poster

O třech stříbrných hřebenech (TV film)

Pohádka

Československo, 1991, 38 min

 • Schlierkamp
  ***

  Československá televizní pohádka o královském lazebníkovi Ondřejovi, kterého parádivá princezna K. Špráchalová a nafoukaný král P. Rimský vyhodili ze služby. Ondřej pomůže pánovi z Větrova a získá od něho zázračný stříbrný hřeben. Název pohádky je v tomto případě dosti matoucí, neboť v celém díle je řeč pouze o jednom hřebenu a nikoli o třech. Mladý lazebník v podání M. Dlouhého se seznámí s dcerou královské kuchařky Aničkou (M. Kuklová) a nutno podotknout, že jim to při jejich namlouvání spolu velmi slušelo. Díky své bláhovosti a intrikám královského dvora Ondřej přijde o stříbrný hřeben, avšak s pomocí pána z Větrova (V. Dlouhý) jej získá nazpět. Pán z Větrova se totiž promění v princeznina nápadníka a přesvědčí ji, že ve světě je u žen velmi žádaný krátký módní sestřih zvaný cherubínek. Závěr krátké pohádky režisérky V. Janečkové končí dle očekávání šťastně, Ondřej s Aničkou si padli do náručí a zlomyslné princezně zůstalo na hlavě nepěkné vrabčí hnízdo. V dalších rolích se objevila L. Geprtová, u níž pán z Větrova bydlel, M. Eben coby královský komoří či M. Dvorská v roli zámecké kuchařky. Jedná se o jednu z mnoha milých, ale nikterak vyčnívajících televizních pohádek z počátku 90.let.(25.10.2018)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Z téhle pohádky plyne poučení - pokud máte krásné tmavé vlasy, vyhýbejte se blbým blondýnám, zejména pokud mají moc ovlivňovat vaše životy. Nepochybně vám budou závidět, protože je co. Na druhou stranu - vlasy dorostou a blbá blondýna blbou blondýnou zůstane. Tuhle pohádku jsem nikdy neměla ráda a nebýt tam bratři Vladimír a Michal Dlouzí, paní Dvorská a krásně slizký Marek Eben, tak se to na tři hvězdy nevyšplhá, ani kdybych ten stříbrný hřeben dostala darem.(3.11.2013)

 • Danulinda
  **

  Zajímavé je obsazení dvou bratrů Dlouhých, avšak scénář není dostatečně rozpracovaný, aby se člověk u něj mohl opravdu pobavit. Chválím hezké kulisy a starou dobrou atmosféru původních pohádek, ale slabší náplň činí z této pohádky mírný podprůměr. Škoda, čekal jsem dle neobvyklého názvu přece jen o něco více.(30.3.2012)

 • Tommassi3
  ***

  "Propána !! Vždyť to mám jako vrabčí hnízdo !! Jakýpak cherubínek ?!" ;) O Třech stříbrných hřebenech vyznívá jako typická papundeklová nenáročná pohádková záležitost, která však ničím zajímavým zvlášť nevyniká, pomineme-li skvělou práci castingu, protože kvalitní herecké obsazení k tomuto specifickému subžánru prostě neodmyslitelně patří, jinak by po něm neštěkl pes, Vlasty Janečkové !! Zaujmout může kromě hudební složky souputníka Janečkové Vadima Petrova snad jen nepříliš obsazovaný a přesto skvělý herec Pavel Rímský, jehož většina diváků zná pouze prostřednictvím jeho jedinečného hlasu coby uznávaného dabéra, například k Silvestru Stallonemu jeho hlas už prostě patří neodmyslitelně, a snad i fakt, že se zde setkávají bratři Vladimír a Michal Dlouzí, k čemuž také nedocházelo příliš často !! Příběh je až neobvykle banální, nicméně velmi roztomilý, Pán z Větrova v podání Vladimíra Dlouhého jako taková menší parafráze Děda Vševěda i to finální (ne)potrestání rozmazlené princezny Hedviky v podání miloučké Kamily Špráchalové zrovna nevypovídá o přílišné invenci Mileny Medové, která se pod tuto pohádku scénáristicky podepsala, navíc také fakt, že Barbora bydlí ve skále, svědčí o mírné křečovitosti z nedostatku nápadů !!(3.11.2013)

 • ostravak30
  **

  Další ze slabších televizních pohádek. Myšlenka je zajímavá, ale nemyslím, že by pohádka měla možnost děti jakkoli zaujmout, tím spíše, že by na to dokonce měla ambice. Tak jako tak je pohádka na celkových osmatřicet minut slabá. Opět chybí minimálně vtip anebo kvalitní hudba. Děj se spravedlivou pomstou pyšným lidem je mnohokrát ohraný, tady všemožné jiné předměty nahradily zkrátka jen hřebeny. Ani Míša Kuklová nezazářila, tedy ne víc než v Playgirls, ale ke cti jí, že neměla ani moc příležitost.(25.2.2019)