Televízna adaptácia románu I. Hudeca. Historická dráma je inšpirovaná osudom legendárneho kniežaťa Pribinu, vyhnaného zo svojej nitrianskej ríše moravským kniežaťom Mojmírom v 9. storočí. Tragika Pribinovho osudu spočívala v jeho márnej snahe dosiahnuť zmierenie v náboženskej viere a spojenectve slovanských kmeňov v období franskej nadvlády a zápasu medzi starým pohanským náboženstvom a nastupujúcim kresťanstvom. Pribinova láska k žene z jeho kmeňa a narodenie nemanželského syna dramaticky zhorší vzťahy k legitímnej manželke franského pôvodu a Pribina stráca napokon ochranu v politickej sfére, stáva sa nepohodlným. Pre franskú ríšu je svár slovanských kniežat vítanou zámienkou na ovládnutie prosperujúcej nitrianskej zeme a prostredníctvom ctižiadostivého Mojmíra napokon donútia politickými intrigami porazeného Pribinu k pokorujúcim kompromisom v mene prežitia. (oficiální text distributora)

Flego

Veľkorysá televízna produkcia urobila z tohto filmu realisticky natočený príbeh z úsvitu slovanských dejín. Kiež by podobných filmov bolo viacej. ()

corona

Kto pozná krátku históriu Veľkej Moravy, vie, že bola predovšetkým históriou personálnych zvratov, z ktorých prvý, historicky zdokumentovaný (aj najmiernejši), sa stal námetom na televízne spracovanie. Šablonovitý scenár vznikol podľa románu vtedajšieho ministra kultúry za HZDS Ivana Hudeca a príliž jednoznačne rozdeľuje postavy na dobré (váhavý a nerozhodný nitriansky Pribina) a zlé ( ľstivý a zlý moravský Mojmír). ()

Martin741

Tento film bol povodne planovany ako velkofilm na objednavku vtedajsej vladnej moci /V. Meciar/. Ale co z toho vzniklo, bola cista demencia, fraska a hrozna nuda. Ako namet o Velkej Morave fajn, ale filmu vladol reziser -amater Martin Kakos, ktory absolutne nevie rezirovat. A tie sereblity, co sa pretrcaju vo filme, fakt nevedia hrat. Ale ani hovno nevedia hrat. Presne kvoli takymto filmom sa SK "filmova tvoba" po tomto roku neda pozerat. Ani so sebazaprenim. 5 % ()

dr.fish

Snaha o zachycení dějin, které téměř nemají oporu v kronikách a o skutečné situaci se můžeme jen dohadovat. Snaha o nástin boje "o koryta" mezi východní, západní a pohanskou liturgií. Zápas o moc mezi jednotlivými kmeny Slovanů, třetí se smál a to byl císař Ludvík. Příběh se utápí v mezilidských vztazích a to podstatné (historické pozadí událostí) zmiňuje okrajově, což je u historického snímku asi škoda. Herecké výkony průměrné, stejně jako i film. 50% ()

Scar

Kostýmy sú naozaj pekné, ale inak tomu veľa chýba. Dá sa na to ale pozerať, je to ako rozprávka. ;) ()

Autogram

Išiel som do tohto filmu ako umelému produktu svojej doby s obavami a dostal som presne to, čo som čakal od štátnej filmovej zákazky. Peniaze na filme v bohatej výprave vidno, ale to je asi tak všetko zaujímavé. Inak len nudná legenda, kde sa väčšinu času zabíja, s nejasným príbehom a množstvom postáv. –––– Ty tiež nevieš čítať, a si kniežaťom. ()

Arius

Vynikajúci slovenský film s perfektnými kostýmami, Bahúlom či Gogálom. Len škoda že je to televízny film, keby mal kinopremiéru bola by to pecka. Martin Kákoš je teda v mojich očiach už väčším odborníkom ako po jeho predchádzajúcom pokuse Herodes a Herodias ktorý dopadol katastrofálne. Skvelý, takmer päťhviezdičkový film. ()

ryba443

Škoda, že se u našich sousedů ani u nás netočí takových historických filmů víc... tenhle nebyl vůbec špatný, raný středověk tehdejší boj o moc a křesťanství coby mocenský nástroj jsou vykresleny přesvědčivě. Škoda slabších hereckých výkonů a soubojů, ale pro ojedinělost filmu přivřu oko a rád dám zasloužené čtyři hvězdičky. ()

kebom

Pôvodne plánovaný veľkofilm na politickú objednávku vtedajšieho mocipána Mečiara. Veľmi nepodarená fraška. ()

Hombre8

Podobnost s dnešní dobou, vetkaná už do úvodního dialogu Bahúla a Timkové mne naplnila emocí, která mi zabránila v dalším sledování. Hnus se tu stále opakuje dokolečka dokola a lidé (zejména muži) pořád stejní hlupáci. To téma je skličující. Neviděno, ale předpokládám že aspoň dobře zahrané, proto dvě*. ()

suomifilm

Trošku lepšie technické vybavenie a možno trošku menej polarizované postavy a vzniklo by z toho dielo súce aj na plátno.... Realisticky natočené, dobré herecké výkony (a to na slovenskú kinematografiu pozerám veľmi prísnym okom) ()

ZOMO

Krásny tv film. Bodaj by bolo takýchto, vychádzajúcich z našej vlastnej histórie, čo najviac. Vôbec nevadí, že v zidealizovanej podobe, pretože inak to nevidíme ani v historických filmoch zahraničných produkcií. ()

Megahead

Knieža je historický film inšpirovaný skutočnými dejinnými udalosťami za vlády kniežaťa Pribinu v Nitrianskej ríši a Mojmíra v Moravskej ríši (Veľká Morava vznikla až za čias Svätopluka, preto ju tu samozrejme nespomínam). Film sa drží len v hrubých obrysoch dejinných udalostí, keďže podrobné popisné pramene neexistujú, preto ani presne nevieme, prečo napadol Mojmír Pribinu, prečo boli Slovania tak málo súdržní a dokonca, či tie pohanské rituály mali takú podobu, aká je napr. zobrazená vo filme. No napriek niektorým chybičkám je to celkom podarený film. Je dobré, keď si aspoň trošku pripomenieme históriu, keďže Pribina panoval podľa historikov na danom území dnešného Slovenska cca od r. 830, pričom po porážke Mojmírom utiekol k správcom susediacich území a po určitom čase prijal krst a následne od kráľa Ľudovíta aj kniežatstvo v zadunajskej Panónii pri Blatnom jazere, ktoré po jeho smrti spravoval Pribinov syn Koceľ. Je dôležitou súčasťou Slovenských dejín, pričom niekedy mám pocit, že niektorí veľmi podceňujú naše dejiny a miestami sa za ne až hanbia. Čo je škoda. ()