těšit na další díly. Ceká mě ještě jedna série, tak doufm, že si to u mě 4400 nepokazí.(16.3.2007)

• - V epizodě S03E08 má jedna ze zbraní zaslepenou hlaveň. (misa1989)

• - Keď producenti uvažovali nad seriálom, tajomstvo, kto uniesol 4400 ľudí malo byť odhalené v piatej sérii. Televízna stanica USA však chcela odvysielať The 4400 iba ako minisériu a chcela aby bola nejako vyjasnená. Preto bolo toto tajomstvo odhalené už v piatej časti seriálu. (ladko)

• - Joel Gretsch (Tom Baldwin) a Jacqueline McKenzie (Diana Skourisová) jsou jediní dva herci, kteří se objevili ve všech 45 dílech. (HappySmile)